OF! Özel: Filmi Çekilmiş 20 Oyun


Street Fighter (Sokak Dövüşçüsü)


Street_Fighter_Movie_13

Yarış oyunlarının babasından dövüş oyunlarının babasına, Street Fighter. 1987 yılından beri ismiyle dahi bir çoğumuzu heyecanlandıran, evin içinde sağa sola uçan tekmeler savurmamıza sebep olan, atari salonlarında saatler harcatan efsane bir seri. 1987’den bu yana sayısız eserler veren bir seri, yalnızca video oyunu olarak değil, birden fazla farklı isimler altında bir çok çizgi filmi, dizisi, farklı konularıyla sinema filmleri ve daha niceleri. Fakat bunlardan en çok bilineni 1994 yılında vizyona girmiş olan Street Fighter filmidir.

Edward R. Pressman’ın yapımcılığını üstlendiği, Steven E. de Souza’nın yönetmenliğinde yapılmış olan efsane film, yapımcıya 35 Milyon dolara patlarken 100 Milyona yakın da bir hasılat yapmıştır. Bunun dışında Street Fighter: The Legend of Chun-Li ve bunun gibi bir kaç kez de sinemada kendini göstermiş olsa da, asıl olan Street Fighter filminin dışındakiler pek de söz edilmedi, ve tutmadı.


Dead or Alive (Ölü ya da Diri)


DEAD OR ALIVE

1996 yılında 5. jenerasyon Arcade dövüş türündeki Dead or Alive ismi ile Koei Tecmo ekibinin yapımcılığında çıkışını yapmış olan oyun, günümüze kadar çıkarılmış sayısız eserleriyle birlikte en istikrarlı oyun serilerinden birisi de olmuş durumda. En son oyunu geçtiğimiz aylar içerisinde Dead or Alive Xtreme 3 ismiyle piyasaya sürülmüş olan oyunun ciddi anlamda bir hayran kitlesi bulunuyor. Bu hayran kitlesi bir çok etken sebebiyle çoğunlukla Asyalılar tarafından oluşuyor diyebiliriz. O sebeple oyun dünyasının çok fazla içinde değilseniz, ismini duymamış olmanız normaldir.

Dead or Alive’ın filmi de Türkiye’deki ismi ile birebir çevirisi olarak Ölü yada Diri olarak 2006 yılında vizyona girmiş filmin yönetmenliğini az önce Mortal Kombat ve Resident Evil’den bahsederken anmış olduğumuz Paul W. S. Anderson yapmıştı. Filmin baş rolleri arasında ise bir dönem Türk gençlerinin kesinlikle unutmayacağı bir isim Holly Valance var. Holly Valance, 2002 yılında Tarkan’ın ‘Seni gidi fındık kıran’ sözleriyle hatırlayacağınız ‘Şımarık’ parçasını İngilizceye uyarlayarak klibiyle müthiş bir patlama yapmıştı.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Berat Küçük

Video oyunları tutkunu, strateji hayranı, teknoloji meraklısı, sürekli kendini geliştirmeye çalışan, yeni şeyler öğrenmek için çabalayan birİsi.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir