SEGA Strateji Oyunları Piyasasına Hükmediyor

Total War, Football Manager gibi önemli strateji serilerini elinde bulunduran SEGA; starteji oyun türünün öncü şirketlerinden biri haline geldi.

Her ne kadar birçok oyunun yayıncılığını ve yapımcılığını üstlense de SEGA ismi duyulduğu zaman akıllara ilk olarak; Total War ve Football Manager isimleri geliyor. Bu iki serinin gittikçe yükselen satışları ve hayran kitleleri hiç şüphesiz SEGA cephesini fazlasıyla memnun ediyor. Şirketten gelen son finansal raporlar da gösteriyor ki, oyunlarda elde edilen bu başarıyla paralel olarak firma hisseleri makul derecede büyüdü. İçinde bulunduğumuz finansal yılın ikinci çeyreğinde şirketin toplamda 30 Milyon Dolar kar ettiği belirtilirken bu rakamın ilerleyen zamanlarda da artarak büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Bu başarının önemli etkenleri arasında gösterilen Total War serisinin toplamda 20 milyondan fazla kopya sattığı açıklandı. Serinin yakaladığı başarıyı görmek için Steam’de biraz gezinmek yeterli. Çok satanlar listesinde ilk yüz içerisinde tam altı adet Total War oyunu yer alıyor. Ayrıca bugün toplamda 16.000’den fazla kişi Total War: Warhammer’ı Steam üzerinden oynamış. Finansal raporda Warhammer’ın satış rakamları hakkında detaylı bilgi verilmese de beklenen düzeyde olduğu belirtiliyor. Ara sıra inişli çıkışlı zamanlar yaşayıp hayranlarını tatmin edemese de Total War serisi hiç şüphesiz türünün en iyilerinden.

SEGA’nın yayıncılığını üstlendiği bir diğer simülasyon-strateji serisi olan Football Manager’e finansal raporlarda değinilmese de oyunun iyi bir başarı yakaladığını söylemek mümkün. Bu satırı yazdığım sırada Steam üzerinden oyunu eş zamanlı olarak 48.171 kişi oynuyor, günün zirvesi ise neredeyse 54.000 kullanıcı. Zaten çekirdek bir oyuncu kitlesine sahip seri; yeni çıkan her oyunla birlikte hayranları arasında yenilerini eklemeyi başarıyor.

THQ’nun iflas bayrağını çekmesinden sonra şirketin bünyesindeki stüdyolardan Relic Entertainment’ı satın alan SEGA; stüdyonun 2013 yılında çıkardığı Company of Heroes 2’nin yayıncılığını üstlenmiş ve geliştirme aşamasına yardımda bulunmuştu. Company of Heroes 2 Steam üzerinde yukarıda bahsettiğimiz iki yapım kadar popülariteye sahip olamasa da Relic Entertainment, oyunu başıboş bırakmayıp düzenli olarak güncellemeler sunmaya devam ediyor. Bu satırı yazdığımız sırada oyunu Steam üzerinden 5000 kadar kişi oynuyor.

Uzun lafın kısası SEGA son yıllarda yaptığı işlerle strateji oyun türünün önemli parçalarından biri haline geldi ve bir süre daha böyle olmaya devam edecek. Gittikçe büyüyen strateji oyunları hayran kitlesini ve şirketin sahip olduğu yapımların yakaladığı başarıyı hesaba kattığımızda, firmadan strateji oyunları alanında yeni atılımlar beklememiz mantıksız bir hamle olmayacaktır.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir