Modcuların Dostu Kötülerin Düşmanı: Tripwire

Modcuların Dostu Kötülerin Düşmanı: Tripwire

Tripwire Interactive mod yapımından profesyonel oyun geliştiriciliğine geçiş yapan en başarılı firmalardan birisi. Geçen seneye kadar çalışmalarını bir kilisenin alt katında yürütüyorlardı üstelik. Red Orchestra 2’nin çıkması ve bir mod temelli Killing Floor’un 1.7 milyon satması ile Tripwire çalışanları, emektar modderlar, emeklerinin karşılığını almış oldu.

Red Orchestra 2 henüz yapım aşamasındayken Tripwire bir “Yazılım Geliştirme Kiti” çıkararak daha oyun piyasaya çıkmadan mod yapımcılarını oyuna alıştırdı. PCGamer da Tripwire’ın başkanı John Gibson’la yaptığı röportajda hem oyunun kendisini geliştirirken hem de mod yapımcılarına yardımcı yazılım geliştirmenin zor olup olmadığını sordu.

“Doğrusu çok efor sarf ettik. Öyle zamanlar oldu ki Red Orchestra 2’yi geliştirirken tüm mühendis kadromuzu, tüm kodlama kadromuzu oyun yerine Geliştirme Kiti üzerinde kullandık. Çok çalıştık ama bence hepsine değdi. PC’nin platform olarak en büyük avantajlarından birisi modlanabilme özelliği değil mi zaten?”

Ek olarak Gibson birkaç yapım aşamasındaki moddan bahsetti: In Country: Vietnam, I. Dünya Savaşı modu Grabenkrieg ve birkaç araç eklentisi.

“Bir geliştirici olarak bu içerikleri tecrübe etmek benim için çok eğlenceliydi. Çünkü oyunu geliştirirken her şeyi görüyorsunuz ve daha oyun bitmeden binlerce kez oynamış oluyorsunuz. Ama bir mod çıktığında tıpkı oyunun bir hayranı gibi yepyeni bir heyecan yaşamış oluyorum.”

Gibson DICE’ye Battlefield 3’ün modlanma zorluğu konusunda da küçük bir eleştiride bulundu:

“Açık açık çıkıp şunu ima ettiler: ‘Modlama için destek vermiyoruz çünkü mod yapımcılarının bu oyunu modlayacak kadar zeki olduklarını düşünmüyoruz.’ Bencebu bir utanç kaynağı. Battlefield’ı Battlefield yapan en önemli etkenlerden biri Desert Combat moduydu. Hatta birçok insan sırf o modu oynamak için Battlefield 1942 alıyordu. Modlama desteği sağlamamak onlara hiçbir şey kazandırmayacak. Destek verselerdi ortaya çok kaliteli modlar çıkabilirdi, böylece oyuncular oyuna daha çok ilgi gösterirdi.”

Ayrıca Tripwire bu hafta sonu bundle paket satışı gerçekleştiriyor. Red Orchestra: Ostfront 41-45, Red Orchestra 2, ve Killing Floor humblebundle.com aracılığıyla paket halinde satılıyor.

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
Bu yazıyı paylaş :

Benzer Yazılar

Sekiro: Shadows Die Twice İncelemesi Huzurlarınızda

Sekiro: Shadows Die Twice İncelemesi Huzurlarınızda


Sekiro: Shadows Die Twice İncelemesi Huzurlarınızda

Gölgeler iki defa ölür, kimileri ise her bossta… Bekledik, günlerce bekledik. From Software’in yeni bir IP’ye hayat verdiğini düşündükçe heyecanımız katlandı, kalbimiz pır pır etti; dağıtımcının Activision olduğunu hatırladıkça göğsümüz sıkıştı, heyecanımız kursağımıza dizildi. Kafalarda...

The LEGO Movie 2 Videogame nasıl olmuş?

The LEGO Movie 2 Videogame nasıl olmuş?


The LEGO Movie 2 Videogame nasıl olmuş?

The LEGO Movie 2 Videogame, LEGO oyunlarının tekdüzeliğinden sıyrılmayı başarabiliyor mu? Cevabı incelememizde. 1929 yılında patlak veren Büyük Buhran, Amerika ve Avrupa başta olmak üzere tüm dünyada geri dönüşü olmayan felaketlere neden olmuştu. Büyük iş adamlarından ufak dükkanında çalışan...

Fallout 76, Rage 2 Ve DOOM Eternal İçin Önemli Gelişme

Fallout 76, Rage 2 Ve DOOM Eternal İçin Önemli Gelişme


Fallout 76, Rage 2 Ve DOOM Eternal İçin Önemli Gelişme

Bethesda Launcher bekleneni verememiş anlaşılan. Hatırlarsanız Bethesda Fallout 76 ile birlikte oyunlarını artık kendi istemcisi olan “Bethesda Launcher” üzerinden yayımlayacağını belirtmişti. Fallout 76’nın zemine çakılan satışları ve Epic Games’in bütün exclusive çabalarına rağmen Steam’in...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir