Şaka Gibi Ama Gerçek: Aşırı Oyun Oynayan Genç Aksanını Kaybetti!

Şaka Gibi Ama Gerçek: Aşırı Oyun Oynayan Genç Aksanını Kaybetti!

Galler’de yaşayan oyun bağımlısı bir genç, online oyunlarda uzun süre sesli sohbette bulunduktan sonra akıl almaz bir şekilde aksanından oldu.

Aşırı uzun sürelere yayılan veya aralıksız devam eden video oyun oynama seansları bir süredir hem ruh hem de beden sağlığına tehdit olarak görülüyor. Hatta birkaç ay önce Birleşmiş Milletler’e bağlı Dünya Sağlık Örgütü, oyun bağımlılığını bir akıl hastalığı olarak kabul ettiklerini açıklamıştı. Birazdan okuyacağınız olay da oyun bağımlığının ne kadar uç noktalara varabileceği konusunda oldukça ilginç ama somut bir örnek teşkil ediyor.

Galli oyun sever Jamie Callis, kendini oyun bağımlısı olarak tanımlamaktan çekinmeyen bir genç. Bir günde kimi zaman 21 saate kadar oyun oynadığını aktaran Callis, oyun bağımlılığının hastalığa varan pek çok belirtisini gösteriyordu. Günde bir iki saat belki uyuyor, ailesi ve arkadaşlarından uzak bir yaşam sürüyor ve oyun içerisindeki kullanıcılar dışında kimse ile iletişime geçmiyordu. Bu yazdıklarımız Jamie Callis için oyun bağımlığının yarattığı sonuçlardan sadece birkaçı. Fakat en çarpıcı sonuç ise Galli gencin bir süre sonra aksanının, yani konuşma tarzının değişmesi oldu.

Jamie Callis saat farkı yüzünden oyun başına oturduğu zamanın büyük çoğunluğunda ABD veya Kanadalı oyuncularla karşılaşıyordu. Gerçek hayatta kimseyle konuşmuyor olmanın acısını sanal dünyadaki arkadaşlarıyla konuşarak çıkarıyordu Galli genç. Ve kendi ifadesine göre Kuzey Amerikalı oyuncularla uzun zamandır sesli sohbete katılmak aksanını kaybetmesinin en önemli sebebi oldu. “İnsanlar video oyunlar aracılığıyla gerçek dünyayı görmezden gelip bir nevi kaçış arayışına giriyorlar. Bunu yaparken de yaptığınız şeyi bir problem olarak değil, size faydası olan bir araç görüyorsunuz.” diyen Collins kendini de gerçek dünyadan kaçış arayışında olan bir oyun bağımlısı olarak gösteriyor.

Jamie Callis’in yaşadığı bu talihsiz olay başta komik bir durum olarak algılansa da olay başlı başına üzücü bir portre oluşturuyor. Oyun bağımlılığı her kesimden insanın başına gelebilecek bir şey olsa da özellikle gerçek dünyadaki ilişkilerinde istediklerini elde edemeyen kişilerin -özellikle de gençlerin- bu noktaya gelmesi daha olası. Bu durumu bir hastalık olarak görüp görmemek hala çok tartışılan bir konu olsa da Dünya Sağlık Örgütü’nün verdiği kararın ardından da pek çok ülke oyun bağımlılığı için harekete geçti. Örneğin ABD hükumeti oyun bağımlılığı için ülkedeki ilk rehabilitasyon merkezini açtı ve Çinli yetkililer de oyun bağımlısı gençler için bir kamp düzenledi. Fiziksel ve ruhsal sağlık koşullarına dikkat ettiğimiz takdirde ise biz oyuncular için ortada endişelenecek bir durum yer almıyor. Yeter ki her şeyin başı sağlık diyebilelim.

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
4112
Bu yazıyı paylaş :

Benzer Yazılar

E3 2019 Konferanslarında Neler Yaşandı?

E3 2019 Konferanslarında Neler Yaşandı?


E3 2019 Konferanslarında Neler Yaşandı?

E3 2019'da büyük isimlerin konferansları nasıldı, hangi oyunlar duyuruldu ve ne düşünüyoruz? Duyurulan oyunlar hakkında detaylar, yeni duyurulanlar ve canlı yayını izlerken yaptığımız yorumlar aşağıdaki yönlendirme içeren başlıklarda mevcut. Ubisoft E3 2019 Konferansıyla Hayal Kırıklığı...

Dauntless Mercek Altında

Dauntless Mercek Altında


Dauntless Mercek Altında

Fakir adamın Monster Hunter’ı. Böyle yazınca bir kendimden tiksinmedim desem yalan olur. F2P oyunlara “fakir adamın şusu” yakıştırmasını yapmaktan hoşlanmam, lakin bu başlığın bir nedeni var. Dauntless, gerçekten, Monster Hunter World’e para vermek istemeyen oyuncuları çekmek için yapılmış...

Team Sonic Racing İnceleme

Team Sonic Racing İnceleme


Team Sonic Racing İnceleme

Hepimizin özlediği Kirpi Sonic yeni macerasında pistlerin en hızlısı olmak için mücadele veriyor. Sumo Digital’ın geliştirdiği Sonic & All-Stars Racing Transformed isimli kart yarış oyunu piyasaya sürüldüğü 2012 yılında oldukça olumlu yorumlar elde etti. Öyle ki oyunun Steam sayfasındaki...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir