Röportaj: Evren Özgüner’e No70’i Sorduk

Yerli oyunlarımızdan biri olan No70’i daha iyi tanımak için Topluluk Yöneticisi Evren Özgüner ile röportaj yaptık.

Oyun Fest: No70’i sizden ilk dinlediğimizde çok beğendik, heyecanla da bekliyoruz. Oyuna geçmeden önce sizi tanımak istiyoruz. Evren Özgüner kimdir ve şu an ne yapmaktadır?

Evren Özgüner: Oldmoustache Game Works’de topluluk yönetimi ve genel koordinasyonu sağlıyorum. Ekibin tüm iç ve dış bağlantılarından sorumlu kişi olarak çalışıyorum.

Oyun Fest: OldMoustache hakkında bizi bilgilendirebilir misiniz, bu oluşum ne zaman hayat buldu, şu an ekipte kaç kişi var, herhangi bir destek alıyor musunuz?

Evren Özgüner: Oldmoustache, 2014 yılında Volkan Demir önderliğinde kurulan bir oluşum. Oyun yapma fikriyle toplanan bir avuç insandan oluşup, zaman içerisinde büyümeyi hedefleyen bir kuruluş diyebiliriz. Ekipte şu anda 8 kişi bulunuyor. Oyunda, Director&Game Developer konumunda Volkan Demir, Senaryo; Gözde Demir, Erhan Ulu, Müzik; Tevfik Emre Efendioğlu, 3D Modelleme; Bahtiyar Ardin, Baş Yazılımcı; Mehmet Oğuz Derin, Seslendirme; Tuna Toygün ve Topluluk Yönetiminde ben yer almaktayım. Oyun yapılırken bazı maddi giderler oluyor, bunları karşılamak için bir yatırımcı bulmak zorundaydık. Sağ olsun Plus Holding bu konuda bize destek çıktı ve oyuna yatırımcı oldu.

no70-oyun-roportaj-Evren-Ozguner-1

Oyun Fest: Evet, şimdi oyuna geçebiliriz. Teknik bilgilerle başlayalım. Platform, motor, tür gibi detaylar hakkında okurlarımıza bilgi verebilir misiniz?

Evren Özgüner: No70 ilk aşamada sadece PC sürüm olarak çıkış yapacak. Bu sürümde Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerine destek vermeyi planlıyoruz. Oyunun PC satışlarını gördükten sonra PS4 ve Xbox versiyonları için net bir karara varacağız. No70, Unreal Engine 4 oyun motoruyla geliştiriliyor. Bunun kendi içerisinde bazı sebepleri var. Hem motorun ücretsiz olarak yayınlanmış olması, hem de yaptığımız türde oyunlar için, istediğimiz atmosferi rahat bir şekilde oluşturabiliyor olmamız çok büyük etken.

Oyun Fest: Şimdi No70’in hikayesini bize anlatabilir misiniz?

Evren Özgüner: Bir bulmaca ve gerilim oyunu olan No70, Aras ve Erhan adında iki kardeşin çocukluklarında yaşadıkları eve dönüşünü konu alıyor. Babaannelerinden yadigar kalan bu ev aslında olayların başlangıç noktası. Oyun hem gerilim hem de tarihi ögeleri birlikte işliyor. Oyunun bir bölümü için Ayasofya’yı baştan birebir çizip modellemeye çalışıyoruz. Oyunseverlere tarihi bölgelerde gezme şansı da vermeyi planlıyoruz. Oyunu oynayanlar, gezdikleri yerler hakkında bilgi toplayıp, bulmacaları çözüp oyunun hikayesini tamamlamaya çalışacaklar. Hikayeye dönecek olursak;

Çocukluklarını babaanneleriyle beraber 70 numaralı evde geçiren karakterlerimiz, babaanneleri ölünce evden ayrılıp kendi hayatlarını kurarlar. Aradan geçen 20 yılın ardından Erhan ünlü bir arkeolog, Aras ise Creative Director olmuştur. 20 yıl sonra aniden kabuslar gören Erhan, No70’e dönmeye karar verir. Evin içerisinde babaannesinden kalan bir mercekle beraber bazı notlara rastlar. Bu notların üstünde yazanları merceğe uyguladığında, mercekte ters bir etki yaratır ve merceğin içinden bakıldığında görünmeyen şeyler görmeye başlar. Erhan bu merceğe her şeyi gören anlamını taşıyan “Basir” ismini verir. Her ne olduysa Erhan bir anda ortadan esrarengiz bir şekilde kaybolur. Aras ise kardeşini bulmak için geldiği evde, kendini olayların içerisinde bulacaktır.

no70-oyun-roportaj-Evren-Ozguner-2

Oyun Fest: Oyun şu an hala geliştiriliyor, son durum nedir, Bir erken erişim süreci olacak mı?

Evren Özgüner: Oyunu geliştirmeye devam ediyoruz. Şu anda işin zor olan kısmını yani yazılım tarafını sonlandırdık. Oyunu erken erişim olarak yayınlayıp geri dönüş almayı planlıyoruz. Bu konuda takipçilerimize güveniyoruz. Oyunu 3-4 ay içerisinde erken erişim olarak yayınlayıp, sene sonuna tam sürüm olarak yetiştirme gayretindeyiz.

Oyun Fest: Geliştirme aşamasında sizi en çok zorlayan ne oldu?

Evren Özgüner: Oyundaki en önemli aracımız olan Basir’in yapımı bizi epey zorladı diyebiliriz. Yaklaşık olarak yazılımı aralıklarla 3 ay kadar sürdü. Çünkü mercekten baktığınız zaman, başka bir boyutu görüyorsunuz. Merceğin dışında kalan kısım ise normal boyutta kalıyor. Ya istediğimiz gibi olacaktı ya da hiç olmayacaktı. Biz istediğimiz gibi yaptık, umuyoruz ki oyuncularda beğenir. Bunun yanı sıra destek almadığımız dönemde sadece haftasonları oyun için çalışabiliyorduk. Çünkü hepimiz ayrı işlerde çalışıyorduk, ailelerimize ve kendimize vakit ayırmakta bile zorluk yaşıyorduk. Destek aldıktan sonra tüm işimiz No70 oldu. Gece rüyalarımızda bile görüyoruz desek abartmış olmayız. Sadece hafta sonları çalıştığımız dönemde yeterli ilerleme kaydedemiyorduk, bizi bu durum da çok zorlamıştı.

no70-oyun-roportaj-Evren-Ozguner-4

Oyun Fest: No70 için ücretli/ücretsiz içerik veya genişleme paketi gibi düşünceleriniz var mı? Okurlarımız fiyatı da merak ediyorlar.

Evren Özgüner: Genişleme paketi gibi düşüncelerimiz şu anda bulunmuyor. Biz oyunu çıkartıp sonlandırma niyetindeyiz. İleride talep çok iyi olursa ve belki çok iyi bir fikir gelirse oyuna entegre edebiliriz. Fiyat konusunda çok fazla soru alıyoruz fakat bu konu hakkında net bir şey biz de söyleyemiyoruz. Sebebine gelirsek konu sadece bizimle ilintili değil. Steam, yatırımcımız ve diğer anlaşmalarımızın ortak düşüncesi olmak zorunda. Bizim kafamızdaki fiyat Türkiye için 25-30 tl, yurt dışı için ise 30 dolar civarında. Fakat dediğim gibi bu net değil. Bahsettiğim rakamlar sadece bizim gönlümüzden geçen. Amacımız insanlarımızı üzmemek ve alabilecekleri fiyattan satışa çıkartabilmek.

Oyun Fest: Türk oyun geliştiricileri arasında bir hastalık mevcut. Türkçe dil desteğinin önemsenmemesi hastalığı. Bu hastalığı inkar edenler karşı kullandığım bir argümanım var. Square Enix’in Fahri Başkanı Yasuhiro Fukushima’nın ülkemizde bir fuara katılmasına vesile oldum. Bu fuarda verdiği konferansta “Önce kendi coğrafya insanınızı arkanıza alın. Sizin bilmediğiniz, yerel bir sürü oyunumuz var” demişti. Bu hastalık Türkçe dil desteğinin önemsenmemesi. Bu hastalık OldMoustache’ta yok. Tebrik ediyorum sizi. Türkçe ve İngilizce dışında oyuna başka hangi dilleri destekleyecek?

Evren Özgüner: Öncelikle ekibimizde bulunan herkes bu vatanın insanı. Dolayısıyla dil desteği konusunda öncelik yine kendi vatandaşlarımıza olmak zorunda diye düşünüyoruz. Kaldı ki zaten bir maliyeti de yok. Sonuçta yazdığımız metinler Türkçe ve sonradan İngilizce çevirisi yapılıyor. Oyunseverler No70’e çok sahip çıkıyorlar ve bu ekibe inanıyorlar. İnanç karşılıklı gelişen bir dürtüdür. Biz seviniyoruz çünkü inancımızı bu insanlara iyi bir şekilde yansıtabilmişiz. Haliyle onları kendi dillerinde oyun oynamaktan alıkoymak bizim benimseyeceğimiz türden bir düşünce değil. Oyuna 12 farklı dil desteği getirmeyi planlıyoruz. Bu duruma göre 10 da olabilir. Türkçe ve İngilizce seslendirme diğer diller ise altyazı olarak yer alacak.

no70-oyun-roportaj-Evren-Ozguner-3

Oyun Fest: Diyelim ki No70 çıktı, yapacağınız ilk şey ne olacak? Dinlenecek misiniz yoksa hemen yeni projeye mi geçiş yapılacak?

Evren Özgüner: Dinlenmek bizim ekibin doğasında yok sanırım. Herkes çalışmayı ve üretmeyi seviyor. Bu konuda Volkan abi zaten bambaşka bir adam. Sadece yemek, uyku ve ihtiyaç molası veriyor desem yeridir. Çok bunalırsa oyun oynamak için uğraşıyor, uğraşıyor diyorum çünkü onu bile yaparken ışıklara, grafiklere ve yazılımsal ögelere dikkat ediyor. Geçen gün Uncharted 4 oynamak için oyuna girdi, evin küçük bir odasında 20 dakika harcadı. Modellere, ışıklara bakmaktan oyun oynayamıyoruz artık. Dolayısıyla hemen bir sonraki projeye başlamayı düşünüyoruz.

Oyun Fest: Oyuncu olan okurlarımız dışında geliştiriciler için de bir sorumuz var. OldMoustache bağımsız bir ekip ve başarılı bir çizgide ilerliyor. Bağımsız ekip kurarak ya da tek başına oyun geliştirmek isteyenler için ne tür önerilerde bulunabilirsiniz.

Evren Özgüner: Öncelikle tek başlarına oyun geliştirmek yerine ekip olmaya önem vermeliler. Bir kişi modelleme, animasyon, marketing, senaryo, müzik, yazılım, seslendirme, bölüm tasarımı vb. gibi bölümlere tek başına yetişemez. Eğer basic düzeyde bir mobil oyun yapmıyorsa tek başına işi gerçekten zorun ötesinde. İyi bir ürün ortaya koymak için hem ne yaptığını bilmek, hem de ekip olabilmek çok önemli. Biz bu temel üzerinde inşa ediyoruz eserimizi.

Oyun Fest: Sorularımız bitti. İlerleyen dönemlerde sizlerle okurlarımızı buluşturmaya devam edeceğiz. Şimdilik Oyun Fest ekibi ve okurları adına size başarılar diliyorum. Okurlarımıza söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Evren Özgüner: Oyunseverler bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirler ve gelişmelere ulaşabilirler. Size, ekibinize bu güzel röportaj için çok teşekkür ediyoruz ve başarılar diliyoruz.

No70’e ulaşabileceğiniz linkler: Resmi siteFacebookTwitterYoutubeInstagram.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Talha Turhal

Tarih ve tarih konulu oyunların aşığı. Bu devrin adamı değil. Teknolojiyi hem seviyor hem nefret ediyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir