PlayStation 4 Satışları 80 Milyona Dayandı

Geçtiğimiz mali yılın sonuçlarını yayınlayan Sony’de yüzler gülüyor. PlayStation 4’ün dünya çapındaki satışları neredeyse 80 milyona ulaştı.

Sony 31 Mart 2018 tarihinde sona eren mali yılla alakalı bir rapor yayınladı. Bu rapora göre PlayStation 4 satışları 2017-2018 mali yılında 19 milyon gibi bir rakama ulaştı. 20 milyon konsolun satıldığı bir önceki seneye kıyasla normal karşılanabilecek bir düşüş yaşandığı gözlemleniyor. Toplamda 79 milyon satışa ulaşan Sony, PlayStation 3 ile yakaladığı 80 milyon satış adetini geçmenin kıyısında. Önümüzdeki mali yılda ise dünya çapında 16 milyon ünite daha satılması öngörülüyor. Bu öngörü doğru çıkarsa toplam konsol satışları 90 milyonu geride bırakmış olacak.

Konsolun satışlarında düşüş yaşansa da yazılımsal içeriklerin (oyunlar, temalar, uygulamalar…) satış sayısı kayda değer bir artış gösteriyor. Yazılım içerikleri satışı ve PlayStation Plus abonelikleri geçen yıla kıyasla %13 artış gösterdi. Tam sürüm oyun satışları 247 milyonu ve 8.4 milyar dolar geliri bulurken 34.2 milyon kişi de PlayStation Plus abonesi oldu. Yazılım alanındaki büyümenin gelecek yılda da kararlı bir şekilde sürdürülmesi bekleniyor.

Yıllar geçtikçe doğal olarak düşen PlayStation 4 satışları ise akıllara yeni bir ihtimali getiriyor. 5. yılına giren konsolun artık yerini yeni nesle devretmesi gerektiğini düşünenler var. Sony Başkanı Shuhei Yoshida’nın ise Oddworld’ün yaratıcısı ile olan konuşmasında PlayStation 5 hakkında şüpheleri olduğu belirtilmişti. Ayrıca doğrudan konsol satışları azalsa da yazılımsal içerik satışları sayesinde PlayStation 4 hala verimli bir performans gösteriyor ve Sony ekibini memnun etmeyi başarıyor.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir