Olimpiyat Komitesi’nden Açıklama: Espor Olimpiyatlara Eklenecek Mi?

Olimpiyat Komitesi’nden Açıklama: Espor Olimpiyatlara Eklenecek Mi?

Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach, Espor branşlarının Olimpiyat Oyunları’na eklenme ihtimali hakkında açıklama yaptı.

Espor için yapılan yatırımların büyümesi ve popülaritesinin yükselmesi nedeniyle bu branşın gerçek anlamda bir spor türü olarak kabul edilip edilmeyeceği yönündeki tartışmalar şiddetlendi. Kimileri hem fiziksel hem de zihinsel uğraş sebebiyle Espor’u savunurken kimileri de ortada somut bir mücadele ve beceri gereksinimi olmadığını iddia ediyor. Konu hakkında bir açıklama da Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach’dan geldi.

18 Ağustos-2 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen Asya Oyunları’nı takip eden Bach’a Espor’un Olimpiyat Oyunları’na dahil olup olamayacağı soruldu. Thomas Bach katil rolünün üstlenildiği ve ayrımcılığın öne çıktığı oyunların temsil ettiği kurumun değerlerine aykırı olduğunu savundu. “Birilerini öldürdüğümüz elektronik oyunlardan bahsediyorsanız eğer, bunların benimsemiş olduğumuz Olimpiyat değerleriyle örtüşmediğini söyleyebilirim.

Video oyunlardaki şiddetin Olimpiyat Oyunları için en büyük engel olduğunu belirten Bach, spor veya şiddet içermeyen diğer türdeki oyunlar içinse bir açıklamada bulunmadı. Ayrıca Thomas Bach eski bir eskrim sporcusu ve Olimpiyat Altın Madalyası sahibi. Kendisinin de bir nevi şiddet içeren bir branşın sporcusu olduğu belirtildiğinde ise “Elbette ki tüm dövüş sporları köken olarak insanlar arasındaki gerçek dövüşlere dayanıyor. Ancak spor, bu gerçek dövüşlerin medeni bir şekilde dışa vurumudur.” cevabını verdi.

Uzun lafın kısası şiddet içerikli video oyunların da içinde bulunduğu Espor branşının Olimpiyatlar’a eklenmesi şu an için düşünülen bir şey değil. Ancak işin ilginç tarafı Thomas Bach’ın da takip ettiği Asya Oyunları’nın gösteri etkinliğinde Espor türü de yer aldı. Ayrıca Olimpiyat Komitesi geçtiğimiz Temmuz ayında Espor’un Olimpiyat Oyunları için adaylığını görüşmek üzere bir forum düzenlemişti. Thomas Bach’ın açıklamaları gösteriyor ki düzenlenen bu forum pek de olumlu geçmemiş. Espor türü son yıllarda fazlasıyla gelişme kaydetmiş olsa da Olimpiyatlar şu an için zor bir hedef olarak görünüyor.

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
Bu yazıyı paylaş :

Benzer Yazılar

Darksiders III’ün Giriş Videosu Yayımlandı

Darksiders III'ün Giriş Videosu Yayımlandı


Darksiders III'ün Giriş Videosu Yayımlandı

Atlıların hikayesini merak edenler bu videoya Darksiders III'ün çıkışına yaklaştığımız her geçen gün, oyun hakkında daha fazla içerik ortaya çıkmaya devam ediyor. Bugün ortaya çıkan video ise oyundaki atlılarımıza daha geniş bir bakış atmamızı ve Fury'nin neden şuan ki görevine çıktığını...

Playstation Türkiye’ye Ticaret Bakanlığından Soruşturma!

Playstation Türkiye'ye Ticaret Bakanlığından Soruşturma!


Playstation Türkiye'ye Ticaret Bakanlığından Soruşturma!

Oyun fiyatlarının zamlanmasına tepki gösteren oyuncuların sesi bu sefer duyuldu! Malumunuz son dönemlerde Türkiye'de resmi kanallardan dağıtılan konsol oyunlarının fiyatları aldı başını gitti. Firmalar başlarda bu zamların müsebbibi olarak yükselen dolar/euro kurunu gösterseler de, zamanla...

Darksiders III Yeni Fragmanıyla Sizleri Çıkışına Hazırlıyor!

Darksiders III Yeni Fragmanıyla Sizleri Çıkışına Hazırlıyor!


Darksiders III Yeni Fragmanıyla Sizleri Çıkışına Hazırlıyor!

Dört atlı, akınlarda çocuklar gibi şendik THQ Nordic'in altın markası sayılabilecek Darksiders serisinin son üyesi olacak olan Darksiders III'ün çıkışı gittikçe yaklaşıyor. Hatta yapımın, kabaca, 11 gün içinde bizlerle olacağını dahi söyleyebiliriz. Oyunun çıkışı yaklaşırken elbette...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir