Pokemon GO Koca Mahalleyi Resmen Birbirine Kattı

Sidney’deki Peg Paterson Parkı çevresinde nadir Pokemonlar bulmak için toplanan Pokemon GO oyuncuları; bölge sakinlerini adeta deli etti.

Önü alınamayan Pokemon GO çılgınlığı sonucunda genel olarak güzel tablolar ortaya çıksa da oyunun popülaritesi bazen kötü olaylara da sebep olabiliyor. Geçtiğimiz günlerde, Rusya’nın oyunun CIA ürünü olduğunu iddia ettiği bir haberi sizlerle paylaşmıştık. Fakat şimdi detaylarını vereceğimiz olay bir iddiadan ibaret değil. Zira oyunun sebep olduğu kötü şeyler gayet somut bir şekilde gözlemlenebiliyor.

Sidney’in varoşlarından Rhodes’da bulunan Peg Paterson Parkı; bir süredir Pokemon GO oyuncuları tarafından istila edilmiş durumdaydı. Bölgede üç ayrı Pokestop bulunması ve nadir Pokemonların görüldüğü iddiaları sebebiyle pek çok oyuncu bölgeyi doldurmuştu. Oyuncu topluluğu ilk zamanlarda çevre için bir problem yaratmasa da günlerin geçmesiyle birlikte kötü olaylar yaşanmaya başladı. Bölge sakinleri tarafından ‘sessiz ve sakin’ bir yer olarak tanımlanan parktan; artık günün yirmi dört saati bağırışmalar, kavgalar eksik olmuyordu.

pokemon go peg paterson 1

Sidney şu sıralar kışın en sert dönemlerini yaşamakta. Haber merkezlerinin son açıklamalarına göre bölgedeki sıcaklık; son yıllara kıyasla rekor seviyede düşük. Ancak soğuk hava; oyuncuları Pokemon avından vazgeçirmeyi başaramadı. Paltosunu ve şapkasını kapan bölgeye akın etti. Hatta toplanan kalabalık, diğer oyuncuların Pokestop bölgelerini daha kolay tespit edebilmeleri için parkı kendi aralarında ‘Safari Zone’ olarak adlandırdılar. Bölgedeki insanlarla iletişime geçen Gamestop editörlerinin aktardıklarına göre; sırf nadir Pokemon bulabilmek için toplu taşıma araçlarıyla yirmi kilometreden fazla yol kat edenler bile olmuş.

Peg Paterson Parkı’nın -ya da oyuncuların isimlendirdiği şekilde Safari Zone’un- ünü sosyal medya ve yerel kanallar üzerinden yavaş yavaş yayılmaya başladı. Parkı dolduran topluluk artık parka sığmamaya başladı. Yollar ve apartman bahçeleri de oyuncu kitlelerinin bir nevi ikamet ettiği yer haline dönüştü. Bölge sakinlerinden bir kişi “Günün en işlek saatlerinde parkta o kadar çok insan oluyordu ki buraya sığmayıp yollara taşıyorlardı. İşten eve dönerken parkın içinden geçmem gerekiyor. Yaya kaldırımında öylece bekleyen insanlar var ve bildiğin kıpırdamıyorlar. Üç adımda bir böyle kişilerle karşılaşıyorum.” diyerek yaşadığı sorunu dile getiriyor.

pokemon go peg paterson 2

Hal böyle olunca yavaş yavaş kötü olaylar da yaşanmaya başladı. Park kısa sürede görünüm açısından içler acısı bir hal almaya başladı. Sürekli üzerinden geçilerek ezilen bitkiler ve çimler; sigara izmaritleri ve ambalaj atıkları ile dolmaya başladı. Hatta parkta bulunan bahçe satranç takımı da tahrip edildiği gerekçesiyle belediye görevlileri tarafından kaldırıldı. Parktan kesintisiz şekilde gelmeye devam eden gürültü artık yakınlarda yaşayanları rahatsız etmeye başladı. Bölgedeki çocuklar için tasarlanan park haliyle apartmanların tam ortasında yer alıyordu ve oluşan gürültü pek çok insan tarafından rahatlıkla duyulabiliyordu.

Yukarıda başka bir açıklamasına yer verdiğimiz bölge sakini “Parkta sırf bir Gyarados olduğu için insanların bağıra çağıra sağa sola koşturduğunu hatırlıyorum. Gece saat iki dolaylarında pek çok insan sebepsiz yere evimin dibinde çığlıklar atıyordu. Saatin kaç olduğu hiç umurlarında değil, kafalarına ne esiyorsa doğrudan yapıyorlar.” diyerek oyuncuların sorumsuz tavırlarından yakındı. Bölgede uzun süredir yaşadığını belirten bir başka kişi ise “Benim görüşümce oyuncuların büyük bir kısmı ses düzeyi konusunda hassas davranıyorlar. Ancak büyük insan toplulukların dikkatini çeken her olayda olduğu gibi, bu tür yanlış davranışlar topluluğun küçük bir kısmının ürünü.” sözleriyle olaya biraz daha iyimser tarafından bakmaya çalıştı.

pokemon go peg paterson 3

Çevre kirliliği, gürültü gibi olayların önüne geçmek için hem belediye meclisi hem de bölge sakinleri çeşitli çalışmalar başlattılar. Oyunculardan gürültü yapmamalarının, park oyuncaklarını kullanmamalarının ve sigara içmemelerinin istendiği çeşitli uyarı levhaları yerleştirildi. Kirlilik için de bölgedeki çöp kutularının sayısı iki katına çıkarıldı. Bölge sakinleri de internet üzerinden bölgede Pokemon GO oynanmasının yasaklanması için çeşitli kampanyalar başlattılar ve sosyal medya üzerinden tepkilerini dile getirip yetkililerden yardım istediler.

Çabalar sonucunda etraf biraz durulur gibi olsa da yaşananların önüne tam anlamıyla geçilemedi, hatta daha büyük çaplı sorunlar yaşanamaya başladı. İddialara göre bazı oyuncular soğuk havadan korunma amacıyla apartman bloklarının cam kapılarını kırarak içeri girdiler. Güvenlik kamerası eksikliği nedeniyle kapıları kimin ne sebeple kırdığı tespit edilemedi. Ancak son zamanlarda yaşanan olaylara bakınca Pokemon GO’nun bir sonucu olduğunu anlamak pek de zor değil. Hatta sırf Pokemon yakalamak için ‘girilmez’ levhalarının bulunduğu inşaat alanlarına dalan ve hayatlarını tehlikeye atan oyuncuların fotoğrafları da sosyal medya üzerinden paylaşıldı.

pokemon go peg paterson 4

Mesai süresinin başlangıç ve bitiş zamanlarında yaşanan gürültü üst düzeye ulaşıyordu. Zira insanların kapattığı yollarda ilerlemeyen arabaların kornaları çaresiz bir şekilde acı acı bağırmaya başlıyor, kornalara sinirlenen oyuncular da şoförlere karşılık olarak bağırıyor, bunun sonucunda kimi zaman arbedeye varan tartışmalar gerçekleşiyordu. Yüzlerce metreyi bulan araba kuyruklarında beklemek istemeyen bazı kurnaz şoförler de kimi zaman apartman boşluklarını kullanarak zaman kazanmayı umuyor, bu sefer de apartmanlarda yaşayanların tepkileriyle karşılaşıyorlardı.

Bölgede bir yangın çıkması üzerine olay yerine gelen itfaiye aracı; trafik ve insan topluluğu yüzünden gerekli müdahaleyi uygulamakta zorluklar yaşadı. Park yerlerini dolduran insanlar yüzünden arabalarını koyacak yer bulamayanlar da çareyi engelli park bölgelerinde ve apartman girişlerinde buldu. Ancak belediye meclisi aldığı ani bir karar sonucu park alanı dışında bulunan arabalara ceza kesmeye karar verdi ve birkaç gün içerisinde 250’nin üstünde arabaya yanlış park gerekçesiyle ceza kesildi. Kısa bir süre sonra da kalabalığı yönetmeleri ve trafik yükünü hafifletmeleri için bölgeye polis memurları gönderildi.

pokemon go peg paterson 5

Yaşanan son olaylardan sonra işin ciddiyetinin farkına varılmasıyla belediye meclisi, oyunun yapımcı şirketi Niantic’e başvuruda bulunmak zorunda kaldı. Oyun oynama hakkına müdahale etmeden bölgede yaşanan sorunların önüne geçmek isteyen meclis; üç Pokestop noktasının ikisinin kaldırılmasını rica etti. Niantic belediyeye yazılı bir geri dönüş yapmasa da oyun için yayınlanan son güncellemeyle Peg Paterson Parkı’ndaki üç Pokestop noktası da kaldırıldı. Avlayacak Pokemon bulamayan oyuncular da yavaş yavaş bölgeyi terk etti. Böylece park ve çevresi tekrardan ‘sessiz ve sakin’ doğasına geri dönüş yaptı.

Ortalığın durulmasının ardından açıklama yapan bir bölge sakini “Artık çevrede Pokemon GO oynayan kimse yok. Kalabalık yok. Trafik çilesi yok. Yani her şey bu kadar mı? Bitti mi? Rhodes tekrardan eski haline döndüğü için özgür olduğumu hissediyorum, ancak aynı zamanda da bir şeyi kaybetmişim gibi hisse de sahibim. Sanırım son haftalarda yaşadığım şeylerden dolayı bir çeşit Stockholm Sendromu geçiriyorum. Ama yaşadığımız bölgeyi tekrardan eski halinde gördüğüm için son derece mutluyum.” sözlerine yer verdi.

Eğlenmek ve iyi vakit geçirmek hiç şüphesiz insan olmanın getirdiği en büyük isteklerden birisi. Ancak yukarıda örneğini gördüğümüz şekilde, ucu başkalarının hayatına ve rahatına dokunduğu zaman ortaya çıkanlar pek de iç açıcı olmuyor. İnsanların iyi vakit geçirmesi, günlük sorunlarını ve dertlerini bir yana bırakıp biraz eğlenebilmeleri için tasarlanan bir oyunun tüm bunlara neden olması son derece üzücü bir durum. Umuyoruz bu yaşananlar iyi bir örnek teşkil eder ve insanlar doğru şekilde eğlenebilme bilincine ulaşırlar.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir