OF! Özel: Filmi Çekilmiş 20 Oyun


Silent Hill (Sessiz Tepe)


sessiz tepe

Filmi Çekilmiş 20 Oyun listemizin en korkunçlarından… İlk olarak 1999 yılında PlayStation konsolu için oyunseverlerle buluşmuş korku türündeki oyun serisi olan Silent Hill, türünün en iyilerinden biri olduğunu filmiyle taçlandırmış diyebiliriz. Çok geçmeden 2006 yılında filmi çekilen efsane serinin halen de yeni oyunları beklenmekte. Faslı bir yapımcı olan Samuel Hadida önderliğinde Fransa ve Kanada tabanlı olarak Cristophe Gans yönetmenliğinde vizyona giren film 50 Milyon dolar gibi muazzam maliyetinin karşılığını 100 Milyon dolar civarında bir hasılatla aldı.

Yine aynı yapımcılar ile yola çıkan ikinci filminde farklı bir yönetmen ile Silent Hill: Revalation adında 2012 yılında vizyona girdi. Bu sefer filmin harcamaları 20 Milyon dolara düşmesine karşın yine iyi bir rakam ile 53 milyon dolarlık bir hasılat elde etti, fakat 2. film bir çok alanda sert eleştirilere de tutuldu.


Final Fantasy (Final Fantasy: The Spirits Within)


final fantasy

Belki de bir çoğumuz bilmese de Final Fantasy serisinin ilk çıkışını Nintendo ile 1987’de görmüştük. Bunca zaman içerisinde sayması epeyce zor olacak tonla platformda tonla oyun çıkaran, oyun dünyasının en köklü serilerinden birisi, ve bu serinin de filmi yapılmasa herhalde şaşırırdık. Final Fantasy: The Spirits Within 2001 yılında 137 Milyon dolar gibi dev bir bütçe ile vizyona girdi.

Filmin hemen her yerinde bir çok animasyonla birlikte hem seslerde hem görsellerde bilgisayar teknolojilerinden epeyce bir yararlanıldı ki, bütçenin bu kadar kabarık olmasının başlıca sebeplerinden biri de buydu. Fakat sonucunda ne oldu? Hepimizin az biraz tahmin edebileceği gibi bu da tutmadı. Filmin hasılatı 85 Milyon dolar olurken harcamaları ödemeye bile yetmedi. Maalesef ki ondan sonra beyaz perdede bir Final Fantasy filmi göremedik, doğal olarak…

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Berat Küçük

Video oyunları tutkunu, strateji hayranı, teknoloji meraklısı, sürekli kendini geliştirmeye çalışan, yeni şeyler öğrenmek için çabalayan birİsi.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir