Murderous Pursuits İlk Bakış

Murderous Pursuits İlk Bakış

Sen kaç, ölüm kovalasın

…Merdivenlerden yukarıya ağır adımlarla çıkıp, hole vardım. Görece geniş olan alanın her yerinde muhtelif renklerden, çeşitli ırklardan insanlar birbirleriyle muhabbet etmekte, içkilerini yudumlamakta ve ana sahnede sergilenmekte olan kabareyi izlemekteydiler. Derin bir nefes alıp, verirken “Zor olacak” diye hayıflandım. Hedefim bu insanlardan herhangi biri olabilirdi. Şu köşede dişlerini saklayarak gülmeye çalışan yerli kadın da olabilirdi, trabzanlara olanca heybetiyle yaslanmış  iri kıyım soylu da. Tüm bu insanları eleyip hedefimi bulsam dahi, ortalığın sakinleşmesini ve muhafızların bulunduğum kattan el ayak çekmesini beklemem gerekti. En nihayetinde Bay X’in gurur duyacağı mükemmel bir cinayet kolay işlenmiyordu…

Murderous Pursuit, görsel tarzıyla, sesleriyle, biz oyunculara sunduklarıyla size ilk bakışta şu atmosferi yaşatabilen bir oyun. Ama “ilk bakışta” kısmına dikkatinizi çekmek istiyorum, zira bu mükemmel atmosferin altında can sıkıcı onlarca küçük detay yatıyor ve bunlar sadece çok kişili modu bulunan bir oyuna para verip vermeyeceğinizi ciddi manada etkileyebilecek nedenlere dönüşüyorlar.

Bir şey eksik gibi ama ne…

Victorya devrini andıran tarzıyla, alternatif bir dünyada geçen oyun, oyuncuların içindeki soğukkanlı ve üretken(!) katili ortaya çıkarmaya odaklanmış bir yapım.

HMCS Britanic isimli devasa, buharlı kraliyet zepliniyle yaptığımız yolculuk sırasında Mr.X isimli gizemli bir katil bize ulaşıyor ve yapmaya hazırlandığı devrimde rol almak isteyen en başarılı katil olma fırsatını biz oyunculara sunuyor.

Buradan gerisi The Ship…

Yaaa, işte kimi yapımcı firma 13 senede System Shock 2’den Bioshock Infinite’e gelir, kimisi Divine Divinity’den Divinity Original Sin’e gelir, kimisi ise yıllar evvel çıkardığı oyuna takılır kalır ve yıllar sonra devamını çıkarmaya çalışır.

Evet, Steam’de yerini alan ilk ve en çok bilinen 3.parti yapımlardan olan The Ship’in geliştiric firması Outerlight stüdyolarından bahsediyorum. The Ship inanılmaz başarılı olmamasına rağmen, ardından çıkardıkları Bloody Good Time iflaslarını getirmiş olmasına rağmen; bu adamların yeni kurdukları şirketle ilk yaptıkları The Ship’i remaster edip ardından tıpkısının aynısı bir oyun olan Murderous Pursuit’i geliştimeye başlamak olmuş.

Yani ne denir bilmiyorum. The Ship neden kötüyse bu oyun da aynı sebepten kötü.

Yapay zekanın kalitesine dayanan bir oyunda yapay zekanın zayıf olması mesela.

Veyahut pek çok oyuncunun oyunu “oynanması gerektiği gibi oynamayıp” yine de oyunun eksikleri yüzünden kazanmaları.

Ya da oyunun en kalabalık olması gereken saatlerde 4 tane oyuncudan fazlasına rast gelememiş olmam.

Bu yukarıda saydıklarımı ve çok daha fazlasını The Ship için de aynen söyleyebilirdim, maalesef 12-13 sene sonra aynı firmanın elinden çıkan bir başka oyun için yine söyleyebiliyorum.

Oyun güzel gözükebilir, ses/müzikleri başarılı olabilir, atmosfer ve sahne tasarımı harika idare edilmiş de denilebilir. Lakin Murderous Pursuit oynanışı ve geliştirici firmanın yıllardır düzeltmemekte ısrar ettikleri mantık hatalarıyla, gerçek manada vasat bir yapım olarak hafızama kazınıyor.

Belki geliştirici firma burnunun dikine gitmek yerine, yıllar içerisinde ellerindeki sistemi geliştirmeye çaba harcasalardı. Veyahut kökten yeni bir oyun türüne yönelseler, bugün çok daha başarılı bir oyuna ilk bakış atıyor olabilirdik.

Şimdi mi, şimdi ise elimizdeki sadece vasat bir oyun hakkında yazıp bitirmek için can attığım bir ilk bakış yazısı…

 

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
41
Bu yazıyı paylaş :

Benzer Yazılar

LG’ye Göre XBOX Kullanıcıları PS4 ve PC Oyuncularından Daha İyi!

LG'ye Göre XBOX Kullanıcıları PS4 ve PC Oyuncularından Daha İyi!


LG'ye Göre XBOX Kullanıcıları PS4 ve PC Oyuncularından Daha İyi!

Buralar karışacak, vaziyet alın Dünyaca bilinen elektronik firması LG'nin Activision ile ortaklaşa gerçekleştirdiği bir "reaksiyon" testi, başlıkta belirttiğimiz sonucu verdi. Yaklaşık 1500 kişi üzerinde yapılan denemenin sonucunda, Xbox oyuncuları en yüksek "reaksiyon" gösterme ortalamasına...

Feudal Alloy’un Çıkış Fragmanı Yayımlandı

Feudal Alloy'un Çıkış Fragmanı Yayımlandı


Feudal Alloy'un Çıkış Fragmanı Yayımlandı

Şövalye zırhında bir balığın hikayesi Feudal Alloy enterasan bir oyun. Sanat tarzı, ana karakteri ve hikayesiyle sıradanlığın dışına taşan ve göz ucuyla dahi görseniz gözünüzün takılacağı türde bir yapım. Hakeza ben de kendisiyle böyle tanıştım. Hafızam beni yanıltmıyorsa iki yada üç önceki...

The Book of Demons İncelemesi

The Book of Demons İncelemesi


OFD: 70.0%

The Book of Demons İncelemesi

OFD: 70.0%

Küçük firmanın büyük projesi Neden böyle bir başlık attım? Thing Trunk bağımsız bir oyun stüdyosu olduğu için mi? Book of Demons beklediğimden çok daha kaliteli, akıllara zarar bir yapım çıktığından ötürü mü? Hayır. Bu başlığın sebebi, Thing Trunk’un Book of Demons ile giriştiği “Return 2...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir