Mount&Blade II: Bannerlord Hakkında Neler Biliyoruz? – 2. Bölüm

Türkçe Dil Desteği olacak mı?

TaleWorlds şimdiye kadar çıkarttığı bütün yapımlarında (DLC’ler dahil) Türkçe dil desteği sağladı. İyi veya kötü bazı yapımların çevirileri tartışılır ama en azından bu uğurda gösterilen bir emek mevcut. Bannerlord gibi firmanın tabiri caizse en büyük bayrak taşıyan yapımında Türkçe Dil Desteği olmaması düşünülemez.

bannerlord-siege

Singleplayer hakkında neler biliyoruz?

Mount&Blade serisinin oyuncuları en heyecanlandıran yönü her zaman olduğu gibi bu oyunda da Tek Oyunculu Campaign’i olacaktır.  Her nasıl ilk M&B ile Warband arasında SP yönünden farklar varsa bu yapımda da bunları beklemek doğal. Bannerlord’da Warband’de oynadığımız tarihin öncesine giderek, o çok sözü edilen Kalradya İmparatorluğu dönemine geçiş yapıyoruz. Warband’e kıyasla 2-3 kat daha da büyük bir Kalradya haritası bizleri bekliyor. Artık krallıklar değil ancak kültürler ve o kültürlere bağlı kavimler ile karşılaşıyoruz.

Harita ekranı ve arayüzlerde büyük bir değişiklik gözlenmekte. Yeni arayüz ile karşımıza çıkan yeni oyun mekanikleri de çabası. Nüfuz gibi mesela. Bu tıpkı bir para birimi gibi kazanılıp harcanabilen bir kavram. Oyun içinde diğer lordlar ve kişiler üzerindeki nüfuzumuzu temsil ediyor. Örnek vermek gerekirse bir lordun bizi takip etmesi için belirli bir nüfuza sahip olmamız gerekiyor.

Oyundaki ekonomik temel ve yapı tamamen yenilenmiş. Yapay zeka ile yönetilen bir lord da, oyuncu da aynı mekanikleri kullanacaklar. Bu yeni ekonomik yapıda oyundaki köyler ve şehirler önemli yer tutmakta. Çünkü bu birimler ekonominin tabiri caiz ise can damarı konumunda. Örnek vermek gerekirse, eğer bir düşman lordun sahip olduğu köyü yağmalarsanız, düşman lordun ekonomik gelirleri büyük bir yara alır. Bu neticede para kaybeder ve böylece askerlerine ödeyebilecek maaşı ödeyemez veya yeni askerleri kendisine çekemez. Bu tarz örnekler çoğaltılabileceği gibi sizinde başınıza gelme ihtimali de var.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Mehmet Arda Gündüz

Okan Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık öğrencisi, TaleWorlds destekçisi, Valve çevirmeni ve çeviri tutkunu.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Lisbeth Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Lisbeth
Ziyaretçi
Lisbeth

Gerçekten yazınız HARİKA olmuş.Keyifle ve merakla okudum.Bi nebze oyunun açlığınıda bastırdı:)
Çol teşekkürler…