Microsoft’un UWP Sistemi Windows 10’un Steam Desteğini Altüst Edebilir

Epic Games patronu Tim Sweeney gerçekleştirdiği röportaj aracılığıyla, UWP sebebiyle Windows 10’daki Steam desteğinden duyduğu endişeyi dile getirdi.

Gears of War serisinin yapımcılığını üstlenen Epic Games şirketinin patronu Tim Sweeney; bundan birkaç ay önce Microsoft’un yeni projesi Evrensel Windows Platformu (UWP)  hakkında olumsuz görüşlerini belirtmişti. Bu sefer de Windows 10’daki Steam desteğinin UWP yüzünden olumsuz etkileneceğini iddia eden Sweeney çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Sözlerine Windows’un yazılım tabanından bahsederek başlayan Sweeney “Windows’un temelinde iki çeşit programlama arayüzü vardır ve her uygulama için ikisinden biri seçilmek zorundadır. Uzun yıllar boyunca çoğu Steam uygulaması ve PC oyunu Win32 arayüzünü kullandı. Win32 bugün sahip olduğumuz yazılım piyasasının önemli yapı taşlarından biri olmasına rağmen kötü amaçlı yazılımlar için de kullanıma uygundur. Evrensel Windows Platformu da bu açıdan bir panzehir işlevi görecek.” dedi ve ardından endişesini açıklığa kavuşturdu “Bu nedenle eğer Microsoft herkesi UWP kullanmaya ikna ederse bir yandan da güvenlik nedeniyle Win32 tabanlı uygulamaları kaldırmaları gerekecek. Şayet bunu yaparlarsa, tüm uygulama ve oyunların Windows Store temel alınarak geliştirilmesine sebep olacaklar.

Eski Steam uygulama ve oyunlarını kullanamadıklarını fark eden Windows 10 kullanıcılarının sorunsuz bir deneyim için Windows Store’u tercih edeceklerini belirten Sweeney “Bir yerden sonra insanlar Steam’in hatalarla dolu işleyişinden o kadar usanacak ki Windows Store’u alternatif olarak görmeye başlayacaklar. Microsoft bunu daha önce başka alanlardaki rakiplerine yapmıştı. Şimdi de Steam üzerinde çalışıyorlar. Bu yeni yeni fark edilmeye başlandı. Hedeflerine ulaşacak kadar iyi olmayabilirler, ancak ellerinden geleni yaptıkları son derece açık.” diyerek sözlerini noktaladı.

Epic Games’in Gears of War nedeniyle Microsoft’a olan yakınlığı göz önüne alınınca Tim Sweeney’nin yaptığı açıklamalar daha da dikkat çekici bir hal alıyor. UWP’nin PC açısından tamamen özgür bir deneyim sunacağı iddia edilirken Microsoft yanlısı bir cepheden gelen bu tepki kafaları iyice karıştırdı. Microsft’un UWP’yi çekici göstermek için ileride ne tür hamleler yapacağını merakla bekliyoruz.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir