OF! Özel: En iyi 10 Mount and Blade: Warband Modu

2-) Clash of Kings

cok

Game of Thrones dizisini bilmeyen yoktur. Hele özellikle her sene bahar ve yaz aylarına doğru çıkarttıkları yeni sezon bölümleri geniş bir kitle tarafından hem dünyada hem ülkemizde takip ediliyor. Game of Thrones dizisi George R. R. Martin tarafından kaleme alınan ve yedi kitaplık bir seri olacak olan Buz ve Ateşin Şarkısı Serisinin hepsini ele alıyor olsa da ilk kitap ile isimlendirilmişti. A Clash of Kings ise serideki ikinci kitabın ismi. Aynı zamanda M&B:Warband için yapılmış en kapsamlı Single-player modlarından bir tanesinin de ismi. Mod, dizi yerine kitapları kaynak olarak aldığından dizi izleyicilerinin yabancı gelebilir. Buz ve Ateşin Şarkısı evreninde bir karakter olarak istediğiniz haneye girebilir, diz ide ve kitapta karşılaştığınız büyük olaylara (ikinci kitap çerçevesinde) şahit olabilir ve becerebilirseniz etki bile edebilirsiniz. Kuzeydeki Duvar’dan Volantis’e, King’s Landing’den Winterfell’e kadar , tıpkı M&B oynarmış gibi ACOK ile kendi efsanenizi bu sefer GRRM’nin evreninde yazabilirsiniz. Kesinlikle öneriyoruz. Modun ayrıntıları ve indirme linkine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

1-) cRPG

CRPG_Loadscreen

cRPG adında barındırdığı RPG öğelerini Mount and Blade: Warband’ın çoklu oyuncu arenasına müthiş bir şekilde yansıtan, en fazla oyuncusu olan ve en popüler modların başında gelen cRPG halen dahi ciddi anlamda oyuncu kitlesine sahip. Nord Invasion modundan bir RPG olarak bahsederken cRPG için bu bahisi bir kere ayırmamız gerekiyor, keza mod oyunu o kadar farklı bir katmana taşıyor ki gecesini gündüzünü belli bir Levela gelmek için harcayanlar mı dersiniz, silahlarına artı basmak için günlerce uğraşıp hiç bir savaşı-etkinliği kaçırmayıp gözlerini şişirenler mi dersiniz adeta Knight Online gibi bir mod. Öyle ki bir ara kendini öyle yerlere getirmişti ki, cRPG farklı bir oyun olmak için geliştiricileri tarafından bağış toplanır olmuştu, şimdilik o projenin nerede olduğunu bilmiyoruz. Fakat bu proje eğer Bannerlord’un ardından gerçekleşirse, veyahutta Taleworlds ile ortak bir çalışma ile gerçekleşirse, şunu net bir şekilde söyleyebilirim ismini duymayan kalmayacaktır.

Bu kadar övmemin sebeplerine geçecek olursak, hali hazırda eşi benzeri olmayan Mount and Blade dövüş sistemini bir MMORPG oyunu ile birleştirildiğini düşünün, savaşırken eğleniyorsunuz, seviye atlıyor hem kendi oyun içi karakterinizi geliştiriyorsunuz, hem kendinizin dövüş, nişan alma, at binme gibi özelliklerinizi geliştiriyorsunuz. cRPG’de kendi oluşturduğunuz karakter ile 1 leveldan başlıyor aynı single playerda olduğu gibi, farklı oyun modlarında sunucularında seviye atlıyor, isteğimize bağlı olarak belli bir seviyede karakteri emekliye ayırıp istediğimiz bir silaha artı basabiliyoruz. Emekli olduğumuzda karakter özellikleri giderken ekipmanlarımız yine bizimle kalıyor ve emekliye ayrılan karakterin varisine geçmiş sayılıyor. Bu seviye kasma yarışının içerisinde iken tamamıylen farklı bir sistemde çalışan Strategus ile birlikte oyunun rekabetçi hali çok farklı bir yerlere taşınıyor.

Strategus da cRPG sunucularında normal olarak kullandığımız karakterlerimizden birini seçiyor ve singleplayer’da olduğu gibi Kalradya haritasına bir gezgin olarak yanımızda belli miktarda yolcuyla atılıyoruz. Singleplayer’da yapabildiğimiz hemen her şeyi Strategus’da da yapabildiğimiz gibi, tamamıylen gerçek oyuncular tarafından yönetilen başka karakterler ile işbirliği yapıp, krallıklar kurabiliyor, farklı krallıklara katılabiliyor ve oradaki oyuncularla iletişim haline geçebiliyorsunuz. Strategus’da bir savaş çıktığı takdirde savaş tam olarak Strategus’da oluşturulma saatinden 24 saat sonra başlıyor. Bu süre zarfında savaşın iki baş kumandanı bu savaşa katılmak isteyen diğer oyuncuları kendi tarafına özgür bir şekilde kabul edebiliyor. Yani savaşa giriyorsunuz, belki de avantajlı olan taraf rakibiniz, fakat siz kendi arkadaşlarınızı buraya toplayarak hep birlikte hareket ederek savaşı kendi lehinize çevirebiliyor ve Strategus haritası üzerinde Kalradya’da diğer oyunculara karşı üstünlük kurabiliyorsunuz.

Bu geniş çaplı cRPG modunun ayrıntılarına, üyelik işlemleri, indirme işlemleri gibi şeyleri yapabileceğiniz kendi web sitesine de buraya ulaşabilirsiniz.

BONUS-) Diplomacy Mod

diplomacy

Bu listede olmasaydı kesinlikle olmazdı dediğim bir mod, Diplomasi Modu aslında epeyce eski ve oyunu oynamış olan bir çok kişinin bileceği bir mod. Diplomasi modu oyunun içeriğine sayısız düzeyde farklı diplomatik ve ticari alanlar başta olmak üzere içerik getiriyor. Diğer modların çoğunun Total Conversion tarzında oyunu baştan aşağı tüm içeriğiyle değiştirmesine karşın Diplomacy Mod Kalradya diyarında geçen Mount and Blade: Warband’in içeriğini fazlasıyla zenginleştiren bir mod. Açıkçası ben oyunun kendi senaryosu ile bu oyunu oynamak istiyorum, mod kullanmayı sevmiyorum diyen birisi olsanız dahi Diplomasi modunu mutlaka kullanıp denemenizi öneririm. Diplomasi mod aynı zamanda bir çok farklı modla birlikte çalışabiliyor, ve hatta bazı modlar Diplomacy Mod’u hali hazırda bünyesinde barındırıyor. Diplomasi Moduna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sizler adına oyun tecrübenizi ve zevkinizi doruklara taşımaya aday olan En iyi 10 Mount and Blade: Warband Modu’nu sıraladık, eksikleri, fazlaları yorum veya eleştiri olarak yazmayı unutmayın, sağlıcakla kalın.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Berat Küçük

Video oyunları tutkunu, strateji hayranı, teknoloji meraklısı, sürekli kendini geliştirmeye çalışan, yeni şeyler öğrenmek için çabalayan birİsi.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir