METUTECH-ATOM Yöneticisi Emek Kepenek sorularımızı yanıtladı

Türk oyun sektörünün gelişimi için önemli çalışmalar yürüten Emek Kepenek ile keyifli bir röportaj yaptık.

Oyun oynayanlara nazaran oyun geliştirenlerin daha çok adını duyduğu Emek Kepenek, kimdir ve ne yapıyor hep beraber öğrenelim.

OYUN FEST: Öncelikle Emek Kepenek kimdir, ne yapmaktadır?

EMEK KEPENEK: Emek Kepenek, ODTÜ Teknokent Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi (METUTECH-ATOM) yöneticisiyim. Yaklaşık 1,5 sene bu sektörün içerisindeyim. Öte yandan ODTÜ’de ders veriyorum.

OF: Oyunlara ilgi ne zaman başladı?

EK: Oyuncu olarak ilgim her zaman vardı. İlk Sinclair Z serisi bilgisayarda oyunlar oynardım. Sektörle tanışmam ATOM’la beraber oldu.

OF: Şu ana kadar sizi en etkileyen oyun hangisi?

EK: Aslında keyifli içeriği olan oyunları severim. Duke Nukem ATOMIC ve Monkey Island eskiden beri en çok aklımda kalan oyunlardır.

OF: İleriye baktığımızda çıkmasını beklediniz bir oyun var mı?

EK: Duke Nukem Forever, yenisi kesinlikle sayılmaz.

OF: Oyunlara geri dönmek üzere bir kenara bırakalım. Bize biraz METUTECH-ATOM’dan bahseder misiniz?

EK: METUTECH- ATOM dijital oyun sektöründe girişimci olmak isteyen kişilere destekler sağlayan Türkiye’nin ilk ve tek ön kuluçka programı. Çalışma alanından, yazılıma, teknik danışmanlıktan yatırımcı görüşmelerine kadar birçok farklı hizmet sağlıyor. Dijital oyun ve animasyon dışında hiçbir proje kabul edilmiyor. Bu anlamda sektöre özel tek ön kuluçka programı.

OF: METUTECH-ATOM, bünyesinde bu zamana kadar kaç oyun ekibine ev sahipliği yaptı ve bu ekiplerden kaçı oyun stüdyosu olma seviyesine erişebildi?

EK: METUTECH- ATOM 2008 yılında kurulduğunda 12 proje ile başladı. Bu projelerden 8 tanesi firmalaşan girişimlerdi. Tüm Türkiye’de 20 oyun geliştiren firma olduğu düşünülürse ATOM sektöre yaptığı katkılar daha iyi anlaşılabilir.

OF: METUTECH-ATOM’un duyulmasında Global Game Jam faaliyetlerinin önemi büyük. Bize Global Game Jam nedir açıklayabilir misiniz?

EK: Global game Jam tüm dünyada eş zamanlı olarak yapılan ve 48 saat süren bir oyun geliştirme etkinliğidir. Türkiye’nin dört bir yanından gelen oyun sevdalıları bir araya geliyor ve ekipler oluşturuyorlar. Etkinlik öncesi açıklanan tema çerçevesinde oyun geliştiriyorlar. Biz bu etkinliğe sektörün bütün temsilcilerini davet ediyoruz. Böyle genç oyun severlerle bu alandaki yetkin kişilerin bir araya gelmesini sağlıyoruz.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Talha Turhal

Tarih ve tarih konulu oyunların aşığı. Bu devrin adamı değil. Teknolojiyi hem seviyor hem nefret ediyor.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
dandanakan Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
dandanakan
Ziyaretçi
dandanakan

nasıl katkı verelim okuldan vakit bulamıyoruz