Rocket League İnceleme

İsterseniz futbolu da araba yarışlarını da sevmeyin. Ama eminiz ki Rocket League’i çok seveceksiniz!

Adını hiç duydunuz mu bilmiyoruz ama 2008 yılında PlayStation 3 için Supersonic Acrobatic Rocket-Powered Battle-Cars isimli bir oyun belli bir kesimde satışa çıkmıştı. Çok fazla tanınmamasına ve kısıtlı bir içeriğe sahip olmasına rağmen, oyun fikir olarak beğenilmiş ve eğlenceli saatler geçirmeyi sağladığı kabul edilmişti. Şimdi de aynı yapımcı firma Psyonix, bu sefer de devam oyunu niteliği taşıyan ve yeni özelliklere sahip olan Rocket League’i PlayStation 4 ve PC platformları için oyuncuların beğenisine sundu. Futbolu ve araba yarışlarını harmanlayan Rocket League o kadar çok sevildi ki kısa sürede Steam’de çok satanlar listesinde dördüncülüğe kadar yükseldi.

Günümüz dünyasının en gözde sporunun futbol olduğunu kabul etmeyen yoktur. Oyun dünyasında da kendine iyi bir yer edinen bu spor oyunlar arası rekabeti de beraberinde getirmişti. Bir yandan da futbol kadar olmasa da büyük bir hayran kitlesine sahip olan araba yarışları oyun dünyasına F1, Need for Speed ve Trackmania gibi birçok türde giriş yapmıştı. Ancak 22 adamın bir topun peşinden koştuğu futbolu ve birincilik için acımasız bir rekabet içeren araba yarışlarını bir araya getirerek yeni bir tür oluşturmak öyle kolay kolay yapılabilecek bir iş değil. İsterseniz Psyonix bu işin hakkından gelebilmiş mi beraber bakalım.

rocket league 5

Rocket League klasik yarış kontrollerini ve futbol kurallarının bir kısmını eğlenceli bir şekilde sunan bir yapım. Oyun kontrollerine alışması kolay olsa da kesinlikle genel dinamikleri kavramak ve birkaç numara öğrenmek için alıştırma modunda biraz vakit geçirmeniz lazım. Bu modda bitiricilik ve savunma başta olmak üzere oynanışın temel özelliklerini öğrenebilirsiniz. Eğer oyun için iddialıysanız alıştırma seviyesini yükselterek daha zorlu bir kapışmaya hazırlanabilirsiniz.

Hazır alıştırma modundan bahsetmişken diğer modlardan da bahsedelim. Oyunun iyi özelliklerinden biri çoklu oyuncu ve tekli oyuncu destekliyor olması. Çoklu oyuncuya geçmeden önce kendi başınıza ve yapay zekayla zaman geçirmek daha iyi bir tercih olacaktır. Yapay zekaya karşı her iki takımda da bir ve dört arasında oyuncu bulunan maç seçeneklerinden istediğinizi seçerek alıştırmada öğrendiklerinizi sınayabilirsiniz. Zamanla yapay zekanın zorluğunu yükseltmek oyununuzu ustalaştırmak için iyi bir seçim olacaktır. Çünkü Rocket League kolay öğrenilen ancak zor usta olunan bir oyun. Eğer yeterince maç yaptıysanız ve artık bir şeyler yapmaya hazırsanız futbolun en önemli özelliği olan başarıda devamlılığı sağlamak için kendi takımınızı oluşturarak bilgisayar tarafından yönetilen takımlara karşı bir sezon başlatmanız gerek. Sezon uzunluğu, rakip takım sayısı ve takım oyuncu sayısı istediğiniz şekilde ayarlanabilir. Eğer daha fazla tecrübe kazanmak ve fırsat elde etmek istiyorsanız oyuncu sayısını düşürmeniz yararlı olacaktır. Oyunun tekli oyuncu kısmı için bir iki mod bulunsa da çoklu oyuncu kısmına kıyasla çok uzun ömürlü olduğunu söyleyemeyiz, zira monotonlaşan yapay zekaya karşı oynamak bir süre sonra sıkabiliyor ve çoklu oyuncuya doğru sürüklenmeye başlıyorsunuz.

rocket league 2

Çoklu oyuncuya geçmeden önce oyunda Co-op olduğunu hatırlatalım. Yani aynı platform üzerinden arkadaş veya kardeşinizle beraber oynayabilir, birbirinize meydan okuyabilirsiniz. Sıra geldi gerçek oyuncularla kapışarak yeteneklerinizi sergilemeye. Gerçek oyuncularla kapışmak daha eğlenceli olsa da uyum sağlamak biraz zor olabiliyor. Kahraman rolünü üstlenmek isteyen takım arkadaşları, durmadan sizi çarparak saf dışı bırakan rakipler ve daha birçok özel durum sinirlerinizi bozabilir. Eğer FIFA serisini çoklu oyuncu modunda oynayanınız varsa oyundaki en büyük sorunlardan birinin pas vermeyen bencil takım arkadaşları olduğunu bilir. Rocket League ise böyle değil. Temel oynanış ilkeleri yüzünden takım arkadaşlarınızla ister istemez birlik oluyorsunuz. Çünkü topu öylece alıp diğer kaleye sürmek sandığınızdan çok daha zor. Oyundaki amacınız gol atmak olsa da bu yolda yapabileceğiniz en güzel şey gol yememek oluyor. Savunmayı iyi yapan takım arkadaşları sizin için büyük avantaj olsa da sizin de bu bölgede bazı hünerler edinmeniz gerekiyor. Oyunda bağlantı açısından problemler yok denilecek kadar az. Sadece ara sıra maç bulma işlemi biraz uzayabiliyor ve diğer oyuncuların bağlanmasını beklemek sıkıcı olabiliyor. Ancak sunucu durumunun, kısa sürede hücum eden oyuncu kitlesini düşündüğümüzde gayet iyi bir düzeyde olduğunu belirtmek gerek.

Biraz oynanıştan ve kontrollerden bahsedelim. Oyuna girdiğinizde size kontrollerin daha rahat olması için bir oyun kolu tercih edebileceğiniz belirtiliyor. Zaten bariz bir şekilde oyun koluyla oynamak daha rahat ve keyifli bir oynanış sağlıyor. Her ne kadar kontroller kolay ve alışılabilir olsa da arabalar biraz kolay yönlendiriliyor gibi. Yönlendirme biraz daha ağır ve sakin olsaydı göze daha hoş gelen bir görünüm oluşabilirdi. Zevkli kısımlardan biri ise temel araba kontrolleri dışında zıplama ve hızlanma şansına sahip olmanız. Bu özellikleri kullanarak daha etkili vuruşlar ve savunma yapabilirsiniz. Sahada bulunan enerji noktalarından enerji temin ederek isteğe bağlı olarak hızlanabilirsiniz. Bu enerjinin doğru kullanımı daha iyi bir maç çıkarmanızda anahtar niteliğinde. Ayrıca bir enerji noktası bir oyuncu tarafından kullanıldığında hemen çat diye yenilenmiyor ve bu sayede oyuncu farklı alternatif arayışlarına ve zorlu bir mücadeleye giriyor.

rocket league 4

Oyunda farklı tarzda arabalar mevcut ve bu arabalar oynama tarzınızı etkiliyor. Büyük arabalar savunma için etkili olurken ufak arabalar daha fazla hücuma odaklanmanızı sağlıyor. Büyük araçları kullanarak rakiplerinizi sarsabilir ve iyi bir şans elde etmelerini de engelleyebilirsiniz. Bu yüzden maça başlamadan önce bir araba kararlaştırmanız gerek. Ayrıca hızlanma özelliğinizi doğru kullandığınız zaman düşman arabalarını imha edebiliyorsunuz. Ancak düşman birkaç saniye içinde yeniden canlanarak sahadaki yerini alıyor. Farklı araba seçimleri olsa da büyük ve küçük arabalar arasında fiziki açıdan fazla bir fark yok ve arabalar hiçbir şekilde daha dayanıklı hale getirilemiyor. Yapılan değişiklikler sadece görünüşü etkilediğinden kişiselleştirme imkanları biraz yüzeysel kalıyor.

Yaptığınız kurtarışlar, goller ve asistler size belli bir puan kazandırıyor. Bisikilet vuruşu, zor pozisyonlarda gol yemeyi engelleme gibi daha büyük çaba gerektiren hareketler mevcut ve bu hareketler haliyle daha çok puan getiriyor. Maç sonunda puan sıralamasında zirvede bulunuyorsanız maçın en değerli oyuncusu ödülünün sahibi oluyorsunuz. Kazandığınız puanlar sayesinde seviye atlayıp yeni arabalar ve araba kişiselleştirme eşyaları da kazanabiliyorsunuz ve oyundaki en önemli içeriklerden biri de bu. Çeşidi bol diyebileceğimiz bu kişiselleştirme imkanları kimi zaman popüler akımlarla ilgili eşyalar karşımıza çıkarırken kimi zaman da ülke kültürlerini belli eden şeyler karşımıza çıkabiliyor. Güzel haber; bize özgü eşyalar da mevcut!

rocket league 1
Biz Türk olduğumuzu belli etmek için hemen arabamızın arkasına Türk bayrağını asıp fesimizi taktık. Bu görünümü sağlamanız kolay. Çünkü ülke bayrakları herhangi bir seviye gerektirmiyor ve fes de ilk açılan şapkalardan biri. Eğer siz daha farklı bir tarz seviyorsanız korsan bayraklarından astronot kasklarına, festen asker şapkasına kadar birçok seçim mevcut. Arabanız rengini de ayarlayarak aldığınız eşyalarla tamamen bütünleşebilirsiniz. Kişiselleştirme imkanları bu kadarla sınırlı değil. Lastikler ve araba desenleri de değiştirilebilir parçalar arasında yer alıyor. Anlaşılacağı üzere kendi tarzınızı benimsemek ve diğer oyunculara karşı gövde gösterisi yapmak için elinizde bolca imkan mevcut.

Çeşidi çok olmasa da maçları yapabileceğiniz farklı stadyumlar mevcut. Kimi stadyumlar gelişmiş durumdayken kimileri daha çok antrenman sahasını andırıyor. Güzel detaylardan biri de farklı hava durumları ve zaman seçenekleri olması. Yağmurun oluşturduğu kasvetli hava maç farklı bir renk katıyor. Stadyumdaki seyircilerin maç durumuna göre tepkiler göstermesi, maçın son on saniyesinde geri sayım yapması gibi şeyler de unutulmayarak taraftar detayı atlanmamış. Fakat sanki biraz daha heyecanlı taraftarlar görebilirdik gibi. Oyun içi müzik seçimlerinde de hareketli ve kimi zaman melodi ağırlıklı kimi zaman da sözel parçalar kullanılarak doğru seçimler yapıldığını belirtmek lazım.

rocket league 3
Biraz da grafiklere göz atalım. Rocket League Unreal Engine 3 kullanılarak geliştirmiş bir oyun. Grafikler böyle bir oyun için gayet makul seviyede. Oluşturulan animasyonlar, gayet eğlenceli canlı renkler kullanılarak daha hoş hale getirilmiş. Arabaların rekabetçi tasarımı ve detaycılığı bir yana, saha zemininin değişken yapısı ve bazı alanların daha değişik malzemeden yapılması her stadyumu kendine özel bir hale getiriyor. Stadyumun en önemli parçası seyirciler de elbette unutulmamış ve tasarlanmışlar. Gereken sistem gereksinimlerinin düşük seviyede olmasına bir de iyi optimizasyon eklenince bize grafiklerin tadını çıkarmaktan başka bir seçenek kalmıyor.

Oyunu hem PC hem de PS4 üzerinden oynadığımız için aradaki aradaki farkları, hangi platformun hangi açıdan daha üstün olduğunu belirtmemiz gerek. Önce şunu belirtelim bir platformda ne bulduysanız diğer platformda da bu söz konusu. Oyundaki hiçbir içerik bir platforma özel değil. Yine de bahsedebileceğimiz farklar mevcut. Özellikle oyun şu an PC platformunda daha popüler olduğundan maç bulurken PS4’e oranla bir çabukluk söz konusu. PS4’te ara sıra maç bulamama gibi durumlarla karşılaştık ve aramayı sonlandırıp yeniden başlatmak gibi alternatif çözümler aradık. Grafikler arasında pek bir fark yok diyebiliriz. Sadece PC’de çimler biraz daha gerçekçi görünüyor ve stadyumların bazı kısımlarında renkler daha kuvvetli ve canlı bir görünüme sahip. İki platformda da oyun iyi performans sergiliyor, herhangi bir FPS sorunu bulunmuyor.

Rocket League araba yarışlarının eğlencesini ve futbolun kıran kırana rekabetini bir araya getiren akıllıca tasarlanmış, kesinlikle denenmesi ve zevk alınması gereken bir oyun. Sunduğu sınırsız eğlence ve rekabetçi oynanış bu aykırı fikri şahesere çevirmiş. Birkaç gün içerisinde çok popüler olan oyunu Steam’den 31 TL’ye satın alabilirsiniz. Ayrıca PS4 kullanıcılarına bir müjde verelim: Eğer PS4 sahibiyseniz ve PlayStation Plus hesabınızı aldıysanız bu ay Rocket League’i hiçbir para ödemeden kapabilirsiniz. Hazır büyük şirketlerin hazırladığı yapımlar denenmiş, bitirilmişken bu oyuna bir şans verin. Verdiğiniz parayı da şansı da sonuna kadar hak eden bir oyunla karşılaşacaksınız.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir