Şaka Gibi Ama Gerçek: Aşırı Oyun Oynayan Genç Aksanını Kaybetti!

Şaka Gibi Ama Gerçek: Aşırı Oyun Oynayan Genç Aksanını Kaybetti!

Galler’de yaşayan oyun bağımlısı bir genç, online oyunlarda uzun süre sesli sohbette bulunduktan sonra akıl almaz bir şekilde aksanından oldu.

Aşırı uzun sürelere yayılan veya aralıksız devam eden video oyun oynama seansları bir süredir hem ruh hem de beden sağlığına tehdit olarak görülüyor. Hatta birkaç ay önce Birleşmiş Milletler’e bağlı Dünya Sağlık Örgütü, oyun bağımlılığını bir akıl hastalığı olarak kabul ettiklerini açıklamıştı. Birazdan okuyacağınız olay da oyun bağımlığının ne kadar uç noktalara varabileceği konusunda oldukça ilginç ama somut bir örnek teşkil ediyor.

Galli oyun sever Jamie Callis, kendini oyun bağımlısı olarak tanımlamaktan çekinmeyen bir genç. Bir günde kimi zaman 21 saate kadar oyun oynadığını aktaran Callis, oyun bağımlılığının hastalığa varan pek çok belirtisini gösteriyordu. Günde bir iki saat belki uyuyor, ailesi ve arkadaşlarından uzak bir yaşam sürüyor ve oyun içerisindeki kullanıcılar dışında kimse ile iletişime geçmiyordu. Bu yazdıklarımız Jamie Callis için oyun bağımlığının yarattığı sonuçlardan sadece birkaçı. Fakat en çarpıcı sonuç ise Galli gencin bir süre sonra aksanının, yani konuşma tarzının değişmesi oldu.

Jamie Callis saat farkı yüzünden oyun başına oturduğu zamanın büyük çoğunluğunda ABD veya Kanadalı oyuncularla karşılaşıyordu. Gerçek hayatta kimseyle konuşmuyor olmanın acısını sanal dünyadaki arkadaşlarıyla konuşarak çıkarıyordu Galli genç. Ve kendi ifadesine göre Kuzey Amerikalı oyuncularla uzun zamandır sesli sohbete katılmak aksanını kaybetmesinin en önemli sebebi oldu. “İnsanlar video oyunlar aracılığıyla gerçek dünyayı görmezden gelip bir nevi kaçış arayışına giriyorlar. Bunu yaparken de yaptığınız şeyi bir problem olarak değil, size faydası olan bir araç görüyorsunuz.” diyen Collins kendini de gerçek dünyadan kaçış arayışında olan bir oyun bağımlısı olarak gösteriyor.

Jamie Callis’in yaşadığı bu talihsiz olay başta komik bir durum olarak algılansa da olay başlı başına üzücü bir portre oluşturuyor. Oyun bağımlılığı her kesimden insanın başına gelebilecek bir şey olsa da özellikle gerçek dünyadaki ilişkilerinde istediklerini elde edemeyen kişilerin -özellikle de gençlerin- bu noktaya gelmesi daha olası. Bu durumu bir hastalık olarak görüp görmemek hala çok tartışılan bir konu olsa da Dünya Sağlık Örgütü’nün verdiği kararın ardından da pek çok ülke oyun bağımlılığı için harekete geçti. Örneğin ABD hükumeti oyun bağımlılığı için ülkedeki ilk rehabilitasyon merkezini açtı ve Çinli yetkililer de oyun bağımlısı gençler için bir kamp düzenledi. Fiziksel ve ruhsal sağlık koşullarına dikkat ettiğimiz takdirde ise biz oyuncular için ortada endişelenecek bir durum yer almıyor. Yeter ki her şeyin başı sağlık diyebilelim.

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
4112
Bu yazıyı paylaş :

Benzer Yazılar

Red Dead Redemption 2’nin Multiplayer Modu Açığa Çıktı!

Red Dead Redemption 2'nin Multiplayer Modu Açığa Çıktı!


Red Dead Redemption 2'nin Multiplayer Modu Açığa Çıktı!

Red Dead Redemption 2'nin multiplayer modu 'Red Dead Online' hakkında ilk bilgiler verildi. Yılın en çok beklenen oyunlarından olan Red Dead Redemption 2 için artık son bir aya doğru yaklaşıyoruz. Oyunun hikaye modu hakkında elimizde pek çok bilgi bulunuyordu ve Ağustos'un ikinci haftasında...

Orta & Doğu Avrupa Oyun Ödülleri İçin Adaylıklar Belli Oldu

Orta & Doğu Avrupa Oyun Ödülleri İçin Adaylıklar Belli Oldu


Orta & Doğu Avrupa Oyun Ödülleri İçin Adaylıklar Belli Oldu

15 ülkenin katılımıyla düzenlenen Orta & Doğu Avrupa Oyun Ödülleri'nde aday olmaya hak kazanan yapımlar belli oldu. Orta ve Doğu Avrupa ülkelerindeki oyun geliştiricilerinin ödüllendirilmesini ve firmalar arasındaki iletişimin güçlendirilmesini amaçlayan Orta & Doğu Avrupa Oyun...

Alan Wake Dizi Oluyor!

Alan Wake Dizi Oluyor!


Alan Wake Dizi Oluyor!

Sevilen aksiyon/korku oyunu Alan Wake televizyon dizisi olarak karşımıza çıkacak.  İlk olarak 2010 yılında Xbox 360, ardından da 2012 yılında PC için yayınlanan aksiyon/korku oyunu Alan Wake oldukça sevilen bir yapım olmayı başarmıştı. Alan Wake ismindeki popüler korku yazarının ilham arayışı...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir