Life is Strange: Episode 1 – Chrysalis İnceleme

Çöktü denilen Dontnod, Life is Strange ile son kozunu oynuyor. Ya başarılı olunacak ya da tarih..

Yazıya geçmeden önce bir not düşmek istiyorum. İlk bölümün incelemesi bir bakıma ilk intiba yazısı olacak. Hikayeye çok değinmedim. Zira dopdolu, senaryolar üstü bir içerik yok hikaye bakımından. Oyunu genel dinamikler üzerinden yorumladım. İkinci bölüm eğer “dillendirilmesi” gereken bir içerikle barındırır ise sitemizde yer veririz.

Remember Me adlı oyun ile tanınan Fransız menşeili Dontnod oyun stüdyosu, oyun çıktıktan kısa bir süre sonra, ne yazık ki bu oyunlarının bekledikleri kadar iyi bir geri dönüş sağlamaması sonucu, “iflas mı ediyor” haberleriyle anılmaya başlamıştı. 2014’teki E3’ten hemen önce gelen sürpriz bir haber ile CEO Oskar Guilbert “Yıkılmadık akaytayız” duruşu sergileyerek Square Enix ile stüdyolarına yatırım getirecek bir ortak projeye başladıklarını duyurmuştu.

Life-Is-Strange-1a

İşte bu proje 2015’in en iyileri arasında parmakla gösterilebilecek bir yapım olarak karşımıza çıktı. Life is Strange’ten bahsediyorum. Bir macera oyunu olan Life is Strange, bölümlerden oluşuyor ve aslında bir macera oyunundan fazlasına sahip. Oyun olmaktan öte etkileşime geçtiğiniz bir dizi gibi adeta. Ve siz bu dizinin başrölündeki karakteri yönetiyorsunuz. Yani klasik bir macera oyunu değil Life is Strange.

5 bölümden oluşan oyunun, ilk bölümü kısa bir süre önce raflarda yerini aldı. Diğer dört bölüm, ilerleyen haftalarda aralıklı şekilde oyuncuya sunulacak. İster tek tek ister tüm paket olarak oyunu temin edebilirsiniz. Bu sistem zaten macera oyunlarında adet haline gelmiş durumda. Diğerlerini bilemem ama açıkçası Life is Strange için uygun buldum. Zira biraz önce izah ettiğim gibi oyun değil, ilgi çekici bir diziden farksız oyun.

Life-Is-Strange-3

Peki ne yapıyoruz Life is Strange’te? Taze 18 yaşına basmış fotoğrafçılık tahsili gören Max Caulfield adlı bir kız karakteri yönetiyoruz. Birazcık size Max’i tanıtmak istiyorum. Kahverengi saçları, mavi gözleri ve hafif çilleri olan Max, sevimli bir kız. Lakin kendisini çevresesinden soyutlayan, tarz olarak okul arkadaşlarından ciddi anlamda ayrılan bir hipster diyebiliriz. Kim teknolojinin had safhaya geldiği bir çağda polaroid kamera kullanır? Ama ilginçtir böyle birisi olsa da arkadaşlarının profillerine göre de uyum sağlamada başarılı.

Max’i az çok tanıdık. Bir oyuna baş karakter olacak pek bir özelliği yok diye düşünebilirsiniz. Ama düşünmeyin, zira Max zamanı geri alma gibi mucizevi bir özelliği bünyesinde barındırıyor. Böyle ilginç bir özelliği olan ve henüz 18 yaşına girmiş bir kızın başına gelenler de ayrı ayrı ilginçlikler teşkil ediyor. Max, gücünün artık bir hayal olmadığını idrak edince çevresindeki olumsuzluklara göğüs germeye başlıyor…

Life-Is-Strange-2

Oyunda Max’in karakterine çok zıt olmayan ama normalde yapmayacağı ya da yapacağı hareket ve davranışlar tamamıyla size kalmış durumda. Max’i yönetiyoruz ama oyunun birçok yerinde oyuncunun hür şekilde karar vereceği noktalar var. Bazılarında geri dönüşler yok, yani “Tamam böyle olsun” deyip oyunda ilerlerseniz zamanı çok fazla geri alıp verdiğiniz kararı değiştiremiyorsunuz. Birine yalan söylemek, oyunun birinci bölümünde gidişatı değiştirebileceği gibi gelecek olan 4 ayrı bölümün herhangi bir yerinde başınıza bela açabilir.

Amerika menşeili gençlik dizilerinden fırlamış klişe bir konsepti birazcık mucizevi bir vaka ile yoğurup önümüze sunduklarını söylemek zorundayım. Ama açıkçası oyun sizi içine çekiyor ve sonraki adımda neler olacağını merak ediyorsunuz. Ana hikayeden bağınızı koparmaksızın her bir adımda yan görevlerle karşılaşıyorsunuz. Bir arkadaş grubuna katılma, sorunlu bir arkadaşınıza yardım etme, baş belası sınıf arkadaşınızdan öç alma gibi uğraşlarla meşgul oluyorsunuz.

Life is Strange, elle çizilmiş tasarımıyla harika bir sunuma sahip ve göze son derece hitap ediyor. Sadece karakterlerin surat animasyonları ne yazık ki çoğu zaman diyaloglardaki duygu ve düşünceleri vermekte yetersiz kalıyor. Bunun dışında eleştiri getirebileceğim hiçbir yanı yok. Cüzzi fiyatı da artı puanlardan birisi. Bir dizide rol almak istiyorsanız, Life is Strange ile başlayabilirsiniz…

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Talha Turhal

Tarih ve tarih konulu oyunların aşığı. Bu devrin adamı değil. Teknolojiyi hem seviyor hem nefret ediyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir