Murderous Pursuits İlk Bakış

Murderous Pursuits İlk Bakış

Sen kaç, ölüm kovalasın

…Merdivenlerden yukarıya ağır adımlarla çıkıp, hole vardım. Görece geniş olan alanın her yerinde muhtelif renklerden, çeşitli ırklardan insanlar birbirleriyle muhabbet etmekte, içkilerini yudumlamakta ve ana sahnede sergilenmekte olan kabareyi izlemekteydiler. Derin bir nefes alıp, verirken “Zor olacak” diye hayıflandım. Hedefim bu insanlardan herhangi biri olabilirdi. Şu köşede dişlerini saklayarak gülmeye çalışan yerli kadın da olabilirdi, trabzanlara olanca heybetiyle yaslanmış  iri kıyım soylu da. Tüm bu insanları eleyip hedefimi bulsam dahi, ortalığın sakinleşmesini ve muhafızların bulunduğum kattan el ayak çekmesini beklemem gerekti. En nihayetinde Bay X’in gurur duyacağı mükemmel bir cinayet kolay işlenmiyordu…

Murderous Pursuit, görsel tarzıyla, sesleriyle, biz oyunculara sunduklarıyla size ilk bakışta şu atmosferi yaşatabilen bir oyun. Ama “ilk bakışta” kısmına dikkatinizi çekmek istiyorum, zira bu mükemmel atmosferin altında can sıkıcı onlarca küçük detay yatıyor ve bunlar sadece çok kişili modu bulunan bir oyuna para verip vermeyeceğinizi ciddi manada etkileyebilecek nedenlere dönüşüyorlar.

Bir şey eksik gibi ama ne…

Victorya devrini andıran tarzıyla, alternatif bir dünyada geçen oyun, oyuncuların içindeki soğukkanlı ve üretken(!) katili ortaya çıkarmaya odaklanmış bir yapım.

HMCS Britanic isimli devasa, buharlı kraliyet zepliniyle yaptığımız yolculuk sırasında Mr.X isimli gizemli bir katil bize ulaşıyor ve yapmaya hazırlandığı devrimde rol almak isteyen en başarılı katil olma fırsatını biz oyunculara sunuyor.

Buradan gerisi The Ship…

Yaaa, işte kimi yapımcı firma 13 senede System Shock 2’den Bioshock Infinite’e gelir, kimisi Divine Divinity’den Divinity Original Sin’e gelir, kimisi ise yıllar evvel çıkardığı oyuna takılır kalır ve yıllar sonra devamını çıkarmaya çalışır.

Evet, Steam’de yerini alan ilk ve en çok bilinen 3.parti yapımlardan olan The Ship’in geliştiric firması Outerlight stüdyolarından bahsediyorum. The Ship inanılmaz başarılı olmamasına rağmen, ardından çıkardıkları Bloody Good Time iflaslarını getirmiş olmasına rağmen; bu adamların yeni kurdukları şirketle ilk yaptıkları The Ship’i remaster edip ardından tıpkısının aynısı bir oyun olan Murderous Pursuit’i geliştimeye başlamak olmuş.

Yani ne denir bilmiyorum. The Ship neden kötüyse bu oyun da aynı sebepten kötü.

Yapay zekanın kalitesine dayanan bir oyunda yapay zekanın zayıf olması mesela.

Veyahut pek çok oyuncunun oyunu “oynanması gerektiği gibi oynamayıp” yine de oyunun eksikleri yüzünden kazanmaları.

Ya da oyunun en kalabalık olması gereken saatlerde 4 tane oyuncudan fazlasına rast gelememiş olmam.

Bu yukarıda saydıklarımı ve çok daha fazlasını The Ship için de aynen söyleyebilirdim, maalesef 12-13 sene sonra aynı firmanın elinden çıkan bir başka oyun için yine söyleyebiliyorum.

Oyun güzel gözükebilir, ses/müzikleri başarılı olabilir, atmosfer ve sahne tasarımı harika idare edilmiş de denilebilir. Lakin Murderous Pursuit oynanışı ve geliştirici firmanın yıllardır düzeltmemekte ısrar ettikleri mantık hatalarıyla, gerçek manada vasat bir yapım olarak hafızama kazınıyor.

Belki geliştirici firma burnunun dikine gitmek yerine, yıllar içerisinde ellerindeki sistemi geliştirmeye çaba harcasalardı. Veyahut kökten yeni bir oyun türüne yönelseler, bugün çok daha başarılı bir oyuna ilk bakış atıyor olabilirdik.

Şimdi mi, şimdi ise elimizdeki sadece vasat bir oyun hakkında yazıp bitirmek için can attığım bir ilk bakış yazısı…

 

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
41
Bu yazıyı paylaş :

Benzer Yazılar

Hitman 2’deki İlk Zorlu Hedefimiz Ünlü Aktör Sean Bean Olacak!

Hitman 2'deki İlk Zorlu Hedefimiz Ünlü Aktör Sean Bean Olacak!


Hitman 2'deki İlk Zorlu Hedefimiz Ünlü Aktör Sean Bean Olacak!

Ölmelerden kurtulamayan ünlü aktör Sean Bean bu sefer de Hitman 2'deki zorlu hedeflerimizden biri olacak. 2016'nın başlarında ilk kez çıkış yapan ve sene içerisinde altı bölüm olarak sunulan Hitman, ünlü seriye yeni bir soluk getirmiş ve beğenileri kazanmıştı. Bunun ardından yapımcı IO...

Call of Duty: Black Ops 4 İnceleme

Call of Duty: Black Ops 4 İnceleme


OFD: 77.0%

Call of Duty: Black Ops 4 İnceleme

OFD: 77.0%

Serinin nam salmış senaryo modunun terk edilip tüm ağırlığın çok oyunculu modlara verildiği Call of Duty: Black Ops 4 başarılı bir oyun mu? Geçtiğimiz yıllar Call of Duty serisi için oldukça zor anlara sahne oldu. Serinin her oyunu satış rakamları açısından tatmin edici olmayı başarsa da...

Deep Sky Derelicts İncelemesi

Deep Sky Derelicts İncelemesi


OFD: 80.0%

Deep Sky Derelicts İncelemesi

OFD: 80.0%

Uzayın ıssız ve ucu bucağı bilinmeyen derinliklerinde… Deep Sky Derelicts, pek çok oyuncunun tabiriyle, “Darkest Dungeon”un uzayda geçen versiyonu olarak kendine isim yapmış bir yapım. Peki Deep Sky Derelicts gerçekten Darkest Dungeon’un uzayda geçen versiyonu mu? Oynanışları ve yapıları çok mu...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir