Oyunfest Haftalık Oyun Gündemi

Oyun dünyasında olup bitenler, bu hafta çıkışını gerçekleştiren oyunlar ve çok daha fazlası

Oyun dünyasının nabzını cumadan cumaya tuttuğumuz haftalık gündemimize hoşgeldiniz

 • Metro Exodus’un ön yükleme seçeneği Steam’e gelirken, Epic Store’u pas geçti

Malumunuz, Metro Exodus’un yayımcısı Deep Silver kapalı kapılar arkasında Epic Games ile bir anlaşmaya varmış ve Metro Exodus’u PC tarafında “Epic Store’a Özel Oyun” olarak piyasaya sürmeye karar vermişti. Bu kararla birlikte oyun Steam’den kaldırılmış, fakat oyunun kaldırıldığı vakte kadar Steam üzerinden ön sipariş vermiş oyuncular bu durumdan etkilenmemişti. Ardından ise zaten kızılca kıyamet kopmuş ve pek çok oyuncu Epic Store’a karşı cephe almıştı.

Metro’nun resmi twitter hesabı üzerinden yakın zamanda yapılan bir duyuru ise bütün bu olaylardan sonra trajikomik bir duruma sahne olmamızı sağladı. Zira Epic Store Exclusive diyerek lanse edilen Metro Exodus, Epic Store üzerinden ön yüklemeye açılmayacaktı (Bunun sebebi muhtemelen Epic Store altyapısının henüz ön yükleme gibi işlemleri desteklememesi). Öte yandan oyunu vakti zamanında Steam üzerinden alan oyuncular Metro Exodus’u ön yükleme ile çıkmadan rahat bir şekilde PC’lerine indirebileceklerdi.

Ne diyelim, Allah kimseyi ,daha ön yükleme özelliği dahi sunamıyorken, platformuna özel oyun getirmek için para basan görmemiş devasa yayımcı durumuna getirmesin.

 • THQ Nordic Kingdom Come: Deliverence’ın geliştiricisi Warhorse Studios’u satın aldı

Geçen senenin sevilen ve beğenilen, fantastik unsurlardan münezzeh, RPG yapımı Kingdom Come: Deliverence’ın geliştiricisi satıldı. Firmayı alan mı? Tabi ki THQ Nordic! Şaşırdık mı, kesinlikle hayır. Zira THQ Nordic o kadar hızlı bir şekilde firmaları ve fikri mülkleri kendi bünyesine katıyor ki artık şaşıracak vaktimiz kalmıyor. Hatta yakın zamanda çıkışını gerçekleştirecek Metro Exodus’un dahi aslında THQ Nordic ile bağlantılı olduğunu söylesem. (Bkz: Deep Silver’ın bünyesinde bulunduğu Koch Media’nın THQ Nordic tarafından satın alınması.)

Warhorse Studios’un satışında ise dikkate değer bir durum daha var. THQ Nordic firmayı tüm fikri mülkiyetleri ile birlikte satın almış bulunuyor. Yani bu vakitten sonra Kingdom Come markası ile ne yapacağı tamamen THQ Nordic’in elinde olacak. Umarım THQ Nordic hiç çizgisini bozmadan ilerler, böylece biz de firmanın çatısı altındaki geliştiricilerden kaliteli ve orjinal fikirlere sahip oyunlar görmeye devam ederiz.

 • Activision/Blizzard 800’e yakın çalışanının işine son verdi

Activision/Blizzard toplam çalışanlarının neredeyse %8’ine tekabul eden 775 çalışanının işine son verdiğini açıkladı. Activision/Blizzard’ın tarihindeki en yüksek geliri elde ettiği 2018 senesinden sonra neden böyle bir karar aldığı net olarak bilinmiyor. Umarız işten çıkarılan çalışanlar kendilerine yeni çalışma yerleri bulabilirler.

Daha detaylı bir bakış içinhttp://www.oyunfest.com/activision-blizzard-775-calisanini-isten-cikardi.html

 • Bir Division 2 Betası geldi geçti

8 Mart’taki çıkışına hazırlanan Division 2, kapalı betasıyla oyunculara oyundan tam olarak ne beklemeleri gerektiğini göstermiş oldu. Anthem’in “demo” sürecinden çok daha sorunsuz bir beta deneyimi sunan Division 2, ilk oyunu seven oyuncuları mutlu edecek bir içerik sunabileceğini de göstermiş oldu. Kapalı betaya katılma şansına erişemediyseniz, 1 Mart tarihini not etmeyi unutmayın, zira The Division 2’nin açık betası tam olarak o tarihte yayında olacak.

Unutmadan The Division 2’yi PC üzerinden ön sipariş verirseniz Ghost Recon: Wildlands, Far Cry Primal, yahut Watch Dogs 2 oyunlarından seçtiğiniz birine ücretsiz sahip olabileceğinizi de eklemiş olalım

 • System Shock 3’ün dağıtım hakları Otherside Entertainment’a geçti

Evet, pek çok oyuncunun dikkatinden kaçmış olabilir lakin bir System Shock 3 geliştiriliyor. Hatta projenin başında bizzat efsane Warren Spector var. Starbreeze’ın yayımcılığında çıkması beklenen oyunun, Starbreeze’in iflasın eşiğinde olması sebebiyle, tamamen oyunun geliştirici firması olan Otherside Entertainment’ın ellerine bırakıldığı haberi ise yeni geldi. Bu devir işleminin karşılığında ise Otherside Entertainment firmaya 12 milyon dolar civarında ödeme yapacak. Yani bir şekilde, oyunun geliştirici firması batmakta olan yayımcı firmanın elinden kendi geliştirdiği oyunun haklarını satın almış olacak.

(Bungie ile başlayan bu yayımcı firmayla bağları kesme dalgasını önümüzdeki günlerde daha çok duyacağız gibime geliyor)

 • Apex Legends 25 milyon oyuncu duvarını yıktı!

Çıktığı ilk andan itibaren adeta neodimyum mıknatıs gibi oyuncuları kendine çeken Apex Legends, neredeyse bir hafta içerisinde, 25 milyon kayıtlı oyuncu duvarını aşmayı başardı. F2P dahi olsa, neredeyse hiç reklamı yapılmamış bir oyunun bu rakamlara bu kadar hızlı bir şekilde ulaşması takdire şayan.

Gerçi oyunun geliştiricisi Respawn Entertainment’a göre bu başarıda reklam yapmamalarının da bir etkisi var. Respawn’a göre, EA Games’ten gelecek F2P bir Battleroyale oyunu fikri pek çok oyuncunun daha oyun çıkmadan devasa bir ön yargıya sahip olmasına sebep verecekken, kaliteli ve bitmiş bir oyunu aniden çıkarıp önlerine koyunca bu etkiyi ortadan kaldırmayı başarmışlar.

Apex Legends İncelememize şuradan ulaşabilirsiniz:http://www.oyunfest.com/apex-legends-inceleme.html

 • Total War Three Kingdoms’ın çıkışı ertelendi

Bizim de çıkışını heyecanla beklediğimiz, Total War serisinin tarih temasına dönüşünün müjdesi Total War Three Kingdoms’ın ertelenme haberi üzüntüye sebep oldu. 7 Mart’ta çıkması beklenen ve elbette diğer CA oyunlarında olduğu gibi Türkçe dil desteği ile gelecek olan yapımın yeni çıkış tarihi 23 Mayıs olarak ilan edildi. Geliştirici Creative Assembly bu gecikmenin nedeni olarak, oyunun ölçeğinin şimdiye kadarki Total War’lardan çok daha büyük olması ve bu sebepten biraz daha zamana ihtiyaç duymalarını gösterdi.

Umarız Total War Three Kingdoms beklediğimize değecek bir şekilde çıkışını gerçekleştirir.

Total War Three Kingdoms ile alakalı tahmin edebileceğinizden daha çok Türkçe içerik bulabileceğiniz oynatma listemize bakmayı unutmayınhttps://www.youtube.com/playlist?list=PLQWBE47tidRVMcoDq3G4qDbYay5h0KR4V

 • Hollow Knight’ın devam oyunu Hollow Knight: Silksong duyuruldu!

Hastası olduğum oyunlardan Hollow Knight’ın devam oyunu duyuruldu. Yeni oyun Hollow Knight: Silksong adıyla duyurulurken, karakter olarak bu sefer Hornet’i canlandıracağımız da kesinlik kazandı.

Geliştirici Team Cherry’nin evvela DLC olarak geliştirmeye başladığı Silksong, bir noktadan sonra o kadar dallanıp budaklanmış ki, daha da fazla içerik ekleyerek yepyeni bir oyun olarak piyasaya sürmeye karar vermişler. Şahsen bütün haritasıyla, bütün düşmanlarıyla ve birbirinden yeni Bosslar ile çıkacak bir yapımın DLC olarak heba edilmesini ben de istemezdim.

Büyük heyecanla beklediğim Hollow Knight: Silksong yalnızca PC ve Nintendo Switch için çıkışını gerçekleştirecek.

 • The Steam Awards sahiplerini buldu

Oyun dünyasının köşe taşlarından biri diyebileceğimiz Steam’in, kullanıcıların oyları temel alınarak, dağıtılan ödülleri bu sene de sahiplerini buldu. Yılın oyunu ödülünü PUBG(?!) alırken, zevkle ve aşkla yapılmış oyun ödülünü 5 sene evvel çıkan Grand Theft Auto V evine götürdü…

Tamam, bu konuda konuşmak istemiyorum. Oyun sektörü neden can çekişiyor, neden oyunlar live service muamelesi görmeye başladı, neden her köşeden multiplayer oyunlar ve battle royaleler peydahlanıyor diyenlerin cevabını bu senenin Steam ödülleri vermiş sayılıyor galiba.

 

Gelelim bu haftanın merakla beklenen veyahut çıkışını gerçekleştirmiş yapımları ve çıkış tarihlerine

 • God Eater 3 – Aksiyon/RPG – 8 Şubat 2019  (PC ve PS4)
 • The Liar and The Blind Prince – Adventure/Platformer – 12 Şubat 2019 (Nintendo Switch ve PS4)
 • Eastshade – Adventure – 13 Şubat 2019 (PC)
 • CIVILIZATION VI: GATHERING STORM – Strateji/4X – 14 Şubat 2019 (PC)
 • Metro Exodus – FPS – 15 Şubat 2019 (PC, PS4 ve Xbox One)
 • Jump Force – Dövüş – 15 Şubat 2019 (PC, PS4 ve Xbox One)
 • Far Cry: New Dawn – FPS – 15 Şubat 2019 (PC, PS4 ve Xbox One)
 • Crackdown 3 – TPS/Aksiyon – 15 Şubat 2019 (PC ve Xbox One)
Bu yazıyı paylaş :

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir