Olimpiyat Komitesi’nden Açıklama: Espor Olimpiyatlara Eklenecek Mi?

Olimpiyat Komitesi’nden Açıklama: Espor Olimpiyatlara Eklenecek Mi?

Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach, Espor branşlarının Olimpiyat Oyunları’na eklenme ihtimali hakkında açıklama yaptı.

Espor için yapılan yatırımların büyümesi ve popülaritesinin yükselmesi nedeniyle bu branşın gerçek anlamda bir spor türü olarak kabul edilip edilmeyeceği yönündeki tartışmalar şiddetlendi. Kimileri hem fiziksel hem de zihinsel uğraş sebebiyle Espor’u savunurken kimileri de ortada somut bir mücadele ve beceri gereksinimi olmadığını iddia ediyor. Konu hakkında bir açıklama da Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach’dan geldi.

18 Ağustos-2 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen Asya Oyunları’nı takip eden Bach’a Espor’un Olimpiyat Oyunları’na dahil olup olamayacağı soruldu. Thomas Bach katil rolünün üstlenildiği ve ayrımcılığın öne çıktığı oyunların temsil ettiği kurumun değerlerine aykırı olduğunu savundu. “Birilerini öldürdüğümüz elektronik oyunlardan bahsediyorsanız eğer, bunların benimsemiş olduğumuz Olimpiyat değerleriyle örtüşmediğini söyleyebilirim.

Video oyunlardaki şiddetin Olimpiyat Oyunları için en büyük engel olduğunu belirten Bach, spor veya şiddet içermeyen diğer türdeki oyunlar içinse bir açıklamada bulunmadı. Ayrıca Thomas Bach eski bir eskrim sporcusu ve Olimpiyat Altın Madalyası sahibi. Kendisinin de bir nevi şiddet içeren bir branşın sporcusu olduğu belirtildiğinde ise “Elbette ki tüm dövüş sporları köken olarak insanlar arasındaki gerçek dövüşlere dayanıyor. Ancak spor, bu gerçek dövüşlerin medeni bir şekilde dışa vurumudur.” cevabını verdi.

Uzun lafın kısası şiddet içerikli video oyunların da içinde bulunduğu Espor branşının Olimpiyatlar’a eklenmesi şu an için düşünülen bir şey değil. Ancak işin ilginç tarafı Thomas Bach’ın da takip ettiği Asya Oyunları’nın gösteri etkinliğinde Espor türü de yer aldı. Ayrıca Olimpiyat Komitesi geçtiğimiz Temmuz ayında Espor’un Olimpiyat Oyunları için adaylığını görüşmek üzere bir forum düzenlemişti. Thomas Bach’ın açıklamaları gösteriyor ki düzenlenen bu forum pek de olumlu geçmemiş. Espor türü son yıllarda fazlasıyla gelişme kaydetmiş olsa da Olimpiyatlar şu an için zor bir hedef olarak görünüyor.

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
Bu yazıyı paylaş :

Benzer Yazılar

E3 2019 Konferanslarında Neler Yaşandı?

E3 2019 Konferanslarında Neler Yaşandı?


E3 2019 Konferanslarında Neler Yaşandı?

E3 2019'da büyük isimlerin konferansları nasıldı, hangi oyunlar duyuruldu ve ne düşünüyoruz? Duyurulan oyunlar hakkında detaylar, yeni duyurulanlar ve canlı yayını izlerken yaptığımız yorumlar aşağıdaki yönlendirme içeren başlıklarda mevcut. Ubisoft E3 2019 Konferansıyla Hayal Kırıklığı...

Dauntless Mercek Altında

Dauntless Mercek Altında


Dauntless Mercek Altında

Fakir adamın Monster Hunter’ı. Böyle yazınca bir kendimden tiksinmedim desem yalan olur. F2P oyunlara “fakir adamın şusu” yakıştırmasını yapmaktan hoşlanmam, lakin bu başlığın bir nedeni var. Dauntless, gerçekten, Monster Hunter World’e para vermek istemeyen oyuncuları çekmek için yapılmış...

Team Sonic Racing İnceleme

Team Sonic Racing İnceleme


Team Sonic Racing İnceleme

Hepimizin özlediği Kirpi Sonic yeni macerasında pistlerin en hızlısı olmak için mücadele veriyor. Sumo Digital’ın geliştirdiği Sonic & All-Stars Racing Transformed isimli kart yarış oyunu piyasaya sürüldüğü 2012 yılında oldukça olumlu yorumlar elde etti. Öyle ki oyunun Steam sayfasındaki...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir