PC ve Konsol Oyuncularının Çoğu VR İstiyor

PC ve Konsol Oyuncularının Çoğu VR İstiyor

Yapılan araştırmalara göre PC ve Konsol oyuncularının %74’ü VR ürünü satın almak istiyor. Peki çoğu oyuncunun VR hakkında düşünceleri neler biliyor musunuz?

Her geçen gün hem oyuncuların hem de yapımcı firmaların ilgisini çeken VR teknolojisi, oyun deneyimi çıtasının zirvelerini zorluyor. Üç boyutlu televizyonlarda gözlüğe, VR teknolojisinde de cihazı takmamıza gerek kalmadan bütün duyularımızı oyunun içerisine doğrudan aktarabileceğimiz gelecek yüzyıllara (kim bilir belki birkaç yıla) kadar da her eve girmesi muhtemel gözüküyor. Bu nedenle neredeyse her bir oyun geliştiricisi, hayatta kalabilmek ve daha fazla para kazanabilmek adına (saygılar EA) gelecek oyunlarında VR teknolojisi desteği üzerinde çalışıyor.

2016 ile birlikte Oculus Rift ve HTC Vive çıkışını yaparak, elimize kayda değer ölçüde anket bilgileri toplanabildi. Yakın gelecekte PlayStation VR gibi bir diğer güçlü rekabetçiler pazara girince ne gibi sayısal değişiklikler olur orası bilinmez. Ancak şu bir gerçek ki, PC ve konsol oyuncuları VR için adeta çıldırıyor!

Pazarlama çalışmalarında, haftada “en az” 5 saat PC ve konsol oyunları oynayan yaklaşık 300 kişi üzerinde yapılan araştırmalara göre, %74’lük bir kesim ileride VR ürünlerinden birini satın almak istiyor. Ve bu kişilerin %60’ı da birilerinin bunu kendisine hediye etmelerini umuyor. Ayrıca, konsol oyuncularının %75’i, PC oyuncularının ise ufak bir fark ile %73’ü VR satın almak istiyor. Bunun nedeni ise VR teknolojisinin bilgisayara nazaran konsollara daha çok yakışılacağının düşünülmesi.

Oyun-Fest-Fallout-4-VR

Oyun türü bakımından ise listenin başını %40 ile RPG oyunları tercih ediliyor. Şahsen VR teknolojisine shooter tarzı oyunlardan bile daha çok yakışacağını düşünüyorum ve eğer elime geçerse ilk fırsatta Fallout 4’e gelecek VR desteğini yaşamak isterim. RPG oyunlarını %39 ile spor, %38 ile shooter oyunları takip ediyor. Oyun dışında ise ankete katılanların %55’i film, %49’u da spor karşılaşmalarını izlemek istiyor.

Anketin en ilginç yanı ise %42’lik bir kesimin VR cihazlarından kaynaklanabilecek sağlık sorunlarından ötürü tedirgin. Fakat bu yönden tedirginliği olan kişilerin de %71’i VR ürünü satın almalarına neredeyse engel olamayacaklarını belirtiyor. %41’lik bir kesim ise VR cihazını başkaları ile paylaşınca bakteri yayılmasından endişeli fakat bundan daha çok %42 ile cihazı kullanırken havalı olup olmamakla ilgileniyorlar.

Kim bilir, şimdi VR dalgasının ilk modellerini kullanan kişiler belki de bundan 5-10 yıl sonra gözlerinde veya duyularında problemler yaşayabilir. Şahsen bir süre bu teknolojiyi gözlemleyip bir-iki yeni modelini beklemeyi tercih ederim. Zaten Türkiye’ye gelene kadar ak ile kara belli olur.

Bir diğer teorim ise, Leonardo DiCaprio’nun Inception filmi gibi gerçek ile sanal gerçekliği ayırt edememek.

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
70
Bu yazıyı paylaş :

Benzer Yazılar

Mortal Kombat 11 İncelemesi Hazır

Mortal Kombat 11 İncelemesi Hazır


Mortal Kombat 11 İncelemesi Hazır

Efsane serinin en yeni halkası Mortal Kombat 11 başarılı bir yapım mı? Cevabı incelememizde. Bundan tam 27 yıl önce piyasaya giriş yapan Mortal Kombat, oyun dünyasında bir dönüm noktası olmayı başarmıştı. Street Fighter, Tekken gibi seriler beraberinde oyun piyasasını domine etmeyi başaran...

Çıkmadan Imperator Rome Hakkında Bilgi Edinin

Çıkmadan Imperator Rome Hakkında Bilgi Edinin


Çıkmadan Imperator Rome Hakkında Bilgi Edinin

Satışa sunulmadan yeni devasa strateji oyunu Imperator Rome'u bizden öğrenin. "Paradox’un yeni eseri Imperator Rome’u çıkmadan oynuyor, sizler için tecrübe ediyoruz. Devasa strateji oyunu denince akla uzun yıllardır Paradox dışında başka bir firma gelmiyor. Geliştirdikleri oyunlar...

PlayStation 5 Hakkındaki İlk Bilgiler Geldi

PlayStation 5 Hakkındaki İlk Bilgiler Geldi


PlayStation 5 Hakkındaki İlk Bilgiler Geldi

PlayStation 4’ün Sistem Mimarisi Lideri olan Mark Cerny, gerçekleştirdiği röportajda PlayStation 5 hakkında ilk bilgileri açıkladı. Sony’nin yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 üzerinde birkaç yıldır çalıştığını hepimiz biliyoruz. Ancak şimdiye dek birkaç ima ve sızıntı dışında elimize pek...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir