Playstation Türkiye’ye Ticaret Bakanlığından Soruşturma!

Oyun fiyatlarının zamlanmasına tepki gösteren oyuncuların sesi bu sefer duyuldu!

Malumunuz son dönemlerde Türkiye’de resmi kanallardan dağıtılan konsol oyunlarının fiyatları aldı başını gitti. Firmalar başlarda bu zamların müsebbibi olarak yükselen dolar/euro kurunu gösterseler de, zamanla rayına oturmaya başlayan döviz kurlarından sonra dahi, bu fiyatları korumaya devam etmeleri oyuncular cephesinde iyice memnuniyetsizliğe sebep oldu. (Hoş, dövizin tepeyi gördüğü aylarda dahi yapılan zamlar dolar ve euroyla açıklanamayacak düzeydeydi ya, neyse)

Türkiye’de yavaş yavaş bilinçlenen ve hakkını arayan internet kullanıcısı kitlenin oluştuğu bir gerçek. Bunun en bariz örneğini Donanımhaber üzerinden başlatılan ve ISS’lerin internet hizmeti üzerindeki monopolisine son vermek isteyen AKK’ye hayır hareketinde görmüştük. Bu hareketin ve destekçilerinin yoğun çabaları sonucu olay medyada ciddi manada ses getirmiş, önce internet hızlarında ve kota sonrası kullanımda düzenlemeye gidilmiş, akabinde ise BTK tarafından adil kullanım kotasının 2019 başında tamamen kaldırılmasına yönelik bir açıklama gelmişti.

Bu memnuniyetsizlik elbette bir yerde kendini belli etti. Yine Donanımhaber forumları içerisinde bir araya gelen oyuncular; önce ülkemizde en çok kullanıcıya sahip olan, Playstation platformunun, fiyat zamlarını Playstation’un Avrupa ve İngiltere kanallarına şikayet ettiler. Hatta bu kampanya için oyun medyasının  tanınan bir takım isimleri de desteklerini dile getirdiler. Maalesef buradan ciddi bir sonuç alınamadı. Playstation Avrupa ve İngiltere yönetimi durumu araştıracaklarını belirtseler de söyledikleri aslında “biz sizi arayacağız”dan öteye gitmeyen bir geçiştirmeydi.

Tüm bunların üzerine Playstation Türkiye Müdürü Mustafa Yiğit bazı oyun odaklı youtube kanallarında zamların suçunu döviz artışına ve vergilere atmakla yetindi.

Döviz kurlarının yavaş yavaş yerine oturmasıyla diğer ülkelerdeki oyuncularla Türkiyedeki oyuncuların oyunlara ödediği fiyat farkı giderek artınca, yine donanımhaber forumlarında, yeni bir kampanya hayat buldu. Bu sefer kullanıcılar bir araya gelerek bu aşırı yüksek fiyatları Ticaret Bakanlığına E-devlet üzerinden şikayet etmeye başladılar.

Pek çok kullanıcının desteklediği bu kampanya sonunda meyvesini verdi ve bizlerin aşağıdaki tabloyla tanışmasına vesile oldu:

Bakın bu gerçekten güzel bir şey. Kitlelerin bir araya gelerek; internet, sokaklar, basılı medya gibi kanallar vasıtasıyla sesini duyurabileceğinin ve doğru adımlar atılırsa doğru sonuçlara ulaşabileceğinin bir kanıtı bu.

Bütün bunların gerçekleşmesinde çok büyük paya sahip olan Donanım Haber kullanıcılarına ve İnternette Kalite Hareketine çok teşekkür ediyorum.

Oyunfest olarak bu husustaki gelişmeleri takip edecek ve en son detayları sizlerle paylaşmaya özen göstereceğiz.

 

Bu yazıyı paylaş :

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir