Olimpiyat Komitesi’nden Açıklama: Espor Olimpiyatlara Eklenecek Mi?

Olimpiyat Komitesi’nden Açıklama: Espor Olimpiyatlara Eklenecek Mi?

Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach, Espor branşlarının Olimpiyat Oyunları’na eklenme ihtimali hakkında açıklama yaptı.

Espor için yapılan yatırımların büyümesi ve popülaritesinin yükselmesi nedeniyle bu branşın gerçek anlamda bir spor türü olarak kabul edilip edilmeyeceği yönündeki tartışmalar şiddetlendi. Kimileri hem fiziksel hem de zihinsel uğraş sebebiyle Espor’u savunurken kimileri de ortada somut bir mücadele ve beceri gereksinimi olmadığını iddia ediyor. Konu hakkında bir açıklama da Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach’dan geldi.

18 Ağustos-2 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen Asya Oyunları’nı takip eden Bach’a Espor’un Olimpiyat Oyunları’na dahil olup olamayacağı soruldu. Thomas Bach katil rolünün üstlenildiği ve ayrımcılığın öne çıktığı oyunların temsil ettiği kurumun değerlerine aykırı olduğunu savundu. “Birilerini öldürdüğümüz elektronik oyunlardan bahsediyorsanız eğer, bunların benimsemiş olduğumuz Olimpiyat değerleriyle örtüşmediğini söyleyebilirim.

Video oyunlardaki şiddetin Olimpiyat Oyunları için en büyük engel olduğunu belirten Bach, spor veya şiddet içermeyen diğer türdeki oyunlar içinse bir açıklamada bulunmadı. Ayrıca Thomas Bach eski bir eskrim sporcusu ve Olimpiyat Altın Madalyası sahibi. Kendisinin de bir nevi şiddet içeren bir branşın sporcusu olduğu belirtildiğinde ise “Elbette ki tüm dövüş sporları köken olarak insanlar arasındaki gerçek dövüşlere dayanıyor. Ancak spor, bu gerçek dövüşlerin medeni bir şekilde dışa vurumudur.” cevabını verdi.

Uzun lafın kısası şiddet içerikli video oyunların da içinde bulunduğu Espor branşının Olimpiyatlar’a eklenmesi şu an için düşünülen bir şey değil. Ancak işin ilginç tarafı Thomas Bach’ın da takip ettiği Asya Oyunları’nın gösteri etkinliğinde Espor türü de yer aldı. Ayrıca Olimpiyat Komitesi geçtiğimiz Temmuz ayında Espor’un Olimpiyat Oyunları için adaylığını görüşmek üzere bir forum düzenlemişti. Thomas Bach’ın açıklamaları gösteriyor ki düzenlenen bu forum pek de olumlu geçmemiş. Espor türü son yıllarda fazlasıyla gelişme kaydetmiş olsa da Olimpiyatlar şu an için zor bir hedef olarak görünüyor.

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
Bu yazıyı paylaş :

Benzer Yazılar

Bir Başarı Hikayesi: Önce Mod Yaptılar Sonra Kendi Stüdyolarını Kurdular

Bir Başarı Hikayesi: Önce Mod Yaptılar Sonra Kendi Stüdyolarını Kurdular


Bir Başarı Hikayesi: Önce Mod Yaptılar Sonra Kendi Stüdyolarını Kurdular

Mount & Blade: Warband için mod geliştirerek yola çıkan yedi kişilik ekip, en nihayetinde kendi oyun stüdyosunu açmayı başardı. Mod yapımcılarının en sevdiği oyunlardan biri de Mount & Blade: Warband desek muhtemelen yanlış olmaz. Oyun dosyalarına kolay erişim ve düzenleme imkanı...

Oyunfest Haftalık Oyun Gündemi

Oyunfest Haftalık Oyun Gündemi


Oyunfest Haftalık Oyun Gündemi

Oyun dünyasında olup bitenler, bu hafta çıkışını gerçekleştiren oyunlar ve çok daha fazlası Oyun dünyasının nabzını cumadan cumaya tuttuğumuz haftalık gündemimize hoşgeldiniz Metro Exodus’un ön yükleme seçeneği Steam’e gelirken, Epic Store’u pas geçti Malumunuz, Metro Exodus'un...

Far Cry New Dawn İncelemesine Ne Oldu?

Far Cry New Dawn İncelemesine Ne Oldu?


Far Cry New Dawn İncelemesine Ne Oldu?

Normalde şu an Far Cry New Dawn incelememizi okuyor olmanız gerekiyordu. Biliyorsunuz, her daim eleştirdiğimiz bir husus var. Video içeriği Oyun Fest'te öncelemeyeceğiz, biz yazmayı seviyoruz. Eski kafalıyız evet ve bununla gurur duyuyoruz. Zira düzene ayak uydurmuyor, kendi düzenimizde...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir