Mass Effect 3’ün Wii U Performansını Merak Edenler?

Yeni nesil konsolların ilk temsilcisi olarak ortaya çıkan Nintendo’nun gözdesi Wii U’nun çıkış oyunlarından biri olan Mass Effect 3’te nasıl bir performans sergilediğini merak ediyor muydunuz? Peki, ya Wii U ile günümüz konsolları arasındaki farkı? İki sorunun yanıtını da bizler için araştıran Eurogamer’ın testlerine bir göz atıyoruz!

Wii U yavaş yavaş dünya çapındaki raflarda yerlerini almaya başlarken, Eurogamer – Digital Foundry ekibi, Nintendo’nun en yeni gözdesinin çıkış oyunlarından biri olarak arzu endam eden Mass Effect 3’ün günümüz konsollarıyla bir performans karşılaştırmasını yapmış. Dileyenler tüm incelemeyi uzun uzadıya buraya tıklayarak ulaşabilecekleri sayfadan okuyabilirler. Bizler burada sadece incelemeden satır başlarını ve biz oyuncular için en önemli olan kıyas faktörlerini gözden geçireceğiz.

Öncelikle tabi ki oynanış!..

Mass Effect 3’te kullanılan ekranı kaplayan efektlerin Xbox 360 üzerinde verdiği fark edilebilir kare hızı düşmeleri Wii U sürümünde görülmemiş, hatta Palaven’de geçen, açık arazilere sahip savaş sahnelerinde dahi akıcılık konusunda bir sıkıntı yaşanmamış. Fakat bu tutarlılığın oyun boyunca sürmediğinin ve PlayStation 3 karşısında ise bir hayli düştüğünün de altı çizilmiş. Oyunun büyük bir kısmında oynanışta gözlenen performans PlayStation 3 ile aynı seviyede kalırken, bazı yerlerde ise PlayStation 3’ün altında kalarak hayal kırıklığı yaşatmış. Neyse ki bu alanlarla oyun boyunca pek fazla karşılaşılmamış.

Sinematikler söz konusu olduğunda da bir yer dışında Wii U’nun performansı Xbox 360 ile denk giderken, PlayStation 3’ün ise altında kalmış göründüğü ve yalnızca bir sahnede (Citadel’de bulunan hastanede yürürken) ise iyice çuvalladığı belirtiliyor. Fazla sayıdaki NPC’nin işlemciye yük olarak geldiği ve kare sayısının alarm verecek düzeyde düştüğünün de altı çiziliyor…

Bu kadarcık detay bilgiyle bile Wii U’nun hiçte yeni nesil konsolların ilk temsilcisi sıfatını hak etmediği ve günümüz konsollarından güçlü olmadığı da ortaya çıkıyor. Wii U’ya bir şans vermek konusunda bundan sonra karar sizin…

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Sertuğ Bakırcı

Her şeyden önce bir oyuncu olan yazarımız RPG ve korku oyunlarının yanında bilim kurgu türünün de hayranıdır. Bu alanlara olan ilgisini ve bilgisini birkaç kitap denemesiyle halka açmayı deneyen yazarımız, sahip olduğu yazım sanatının bir müddet daha gelişmesi gerektiğini düşündüğünden kendini haber editörlüğüne vermiştir. Konsol Üssü'nde başlayan editörlük macerasına Oyun Fest'te inceleme yazarlığını da ekleyen yazar, 3 aylık aradan sonra bir kez daha Oyun Fest bünyesinde yazılarıyla sevenlerini buluşturmaya başlamıştır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir