Şaka Gibi Ama Gerçek: Aşırı Oyun Oynayan Genç Aksanını Kaybetti!

Şaka Gibi Ama Gerçek: Aşırı Oyun Oynayan Genç Aksanını Kaybetti!

Galler’de yaşayan oyun bağımlısı bir genç, online oyunlarda uzun süre sesli sohbette bulunduktan sonra akıl almaz bir şekilde aksanından oldu.

Aşırı uzun sürelere yayılan veya aralıksız devam eden video oyun oynama seansları bir süredir hem ruh hem de beden sağlığına tehdit olarak görülüyor. Hatta birkaç ay önce Birleşmiş Milletler’e bağlı Dünya Sağlık Örgütü, oyun bağımlılığını bir akıl hastalığı olarak kabul ettiklerini açıklamıştı. Birazdan okuyacağınız olay da oyun bağımlığının ne kadar uç noktalara varabileceği konusunda oldukça ilginç ama somut bir örnek teşkil ediyor.

Galli oyun sever Jamie Callis, kendini oyun bağımlısı olarak tanımlamaktan çekinmeyen bir genç. Bir günde kimi zaman 21 saate kadar oyun oynadığını aktaran Callis, oyun bağımlılığının hastalığa varan pek çok belirtisini gösteriyordu. Günde bir iki saat belki uyuyor, ailesi ve arkadaşlarından uzak bir yaşam sürüyor ve oyun içerisindeki kullanıcılar dışında kimse ile iletişime geçmiyordu. Bu yazdıklarımız Jamie Callis için oyun bağımlığının yarattığı sonuçlardan sadece birkaçı. Fakat en çarpıcı sonuç ise Galli gencin bir süre sonra aksanının, yani konuşma tarzının değişmesi oldu.

Jamie Callis saat farkı yüzünden oyun başına oturduğu zamanın büyük çoğunluğunda ABD veya Kanadalı oyuncularla karşılaşıyordu. Gerçek hayatta kimseyle konuşmuyor olmanın acısını sanal dünyadaki arkadaşlarıyla konuşarak çıkarıyordu Galli genç. Ve kendi ifadesine göre Kuzey Amerikalı oyuncularla uzun zamandır sesli sohbete katılmak aksanını kaybetmesinin en önemli sebebi oldu. “İnsanlar video oyunlar aracılığıyla gerçek dünyayı görmezden gelip bir nevi kaçış arayışına giriyorlar. Bunu yaparken de yaptığınız şeyi bir problem olarak değil, size faydası olan bir araç görüyorsunuz.” diyen Collins kendini de gerçek dünyadan kaçış arayışında olan bir oyun bağımlısı olarak gösteriyor.

Jamie Callis’in yaşadığı bu talihsiz olay başta komik bir durum olarak algılansa da olay başlı başına üzücü bir portre oluşturuyor. Oyun bağımlılığı her kesimden insanın başına gelebilecek bir şey olsa da özellikle gerçek dünyadaki ilişkilerinde istediklerini elde edemeyen kişilerin -özellikle de gençlerin- bu noktaya gelmesi daha olası. Bu durumu bir hastalık olarak görüp görmemek hala çok tartışılan bir konu olsa da Dünya Sağlık Örgütü’nün verdiği kararın ardından da pek çok ülke oyun bağımlılığı için harekete geçti. Örneğin ABD hükumeti oyun bağımlılığı için ülkedeki ilk rehabilitasyon merkezini açtı ve Çinli yetkililer de oyun bağımlısı gençler için bir kamp düzenledi. Fiziksel ve ruhsal sağlık koşullarına dikkat ettiğimiz takdirde ise biz oyuncular için ortada endişelenecek bir durum yer almıyor. Yeter ki her şeyin başı sağlık diyebilelim.

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
4112
Bu yazıyı paylaş :

Benzer Yazılar

Çıkmadan Imperator Rome Hakkında Bilgi Edinin

Çıkmadan Imperator Rome Hakkında Bilgi Edinin


Çıkmadan Imperator Rome Hakkında Bilgi Edinin

Satışa sunulmadan yeni devasa strateji oyunu Imperator Rome'u bizden öğrenin. "Paradox’un yeni eseri Imperator Rome’u çıkmadan oynuyor, sizler için tecrübe ediyoruz. Devasa strateji oyunu denince akla uzun yıllardır Paradox dışında başka bir firma gelmiyor. Geliştirdikleri oyunlar...

PlayStation 5 Hakkındaki İlk Bilgiler Geldi

PlayStation 5 Hakkındaki İlk Bilgiler Geldi


PlayStation 5 Hakkındaki İlk Bilgiler Geldi

PlayStation 4’ün Sistem Mimarisi Lideri olan Mark Cerny, gerçekleştirdiği röportajda PlayStation 5 hakkında ilk bilgileri açıkladı. Sony’nin yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 üzerinde birkaç yıldır çalıştığını hepimiz biliyoruz. Ancak şimdiye dek birkaç ima ve sızıntı dışında elimize pek...

Role Playing Yaparken Dikkat Edin

Role Playing Yaparken Dikkat Edin


Role Playing Yaparken Dikkat Edin

Bir oyun ya da evren ile alakalı rol yaparak ilerlettiğiniz eğlenceniz baltalanırsa nasıl toparlarsınız? İşte size bir örnek. Öncelikle bu içeriğin kaynak (source) olarak https://yabgunizampasha.com olduğunu belirtelim. Daha fazla içerik, sadece oyun değik, kültür, dünya, tarih gibi nice...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir