PC Oyunculuğu Altın Çağını Yaşıyor

XCOM 2’nin Yönetmeni Jake Solomon yaptığı açıklamada PC’nin altın çağını yaşadığını belirtti.

Oyun tarihinin köklü serilerinden XCOM’ın yeni oyunu XCOM 2 bazı sebeplerden dolayı sadece PC platformunda boy gösterecek. Bunun öncelikli sebeplerinden biri olarak tek bir platforma odaklanmanın yapımcı ekibe daha iyi bir deneyim sunmak için kolaylık sağlayacağı belirtilmişti. Ancak oyunun yaratıcı yönetmeni Jake Solomon ile gerçekleştirilen röportaja göre bunun önemli bir sebebi daha var.

Jake Solomon yaptığı açıklamada oyunu PC platformuna özel olarak çıkarmaktan duydukları memnuniyetten ve bu sayede elde edecekleri avantajlardan bahsetti “PC oyunculuğu altın çağını yaşıyor. Yenilikler açısından, keşfedilebilir oynanış açısından ve geliştirici-oynayıcı arasındaki ilişki açısından en üst mertebede PC yer alıyor ve olaya Firaxis firması açısından baktığımız zaman bu platform kesinlikle bizim evimiz ve hiç şüphesiz tam da olmak istediğimiz yer.”

Solomon aynı zamanda geliştirici-oynayıcı arasındaki ilişkinin XCOM 2’deki mod desteğinin en önemli parçası olacağını belirtti “Modlama, topluluktaki insanların oyun hakkında kendi yaratıcı fikirlerini ifade ederek bir araya gelmesini sağlayan unsurlardan biri ve bu sayede oyunumuz da daha uzun ömürlü oluyor.” Solomon ayrıca Civilization serisinin modlarını ve XCOM’ın Long War modunu da övmeden geçmedi.

“Long War tek kelimeyle muhteşem. Bu mod bize XCOM serisinin farklı yönlerde ilerlemesi için ve oyuncuları etkilemek için güç sağladı. Böyle işlerde temel sistemler değişken olup oynanış açısından birçok imkan bulunduğundan bir yapımcı için bu durum her zaman güven vericidir.”

Long War modunun XCOM 2’nin geliştirilmesinde bir etkisi olup olmadığı sorulduğunda ise “XCOM 2’de, XCOM’da sağladığımız sistemleri daha da geliştirmeyi arzuluyoruz. Oyunda daha çok bölgeye daha çok detay ekleyeceğiz. İşlevsel haritalar, daha fazla düşman sınıfı da buna dahil.” diyerek sözlerini noktaladı.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir