Narcos’un Resmi Oyunu Dizisi Kadar Başarılı Mı?

Popüler dizi Narcos’un resmi bir mobil oyunu var. Nasıl sorusunun kısa cevabını tahmin etmekte hiç zorlanmayacaksınız gibi geliyor.

Netflix, geçtiğimiz haftalarda resmi olarak Türkiye lansmanını da gerçekleştiren belkide şu an dünyadaki en büyük yayın sitelerinden bir tanesi. Dünyaca ünlü sinema filmleri, televizyon filmleri, belgeseller, dizilerin yanı sıra kendilerinin çektirdikleri ve Netflix Original adı altında yayınlanan, (birkaç istisna dışında) tamamen kendi yayın hizmetlerinden yayınlanan ve gerçekten iyi dizilere sahip. Eh, iyi diziler ve filmler bir anda popüler kültürün odak noktaları haline geliyorlar. Narcos ise geçtiğimiz aylarda ikinci sezonunun da çıkmasıyla oldukça gündemde kalmıştı.

Dizinin iyiliği, senaryosu, gerçek yaşanan olaylara yakınlığı veya dramatize edilmesi nedeniyle uzaklığı bu haberin konusu değil. Diziyi izleyen birisi olarak gayet başarılı bulmuştum. Narcos’un bir oyununun çıkacağı bilgisi ortaya atılınca heyecanlanmamak da elde değil. Ancak, ortaya çıkan “şeyi” gördükten sonra markalaştırma iç güdüsünün bir markaya yarardan çok ne kadar zarar vereceğini görebiliyoruz…

 

Narcos: Cartel Wars isimli oyun aslında Clash of Clans veya Star Wars: Commander gibi bir üs yapıp diğer oyuncuların üslerine saldırmak, oyun içi para birimleri ile kaynak satın almak gibi biraz “cheesy” öğelere sahip. Narcos dizisi ile alakası ise sadece DEA ajanlarının kullanılması, Kolombiya’da geçmesi ve sanırım Pablo Escobar gibi dizi karakterlerinin eskiz tadındaki portrelerinin oyun içinde kullanılması. Yahu nerede görülmüş paraşütle atlayan narkotik ajanı?

Hayır bir de gerçek bir hikayeden uyarlamadır diyor…

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Mehmet Arda Gündüz

Okan Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık öğrencisi, TaleWorlds destekçisi, Valve çevirmeni ve çeviri tutkunu.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir