NBA 2K Playgrounds 2 İnceleme

Eski usul basketbol oyunlarını yeni bir bakış açısıyla sunmayı amaçlayan NBA Playgrounds serisinin ikinci oyunu beklentileri karşılıyor mu?

Teknolojinin ve oyun sektörünün bugün geldiği noktada artık her açıdan gerçekçi bir tecrübe sunan, doğrudan bunu amaç edinen oyunları görüyoruz. Ancak eski zamanların klasikleşen, o dönemleri kasıp kavuran oyunları da elbette unutulmuyor. Kimi zaman yenilenmiş bir şekilde eski oyunların günümüz şartlarına adapte edildiğine şahit oluyoruz, kimi zaman da onlarla aynı zihniyeti taşıyan yeni yeni oyunları karşımızda görüyoruz. Geçtiğimiz sene Mayıs ayında piyasaya sürülen NBA Playgrounds da NBA Jam ve NBA Street gibi efsaneleri bizlere hatırlatıp eksiklerine rağmen yüzümüzü gülümseten bir yapım olmayı başarmıştı.

NBA Playgrounds bizleri geçmişe götüren bir oyundu, tabi bunu yaparken doğrudan eskiyi kopyalamayıp bir nevi mirasyedi olmayışı da dikkatlerden kaçmıyordu. Uzunca bir süre NBA 2K19 ile oyalanıp basketbol aşkını doruklarda yaşadıktan sonra NBA 2K Playgrounds 2’yi ve beraberinde daha kaçık bir oynanışı deneyimlemek benim için gerçekten hoş bir deneyim oldu. Bu seneki oyunda 2K Games çatısının altına girilmesiyle birlikte de kendine daha özgü bir yapıya ulaşılması düşünülmüş. Peki yapımcı ekip bu düşünceyi gerçekleştirmeyi başarabiliyor mu?

NBA 2K Playgrounds 2 profesyonel basketbolun kurallarından büyük oranda arınan, oynanıştaki sınırlamaları kıran, yani daha ‘arcade’ tarzda basketbol tecrübesi sunan bir yapım. Koca kafalı basketbol oyuncularımızla potaları aşan yüksekliklerden smaçlar basmak, fantastik hareketler yapmak, tüm bunlara şahit olurken de faul olmuş steps olmuş gibi endişeler taşımamak son derece eğlenceli olabiliyor. Tabi bazılarınız “Simülasyon gibi yapımlar dururken kim oynar bu çocuk oyunlarını?” diyebilir. ATARI başında NBA Jam, PlayStation 2’de NBA Street oynayarak büyüyenler başta olmak üzere eğlenmek isteyen herkese hitap eden bir yapım NBA 2K Playgrounds 2.

Geçtiğimiz seneki yapımın belki de en büyük eksikliği mod sayısının azlığı yüzünden içeriğin fazlasıyla sığ kalmasıydı. Oynanış eğlence vaat etse de sürekli olarak aynı şeyleri yapmak ve herhangi bir gelişime şahit olmamak, tekrar oynanabilirlik ölçüsünü aşağılara çekiyordu. Bu sene ise mod sayısında gidilen artış beraberinde oyun süresi görece olarak uzuyor. Tek kişilik modlarımız olarak alıştırma modu, Exhibition Game (Gösteri Maçı), Exhibition 3-Point Contest (Gösteri Üçlük Yarışması) ve bir NBA sezonu boyunca takım yönetmenizi sağlayan NBA Season mevcut.

NBA 2K Playgrounds 2’nin alıştırma moduyla temel oynanışı kavrayabilirken gösteri maçı sayesinde becerilerinizi yapay zeka karşısında test ederek geliştirme imkanı bulabilirsiniz. Üçlük Yarışması’nda ise seçtiğiniz bir oyuncuyla üç sayı çizgisinin gerisinden atışlar yaparak galibiyete uzanmaya çalışıyorsunuz.  Oyuncunun üç sayı yeteneğine göre değişen şut barı sayesinde topu çemberden geçirme ihtimalinizi artırabilirsiniz. Ayrıca bazı özel toplar sayesinde atış sürenizi uzatabilir veya x2 sayı kazanabilirsiniz. NBA Season ise 14 lig maçı ve ardından gelen üç aşamalı Play-off sistemi ile kısaltılmış bir NBA Sezonu sunuyor.

Bir sezonu tamamlamanın yalnızca birkaç saat sürdüğü NBA Season’da belirli bir takımla sezon oynamak için o takımdan en az iki oyuncunun kilidini açmanız gerekmekte. Oyuncu kazanmak için diğer oyun modlarını oynayıp kartlar elde edebilir veya hem oyun içi hem de gerçek paranızla (evet, gene mikro ödemeler) satın alabilirsiniz. Tabi sezonda ilerledikçe karşınıza oyuncu kartları çıktığını da belirtelim. Sezonu şampiyonlukla tamamlamak ise seçtiğiniz takımdan bir efsane oyuncuyu size kazandırıyor. Ayrıca mevcut olan dört farklı zorluk modundan size uygun olanı seçerek rekabetin dozunu ayarlamanız mümkün.

Yukarıda mikro ödemeler lafı geçtiği için hemen ufak bir açıklama yapma gereği duyuyorum. Her ne kadar bu tarz bir oyunun bile mikro ödemelerle birleştirilmesini saçma bulsam da buna muhtaç olmadığımız için oynanışı çok baltalayan bir durum olmadığını söyleyebilirim. Oyun içi paranız yeterli miktarda oluyor ve her sezonu tamamladıktan sonra rahatlıkla yeni paketler açabiliyorsunuz. Tabi “ben bunlarla hiç uğraşamam, direk Lebron’u, Curry’yi veya efsane Black Mamba’yı verin bana!” derseniz gerçek paranızı kullanmakta serbestsiniz. Ayrıca hem aktif hem de efsanevi oyuncuların bulunuyor olması 2K Games anlaşmasının gözle görülür en büyük artılarından biri.

Tekli oyuncunun ardından çevrim-içi gerçek kullanıcılarla birlikte maç yapabileceğiniz Playgrounds Championship’den biraz bahsedelim. İster yapay zeka ister gerçek oyuncu olan takım arkadaşınızla maçlara katılarak rütbenizi ilerletebilirsiniz. Bu rütbe sistemi sizi öyle bir iki maç yapıp çıkmanın ötesine taşıyıp devamlı bir oynanış serüveni sağlayabilir. Ayrıca üçlük yarışmasını da çevrim-içi kullanıcılarla birlikte oynayabilirsiniz. Çevrim-içi üçlük yarışmasının en büyük artısı ise tek kişilik moddaki şut öncesi bekleme imkanını ortadan kaldırıyor oluşu. Gerçek rakipleriniz bir bir topu çemberden geçirirken siz de şut barındaki yeşil bölgeyi tutturmak için daha hızlı hareket edeceksiniz.

Unreal Engine 4 ile geliştirilen grafiklerimiz geçtiğimiz seneki sevimliliğini korurken detaycılıkta bir nebze de gelişme kaydediyor. Koca kafalı oyuncularımız ve onların arkasındaki atmosfer bu tarz bir oyundan bekleyeceğimiz seviyeye ulaşıyor. Gerek animasyonlar, gerek renkli oyun dünyası takdirimizi kazanıyor. Müzikler kısmında ise bir noktadan sonra kendini yineliyor olduklarını belirtmeden geçmeyelim. Tabi çeşitlilik tarafı haricinde pek bir sıkıntı mevcut değil.

NBA 2K Playgrounds 2 geçtiğimiz seneye kıyasla biraz daha oturaklı ve ayrıntılı bir yapım olsa da genel olarak aynı yapıda kaldığını söyleyebiliriz. İçerik hala sığ düzeyde, bu sebeple tekrar oynanma ihtimali düşük. Oyuna etki etmese bile mikro ödemelerin varlığı başlı başına bir ayıp. Çevrim-içi oyun modlarının sayısının artmasını şiddetle tavsiye ediyorum. Oynanış kısmında ise geçtiğimiz sene var olan top çalma mekaniğindeki sıkıntı beraberinde oyundan çok şut barına odaklanma ihtiyacı, yapay zekanın saçma çıkışları gibi sorunlar devam ediyor.

Son sözlerimizi söyleyecek olursak NBA 2K Playgrounds 2; geçtiğimiz senenin sığlığını belirli bir oranda kırmasına rağmen birkaç adım ilerlemenin haricinde pek de gelişmenin yaşanmadığı bir yapım olmuş. 2K Games ile gidilen anlaşmanın oyuncu bazında sağladığı yarar, artırılmış oyun modu sayısı, oynanışın biraz daha oturaklı hale getirilmesi ve zorlamayan kart sistemi oyunun artılarından. Ancak bunlara rağmen tekrar oynanabilirlik hem mod hem de oynanış bazında yeterli seviyede değil ve mikro ödemelerin varlığı rahatsız edici. Hele ki tüm platformlarda sahip olduğu yüksek fiyat (ki kur farkı yüzünden ülkemizde bu sıkıntı daha da hissediliyor) fiyat/performans oranını fazlasıyla düşürüyor. Bu haliyle çerezlik bir oyun olmaktan pek öteye geçeceğini sanmıyorum.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir