Olimpiyat Komitesi’nden Açıklama: Espor Olimpiyatlara Eklenecek Mi?

Olimpiyat Komitesi’nden Açıklama: Espor Olimpiyatlara Eklenecek Mi?

Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach, Espor branşlarının Olimpiyat Oyunları’na eklenme ihtimali hakkında açıklama yaptı.

Espor için yapılan yatırımların büyümesi ve popülaritesinin yükselmesi nedeniyle bu branşın gerçek anlamda bir spor türü olarak kabul edilip edilmeyeceği yönündeki tartışmalar şiddetlendi. Kimileri hem fiziksel hem de zihinsel uğraş sebebiyle Espor’u savunurken kimileri de ortada somut bir mücadele ve beceri gereksinimi olmadığını iddia ediyor. Konu hakkında bir açıklama da Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach’dan geldi.

18 Ağustos-2 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen Asya Oyunları’nı takip eden Bach’a Espor’un Olimpiyat Oyunları’na dahil olup olamayacağı soruldu. Thomas Bach katil rolünün üstlenildiği ve ayrımcılığın öne çıktığı oyunların temsil ettiği kurumun değerlerine aykırı olduğunu savundu. “Birilerini öldürdüğümüz elektronik oyunlardan bahsediyorsanız eğer, bunların benimsemiş olduğumuz Olimpiyat değerleriyle örtüşmediğini söyleyebilirim.

Video oyunlardaki şiddetin Olimpiyat Oyunları için en büyük engel olduğunu belirten Bach, spor veya şiddet içermeyen diğer türdeki oyunlar içinse bir açıklamada bulunmadı. Ayrıca Thomas Bach eski bir eskrim sporcusu ve Olimpiyat Altın Madalyası sahibi. Kendisinin de bir nevi şiddet içeren bir branşın sporcusu olduğu belirtildiğinde ise “Elbette ki tüm dövüş sporları köken olarak insanlar arasındaki gerçek dövüşlere dayanıyor. Ancak spor, bu gerçek dövüşlerin medeni bir şekilde dışa vurumudur.” cevabını verdi.

Uzun lafın kısası şiddet içerikli video oyunların da içinde bulunduğu Espor branşının Olimpiyatlar’a eklenmesi şu an için düşünülen bir şey değil. Ancak işin ilginç tarafı Thomas Bach’ın da takip ettiği Asya Oyunları’nın gösteri etkinliğinde Espor türü de yer aldı. Ayrıca Olimpiyat Komitesi geçtiğimiz Temmuz ayında Espor’un Olimpiyat Oyunları için adaylığını görüşmek üzere bir forum düzenlemişti. Thomas Bach’ın açıklamaları gösteriyor ki düzenlenen bu forum pek de olumlu geçmemiş. Espor türü son yıllarda fazlasıyla gelişme kaydetmiş olsa da Olimpiyatlar şu an için zor bir hedef olarak görünüyor.

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
Bu yazıyı paylaş :

Benzer Yazılar

Red Dead Redemption 2’nin Multiplayer Modu Açığa Çıktı!

Red Dead Redemption 2'nin Multiplayer Modu Açığa Çıktı!


Red Dead Redemption 2'nin Multiplayer Modu Açığa Çıktı!

Red Dead Redemption 2'nin multiplayer modu 'Red Dead Online' hakkında ilk bilgiler verildi. Yılın en çok beklenen oyunlarından olan Red Dead Redemption 2 için artık son bir aya doğru yaklaşıyoruz. Oyunun hikaye modu hakkında elimizde pek çok bilgi bulunuyordu ve Ağustos'un ikinci haftasında...

Orta & Doğu Avrupa Oyun Ödülleri İçin Adaylıklar Belli Oldu

Orta & Doğu Avrupa Oyun Ödülleri İçin Adaylıklar Belli Oldu


Orta & Doğu Avrupa Oyun Ödülleri İçin Adaylıklar Belli Oldu

15 ülkenin katılımıyla düzenlenen Orta & Doğu Avrupa Oyun Ödülleri'nde aday olmaya hak kazanan yapımlar belli oldu. Orta ve Doğu Avrupa ülkelerindeki oyun geliştiricilerinin ödüllendirilmesini ve firmalar arasındaki iletişimin güçlendirilmesini amaçlayan Orta & Doğu Avrupa Oyun...

Alan Wake Dizi Oluyor!

Alan Wake Dizi Oluyor!


Alan Wake Dizi Oluyor!

Sevilen aksiyon/korku oyunu Alan Wake televizyon dizisi olarak karşımıza çıkacak.  İlk olarak 2010 yılında Xbox 360, ardından da 2012 yılında PC için yayınlanan aksiyon/korku oyunu Alan Wake oldukça sevilen bir yapım olmayı başarmıştı. Alan Wake ismindeki popüler korku yazarının ilham arayışı...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir