Oyuncular Bilgisayarlarınızı Windows 10’a Hazırlayın!

Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 10’a hazır mısınız?

PC Gamer uyarıyor! PC kullanıcılarının merakla ve heyecanla beklediği Windows 10’un çıkmasına çok az bir süre kaldı. 29 Temmuz’da Microsoft, Windows 10’u Windows Insider bünyesindeki tüm kullanıcılarına güncelleme yoluyla sunacak. Ardından da Windows 10 için rezervasyon yaptırdıysanız Windows 10’u kullanmaya başlayabileceksiniz. Fakat kullanmadan önce hazırlıklarınızın tam olduğundan emin olmak isteyebilirsiniz.

İlk Adım: Windows 10’a ihtiyacınız var mı karar verin!

Windows 10 aktif olduğu an büyük bir kullanıcı yığınının istilasına uğrayacak, Windows 8’e kıyaslanmaya başlayacak ve artıları ile eksileri kısa zamanda gözlenebilir olacak. Windows 10, işletim sistemi tarihinin gelmiş geçmiş en teknolojik ve sorunsuz yapımı da olsa elbette çeşitli hatalar ve aksaklıklar olacak.

Tedbirli biriyseniz Windows 10’u hemen indirmek istemeyebilirsiniz. Birkaç hafta bekleyerek diğer kullanıcıların deneyimlerini ve izlenimlerini incelemek yararlı olabilir. Ayrıca bu bekleme süresi içerisinde Microsoft, işletim sisteminde göze batan hatalar varsa bunları düzeltmek için çeşitli güncellemeler hazırlayabilir. Bu sayede Windows 10’un ilk çıktığı günlerde karşılaşılan sorunlarını yaşamadan keyifli bir deneyim elde edebilirsiniz. Tabi ilk gün gerçekleşecek indirme hücumunun sunuculara zarar verme ihtimalini de düşünürsek bazılarımız istemese de bir süre beklemek zorunda kalabilir.

Ancak tedbirli değil, sabırsız biri iseniz Windows 10’u hemen indirin. Yine de indirmeye ve kullanmaya başlamadan önce bazı şeyleri bilmeniz gerekiyor. Siz hazır olsanız bile sisteminiz Windows 10’a hazır mı emin olmalısınız. İşte Microsoft’un yayınladığı resmi Windows 10 sistem gereksinimleri:

  • İşlemci: 1 GHz ve üzeri saat hızında çalışan işlemci.
  • RAM: 32-bit için 1 GB, 64-bit için 2 GB.
  • Gereken Boş Alan: 16 GB
  • Ekran Kartı: WDDM sürücülü DirectX 9 sahibi ekran kartları ve üstü.
  • Diğer Gereksinimler: Microsoft hesabı ve internet bağlantısı.

Sistem gereksinimleriniz bunların altındaysa maalesef Windows 10’u kullanamayacaksınız.

İkinci Adım: Windows 10 için hazırlıklara başlayın

Önceden yeni Windows sürümünü edinmek isteyen kullanıcılar ya satın alırlardı, ya da kaçak bir indirme linkini beklerlerdi. Bu sefer Microsoft kolaylık sağlayarak indirme linki bekleme uygulamasını kaldırarak tamamen ücretsiz bir şekilde Windows 10’u sunacak. Tabi bu kavuşmanın gerçekleşmesi için birkaç küçük adım uygulamanız gerek.

Get Windows 10 app Microsoft sitesinde açıklandığı üzere, Windows 10 bekleyenler listesine girebilmek için “Get Windows 10” isimli uygulamayı kullanmanız gerek. Resimde gördüğünüz simge ile rezervasyon yapabilirsiniz. Eğer bu simgeyi masaüstünüzde göremiyorsanız muhtemelen Windows Update ile bir süredir alakadar olmadınız. Sistem güncellemelerini yükledikten sonra rezervasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.

Windows Update açık olduğu ve tüm sistem güncellemeleri yüklü olduğu halde hala uygulamaya erişemediyseniz bunun birkaç sebebi olabilir:

  1. Orijinal bir Windows kopyası kullanmıyorsunuz ya da aktifleştirme işlemini tamamlamadınız.
  2. Windows 7 kullanıyorsanız uygulamayı görebilmek için Service Pack 1’i yüklemeniz gerek.
  3. Bilgisayarınız Windows 10 uyumlu olmayabilir veya sistem gereksinimlerini karşılamıyor olabilir.

Windows 10 rezervasyonunu tamamladıktan sonra 29 Temmuz’daki çıkış öncesi hazırlık için bazı dosyalar inmeye başlayacak. 29 Temmuz’da da esas dosyaları indirerek aktif olarak kullanıma başlayabilirsiniz.

SSDs

Üçüncü Adım: Dosyalarınızı yedekleyin

Geçmiş Windows çıkışlarında olduğu gibi Windows 10, “Get Windows 10” uygulaması sayesinde aktif edildiğinde tüm dosyalarınızı koruyacak. Yani dosya yedeklerini almanıza pek de gerek yok gibi görünüyor. Yine de işi şansa bırakmamak lazım, ne olacağı belli olmayabilir.

29 Temmuz gelmeden önce önemli dosyalarınızın yedeğini aldığınızdan emin olun. Steam kütüphanenizdeki oyunların dosyalarını, film ve dizi arşivlerinizi, oyun kayıt dosyalarınızı, video ve fotoğraflarınızı atlamayın. Tüm klasörleri kontrol edin. Çünkü lazım olmayacağını düşündüğümüz veya gözden kaçırdığımız dosyaları ileride çok arayabiliyoruz. Yedeklenmemesi halinde tekrar yüklemeyi gerektiren Photoshop, Dreamweaver gibi uygulamaları unutmayın. Son olarak da internet hesaplarınız hakkında bilgiler içeren dosyaları, oyun anahtarlarını ve şifreleri de unutmayın.

Dördüncü ve Son Adım: Windows 10’a kavuşun

Beklenen an geldi. Artık kavuşma zamanı. Windows 10’u kullanmaya başlayabilirsiniz. Bir yıllığına ücretsiz olan işletim sistemine herhangi bir ödeme yapmadan sahip olabilirsiniz. Ve de mobil kullanıcılarını da unutmayalım: Windows 10 Mobile, bir sıkıntı olmazsa Eylül ayında çıkış yapacak.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir