Peak Games Geçtiğimiz Geceye Damgasını Vurdu, Ama…

Yayınlanan reklam filmi büyük dikkat çekti, ancak kısa süre sonra özgün olmadığı ortaya çıktı. Peak şimdi ise süreci yargıya taşımaya hazırlanıyor.

2010 yılında İstanbul’da kurulan ve mobil uygulama alanında dünya çapında bir üne kavuşan Peak, yeni dönem hedeflerini anlatmak üzere geçtiğimiz gün (18 Şubat 2019) bir basın buluşması düzenledi. Biz de Oyun Fest olarak bu buluşmada yerimizi aldık. Buluşmanın gerçekleştirildiği mekanda, 20’den fazla televizyon kanalı canlı yayın olarak gösteriliyordu. Saatler 21.30’u gösterdiğinde ise bir reklam, 41 ayrı kanalda eş zamanlı olarak yayınlanmaya başladı.

Büyük bir ilgi uyandıran hatta kim bilir bazılarını da endişelendiren reklam, televizyon yayınlarının hacklendiği bir kurguda ilerliyordu. Hemen hemen üç buçuk dakika süren reklamda Peak, kendilerine katılmak ve teknoloji geliştirmek üzere yeni isimler aradığını belirtiyordu. Bunun da ötesinde “Bizim için tecrübelerinin değil, hayallerinin büyüklüğü önemli.” diyerek kapılarını herkese açıyordu. Reklam kısa sürede büyük bir ilgi topladı, Twitter’da ülke gündeminin en üst sırasına bile tırmanmayı başardı. Peak’in hedeflediği ilgi oldukça güzel devam ediyordu. Bizler de basın buluşmasında reklamı izlerken fazlasıyla hayran kalmış ve hem Peak’i hem de çalıştıkları reklam ajansını içten içe takdir etmekten geri kalmamıştık.

Ama…

Gerçek kısa süre sonra ortaya çıktı. Hazırlanan bu reklam filmi, Audi’nin 2017 yılında “Safety Code” ismiyle yayınladığı bir reklam filminden alıntı çıktı. Ekranda akan kodların yapısından arka plandaki müziğe kadar her şey aynıydı. Peak durum ortaya çıktıktan hemen sonra sosyal medya hesaplarından reklamı kaldırdı. Reklamı hazırlayan Medina Turgul isimli ajans ise Twitter’dan “Az önce 39 televizyon kanalını aynı anda hack’ledik. Tv ekranlarını 3 dakikalığına bilgisayar ekranlarına çevirdik.” şeklinde bir gönderi paylaşmıştı. Haliyle kısa süre sonra yorum paneli eleştirilerle doldu.

Peak ise bu sabah sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Reklam filminin özgün olmadığını yayının ardından öğrendiklerini belirten ekip büyük bir üzüntü duyduklarını açıklıyordu. “Reklam filmimizin özgün olmadığını, hepinizle aynı anda öğrendik. Karın ağrımızı ve üzüntümüzü tarif etmemiz imkansız. Yaratıcı işlerde fikirlerin özgün olması bizim için çok değerli, bu nedenle tüm reklamları durduruyoruz.” Fakat ekip bu kadarla kalmayıp söz konusu reklam ajansı için hukuki süreç başlatılacağını da açıkladı. “Ajans’la 3 aylık tüm görüşmelerimiz kayıt altında. Sadece Türkiye değil, Ajans’ın bağlı olduğu network’e Amerika’da da hukuki süreci başlatarak sonucu sizlerle paylaşacağız.

Böylesine ses getiren bir projenin kısa süre sonra bambaşka bir boyut kazanması oldukça düşündürücü. Peak reklam hakkındaki tüm içeriklerini kaldırsa da reklam ajansının sosyal medya hesapları halen paylaşımı devam ettiriyor. Peak’in bu reklam ile duyurduğu amacı hepimizin takdirini kazandı. Ancak hazırlanan reklam filminin özgün olmadığını yayından sonra fark etmeleri aynı oranda üzüntü yaratıyor. Konu ile alakalı gelişmeleri sizlere aktarmayı sürdüreceğiz.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir