Para Basan Nintendo Jesnet Şirketini Bünyesine Kattı

Son zamanlarda kazandığı paralarla yatırım yapmaktan çekinmeyen Nintendo, Japonya merkezli Jesnet hisselerinin büyük bir kısmını satın aldı.

Konsol satışlarında beklenilen performansı sergileyemeyen Nintendo, Pokemon GO’nun yakaladığı popülarite ve birkaç doğru ticari karar sayesinde son zamanlarda kar etmeyi başarmıştı. Ayrıca Pokemon GO sayesinde 3DS satışlarının da önemli miktarda gelişme kaydettiği belirtilmişti. Firma şimdi ise kazandığı parayı yeni başarılar için harcamaya karar vererek Jesnet (Japonya Yazılım Programları Satış Ağı) hisselerinin %70’ini 46.5 Milyon Dolar karşılığında satın aldı.

Bu ortaklığın yeni bir şey olmadığını belirtmek lazım. İki şirket daha önce de dağıtım ortağı olarak bir araya gelmiş ve çeşitli Nintendo ürünlerinin Japonya’daki satışlarını birlikte yürütmüştü. Jesnet şimdi ise NX konsolunun Japonya satışlarında önemli rol üstlenecek.

Ancak bu ortaklığın hemen resmiyete dökülmeyeceğini belirtmek lazım. 2017 mali yılının başlayacağı Nisan ayında Jesnet hisselerinin %70’ini Nintendo’ya devredecek ve karşılığında NX stoklarının bir kısmına sahip olacak. Stokların tükenmesinin ardından firma resmi olarak yavru şirket kategorisine geçecek ve faaliyetlerine bu şekilde devam edecek.

Bu anlaşma Nintendo’nun Japonya dışındaki faaliyetlerini etkilemeyecek olsa da ürün satışlarında kayda değer bir artış yaşanacağı öngörülüyor. Zira iki şirketin önceki anlaşmalarından sonra satışlarda ciddi bir yükselme yaşanmıştı. NX’i merakla bekleyen büyük bir kitle olduğunu hesaba kattığımız zaman bu ortaklığın iki tarafa da kazandıracağını tahmin etmek zor olmuyor.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir