Kingdom Come: Deliverance İlk Bakış

Zindanlara evet, dragonlara hayır! Merakla beklenen Kingdom Come: Deliverance’ı sizler için test ettik.

Son dönem oyunlarında çevreyle etkileşim ve özgürlük cephesinde büyük salahiyetlere kavuşan oyuncular, yıllardır söylüyorum çok tamahkarız, daha fazlasını istemeye başladı. Özellikle Minecraft’ın başlattığı akımın şu an önü kesilemiyor. Belli türlerin açtığı yolları kesiştirerek geliştirilen oyunlar, oyun piyasasını adeta işgal etmiş durumda.

Rol yapma, zanatkarlık ve özgür dünya sunan bir sürü AAA kalitede oyun gelmek üzere. Bağımsızlar ise çevrede fink atıyor. Bu listede benim ve benim gibi birçok oyuncunun beklediği harika bir yapım var. Kısa bir süre önce Alpha 0.1 sürümünü deneme şansını yakaladığımız Kingdom Come: Deliverance’tan bahsediyorum…

Kingdom Come: Deliverance, Çek menşeili ve bünyesinde popüler birçok oyunda göre almış kişiler barındıran Warhorse Studios tarafından geliştirilen bir oyun. İlk olarak kendini Kickstarter’da gösterdi. Hedefleri yaklaşık 1 milyon bağış almaktı, ancak bu mebla onların planlarını gerçekleştirmeye yetmekteydi. Lakin o kadar kendilerine güven verdiler ki şu an yaklaşık 5 milyon bağış toplamış durumdalar. Peki nasıl oldu da bu kadar ilgi elde edildi? Girişte belirttiğim üzere oyuncuların istediği neredeyse her şeyi sunan bir oyun gelmek üzere. 1- Özgürlük 2- Rol yapma 3- Zanatkarlık 4- Muazzam grafikler 5- Bu zamana kadar sunulmayan bir tecrübe: Orta Çağ’da Orta Avrupa’da hayatta kalma mücadelesi ve dahası….

Kingdom-Come-Deliverance-alpha-0.1

Oyunun hikayesi 1403 yılında başlıyor. Kral ölmüş, varisi de oldukça güçsüzdür. Yeni kralın kardeşi, güçsüz hükümdar olan kardeşine, müttefikleri ile bir ihtilal düzenleyerek onu alıkoyar ve bir iç savaşın çıkmasına sebep olur… Oyunun ekran görüntülerinde yer alan bayraklardan yola çıkarak yaptığım araştırmaya göre Bohemya ve Almanya Kralı Wenzel buradaki güçsüz hükümdar. Kardeş de Brandenburg Elektörü, Macaristan Kralı, Hırvatistan Kralı ve Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu Kralı Sigismund. Kafanız karıştı değil mi?

Almanya siyasi birliğini çok geç dönemde tamamlamıştır. İtalya da böyledir. Siyasi birliklerini tamamlamadan önce bu ülkelerin olduğu yerlerde başpikoposluk, piskoposluk, kontluk, düklük, markgraflık, prenslik ve feodal toprak beylerinin yönettiği çok sayıda bölük pörçük siyasi oluşumlar varlık göstermekteydi. İtalya’da ise daha çok cumhuriyet temelli ticaret kolonileri olan ülkeler bulunuyordu. İşte bu yönetimler birbirleriyle sürekli akrabalık ilişkileri kurarak gerek savaş gerek aile bağları ile toprak büyütme peşindeydi. Örneğin başta Rusya olmak üzere Avrupalı devletlerin yardımını alarak Osmanlı İmparatorluğu’nun bol salahiyetli ve huzur sağladığı düzenine isyan eden Yunanlılar’ın kurduğu devletin başına Bavyeralı bir Alman presni geçmiştir. Ki bu prens Kalmar Union yani Kalamar Birliği hanedanı üyesidir. Kalamalarlar neresi? Danimarka, Norveç ve İsveç’in ortak kurduğu bir siyasi birlik. İşte ilişkiler bu kadar çarpıktır, karışıktır. Hepsi birbiriyle akraba diyebiliriz, konu biz olunca birlik olmalarının en büyük dayanaklarından birisi de bu durumdur. Yani Osmanlı’nın ben tek siz hepiniz :) mücadelesi hakikaten gerçektir. Neyse çok uzatmayayım oyundan çok tarih deryasına dalıp gideceğiz yoksa…

Kingdom-Come-Deliverance-alpha-0.1a

Oyunun geçtiği dönemi iyice özümsedik. Peki oynanış nasıl, biz ne yapıyoruz bu oyunda? Çıkan iç savaşta köyü yağmalanan ve ailesi öldürülen bir yetişkini canlandırıyoruz. Ne yapacağımız konusunda elbette bir senaryo var ama özgürüz! Karakterimizin yetilerinin hangi yönde olacağı tamamıyla bize bırakılmış durumda. Görevlerin ise çözümleri için tek bir yol yok. Yine oyuncuya göre değişimler söz konusu. Ayrıca her uğraşımızın bize geri dönüşü olacak. Yani The Elder Scrolls oyunlarındaki gibi bir şöhret sistemi var. İyilikleriniz adınızı duyuracak, parmakla gösterileceksiniz. Hatalarınızın da ceremesini çekeceksiniz.

Yapımcıların iki duruşu çok hoşuma gitti.

1- “Ne dragon bulacaksınız bu oyunda ne de yarı çıplak bir Elf savaşçısı olacaksınız. Büyücüleri falan unutun. Zindanlar var ama dragonlar yok…”

2- “Biz en büyüğünü değil en kalitelisini yapma peşindeyiz.”

Görevlerin cidden zor ve kafa yoracağı kesin. Zaten oyunun tanıtımı yapılırken bu söylenmişti, alpha’daki görevleri zar zor bulunca ne demek istediklerini anladım. Belli olan X yerinden Y yerine gitmiyorsunuz. X ve Y yerini Z şahsıyla yaptığınız alakasız bir konuşmadan var olduğunu sesziyor ve bir uğraş sonucunda görevin varlığını kesinleştiriyorsunuz. Diyalogsuz görevler de mevcut. Örneğin köyde bir çoban var, size sadece ne yaptığını söylüyor. Ben köyü gezerken çok alaksız bir yerde bir koyun buldum sabırla çobana doğru götürdüm bu bıdığı. Sonuç biraz para ve bir meşale ile ödüllendirildim :) eğer çoban aklıma gelmeseydi diğer koyunlara nazaran başka bir yerde otlayan bir koyun olarak orada kalacaktı. İşte görev cephesinde durum bu.

Kingdom-Come-Deliverance-alpha-0.1b

CryEngine ile geliştirilen oyunun alpha 0.1 sürümünü denememe rağmen grafiklerin muhteşem olduğunu söyleyebilirim. Hele bir rüzgar dinamiği var ki anlatılmaz yaşanır. Açıkçası daha önce hiç denenmemiş bir iş yapmışlar.  Orta Çağ Avrupası’nın Orta Avrupa’daki köy atmosferide  çok iyi yansıtılmış. Biz birkaç foto veya çizimden gördüğümüzle bu durumu anlarken Avrupalı oyuncular kim bilir ne haz almışlardır ve alacaklar… Oyunun 9 kilometrelik bir alana yayılmış durumda. Bu alan içerisinde köyler, kalaler ve daha nice bölge mevcut. Skyrim’i düşünün onun haritası da 24 kilometre idi. Yani yapımcılar dediği gibi en büyüğünün peşinde değiller ama en iyisini vaat ediyorlar. Alpha’da ise sadece 1 köy vardı ve açıkçası bu çapa bakılırsa koca haritanın gayet yeterli olacağı kanısını çıkartıyorum.

Köyün sizden bağımsız yaşadığını söyleyebilirim. Etrafta alışveriş yapan, demir döven, talim yapan, koyun güden, bahçe eken ve yemek yapan insanlar gördüm… Köylü halk bu işleri gün döngüsüne göre çeşitlilik göstererek yapıyor. Alpha için tektip durumlara rastladım ama daha bir şey söylemek için çok erken, inceleme için çok erken, sürüm 0.1 yahu. Hatta hatalar da gördüm ama cidden şu an için önemsizler. Çok konuşup ortaya bir şey koyamayanları düşündükce böyle işler güven aşılıyor insanın içine.

Bu sürümde ne yazık ki savaşma yok. Sadece ok talimi mevcut, ok kullanımı gayet kolay ve tatmin ediciydi. Ben azıcık google yaparak bir kod buldum ve kılıç da elde ettim. Azıcık kılıç kullanma animasyonlarını gördüm. Masum halka da zara verdim, yadırgamayın, test amaçlıydı. Savaşların arcade olmayacağını anladım, daha çok duello tarzı ilerleyecek gibi. Hurra sağa sola kılıç salla ve canlı çıktan ziyade zorlu bir savaş dinamiği bizi bekliyor. Videolardaki oynanışlar da bunu işaret ediyordu zaten.

Kingdom-Come-Deliverance-alpha-0.1c

Alpha’da yarı zırhlı bir abimiz var. Bize ok ve yayı veren bu abimizin kostümüne bayıldım. Köylülerin çarşaftan bozma giysilerinin yanında güneşin tüm parıltısını yansıtarak gözümüzü kamaştıran demirler içerisindeki bu abimiz vesilesiyle modellemeler üzerinde ne kadar uğraşıldığını da idrak ettim. Orta Çağ’a muhabbet besleyenler tatmin olacak, buna eminim.

Unutmadan oyunda bizim büyük abilerimiz ve dedelerimiz de var. Hikayeye göre onların arasında olabilecek miyiz bilmiyorum, aslında ihtimal vermiyorum, ama özgürüz değil mi? Belki olur. Kim bunlar? Kuman ve Kıpçaklar. Rus, Leh ve Cermen diyarlarını akınlara tutarlardı. Bol bol akın yiyeceğiz oyunda ve görevlerimiz bu akınlardan etkilenecek.

Alpha’da atmosfer, ok talimi, diyalog sistemi ve görevler dışında bir şey olmadığı için şimdilik burada kesiyorum. Hem oyunun genel vaatlerine hem de bu vaatlerin alpha yansımalarını kısaca yazmaya çalıştım. Son tahlilde ben güven duygusuna eriştim. Bu oyun olacak ve tutacak gibi gözüküyor. Sürüm güncellendikçe ben de sizi buradan bilgilendirmeye devam edeceğim. Oyuna önceden belli bir miktarın üzerinde yardım edenler, yani satın almış olanlar, bu bizim test ettiğimiz alpha sürüme erişebiliyorlar. Dayanamıyorum diyorsanız adres: http://kingdomcomerpg.com/pledges/#tier

Not: Bazı arkadaşlar test sistemimizi sordu, sistem şöyle:

İşlemci: Intel Core i7-950 OC 4Ghz
İşlemci Soğutucusu: ThermalRight Venomous X – Noctua FAN
Anakart: Gigabyte GA X5 8A UD3R (rev. 2)
Bellek: G.SKILL TT 6 GB (3x2GB) DDR3 1600 Mhz RAM CL6
Sabit Disk: Intel 180 GB SSD + WD Black 1 TB 7200 RPM
Ekran Kartı: ASUS GTX 780 DirectCU II 3GB OC Edition
Güç Kaynağı: Silverstone 1000 w Strider Plus
Ses Kartı: Asus Xonar DX
Kasa: Cooler Master Cosmos 1000
Ekran: BenQ XL2410T

Benim oyunuma ait ekran görüntülerinin bulunduğu galeri:

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Talha Turhal

Tarih ve tarih konulu oyunların aşığı. Bu devrin adamı değil. Teknolojiyi hem seviyor hem nefret ediyor.

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Talha TurhalBarbarossinan Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Barbarossinan
Ziyaretçi
Barbarossinan

Bu oyunu satin almak istiyorum. Fakat farkli farkli paketleri var. Hangisi onerilir. Onlar hakkinda bilgisi olan varsa bizlerle paylasirsa sevinirim.

Talha Turhal
Ziyaretçi

Bütçene uygun olup + oyunu içeren paketi al :) sana kalmış yani.