Kapatılması Gereken Peformans Öldürücü Oyun Ayarları

Kapatılması Gereken Peformans Öldürücü Oyun Ayarları

Oyunlardaki bazı ayarları kapatarak, görsel güzellikten büyük kayıplar yaşamadan performans artışı elde edebilirsiniz.

PC oyuncularının en büyük problemlerindendir birisi de görselliğe etkisi pek de fazla olmamasına rağmen performansı yani FPS (saniyedeki kare sayısı) düşmesine sebep olan bazı görsel özelliklerdir. Bu ayarları kapatırsanız bilgisayarınızda oyun oynarken daha fazla randıman alabilirsiniz.

PCGamer’dan Bo Moore güzel bir noktaya değinmiş. Hem bu noktaları size aktarmak hem de kendi önerilerimizi sunmak istiyoruz. Aşağıda bahsedeceğimiz ayarlar hemen her oyunda sabit bir şekilde bulunmasına rağmen görsel özelliklere çok fazla bir şey katmayan, fakat performansınızı gerçekten ciddi seviyelerde etkileyip FPS’inizi öldürüp düşük seviyelere getirecek olan ayarlar. Bu ayarları kendi istediğiniz düzeyde azaltarak veya bazılarını komple kapatarak oyunlardaki donma veya genel FPS problemlerinize ilaç gibi geldiğini fark edeceksiniz. Yalnız şunu da unutmayın ki, her ne kadar ayarları en aşağılara da çekseniz bilgisayarınızın potansiyel performansının hiç bir zaman üstüne çıkamayacaksınız, bu gibi durumlarda artık bilgisayarınıza bir bakım yaptırmaya ihtiyacınız olduğunu düşünmeniz gerekebilir.

V-Sync / Dikey Eşitleme

Vertical synchronization / V-Sync yani Türkçesi ile Dikey Eşitleme oyuncuların en çok merak ettiği açsam açmasam ne fark eder, FPS’i etkiliyor ama oyunu akıcı mı yapıyor, ekran kartını çok mu yoruyor gibi tonla bir kısmı cevapsız kalan soruları beraberinde getiren bir sistem. Özünde V-Sync’ın asıl amacı FPS’i mümkünse 60’a sabitleyerek aralardaki kare atlamalarını sıfıra indirerek oyunu daha akıcı bir hale getirmek. Kimi kesime göre V-Sync’i kapatmak ekran kartınızı ve bilgisayarınızı boşuna yoracaktır çünkü nasıl olsa 60 FPS üzerinde görüntüyü monitörünüz hiç bir zaman yansıtamayacağı gibi yansıtıyor olsa da siz bunu fark etmeyeceksiniz.

Nihayetinde V-Sync bu listedeki en ortada tam olarak kapatırsanız veya açarsanız işinize %100 yaracak türden bir ayar değil. Bu durumda kullanıcının her iki seçeneği de deneyip kendi karar vermesi işin püf noktası. Büyük oranda FPS türünde CS:GO tarzında akıcı oyunlarda V-Sync’i açmak size bir miktar rahatsızlık verici bir ağırlık hissettirecektir. Bazı oyunlarda bu ciddi anlamda belirginleşir. Fakat FPS dışında FIFA, NBA 2K, PES tarzı oyunlarda V-Sync’in açık olması aradaki kare atlamalarını ve görüntü bozulmalarını özellikle kamera bir o yana bir bu yana savrulurken sıfıra indireceği için hissiyatı iyileştirecektir. Buradaki asıl püf nokta kamerayı kendimiz yönetiyorsak V-Sync’i kapatmak, kamera otomatik olarak yönetiliyorsa V-Sync’i açmak olabilir.

Shadows / Gölgeler

Gölge efektleri tahmin edilenin aksine ciddi anlamda bilgisayarınızın oyunlardaki performansını etkileyen en önemli etmenlerden birisi. Bu cümlenin üzerine zaten kafalarda belli bir miktarda farkındalık uyanmıştır diye tahmin ediyorum, gölgelerin detayının artmasının oyunun içerisindeki görsel zevki ne kadar etkilediği tartışılır. Lakin performansı bu kadar ciddi anlamda etkilediği göz önünde bulundurulursa varsın gölge ayarlarını birazcık düşürmüş olalım. Kapatmak ciddi anlamda görsel kaliteyi düşürebileceği için düşük seviyelere veya ortalara çekmeniz önerilir.

Motion Blur / Hareket Bulanıklığı

Motion blur özellikle yarış tipindeki oyunlarda hızlı kameranın hızlı hareketleri esnasında görüntüdeki blurlaşma efektidir. Büyük oranda oyunlara güzel bir görsellik katsa da karşılığında sizin performansınızdan bir miktar çalmakta. Özellikle Overwatch gibi yine CS:GO gibi hızlı geçen büyük oranda FPS oyunlarında Motion Blur efekti ciddi anlamda istenmeyen bir efektir. Kafanızı sağa sola hızlıca hareket ettirdiğinizde fark edebileceğiniz bu efekt performansı düşürdüğü gibi bu tarz hızlı oyunlarda sizin kişisel performansınızı da etkiliyor diyebiliriz. Bu gibi oyunlarda çözüm Motion Blur’u kapatmak olacaktır.

Depth of Field / Alan Derinliği

Depth of Field yani alan derinliği Motion Blura epeyce bir benzeyen fakat Motion Blur’un yaptığı blur işlemini daha ziyade arka planda yapan bir seçenektir. Araba yarışı türü oyunlarda her ikisini de açmak görsel kaliteyi epeyce arttıracaktır. Bildiğiniz üzere genelde bilgisayar oyunlarında arka planda veya uzak mesafede bulunan kaplamalar yani kaplamalar ön planda olanlar kadar kaliteli olarak tasarlanmaz. Bunun iki sebebi vardır; birincisi nasıl olsa arka planda ve uzak mesafeden görüleceği için kalitesinin çok da fark edilmeyeceği, ikincisi ise arka plandaki kaplamaları düşük kalitede yaparak performanstan kar etmek.

Alan derinliği tam olarak da burada devreye giriyor ve arka plandaki düşük kalitedeki kaplamaları blurlayarak genel anlamda görselliği zenginleştiriyor ki diğerlerinde olduğu gibi bu özellik de karşılığında yine ekran kartınızın performansını bir miktar etkiliyor. Yine oynadığınız oyuna, göz zevkinize ve rahatlığınıza göre kapatıp açma konusunda sizin karar vermeniz gereken bir özellik.

Dynamic Reflections / Dinamik Yansımalar

Dinamik yansımalar oynadığınız oyuna göre yine çok değişkenlik gösterecek olsa da ilk bakışta büyük oranda fark edilmemesinin yanı sıra bilgisayarınızın performansını ciddi oranda etkileyecek listenin baş elemanlarından birisi. Genelde oyunlarda su yansımaları başta olmak üzere parlak olan hemen her şeyi etkileyen bu özelliğin açılması performansınızdan ciddi anlamda çalarak görsel zevki bir miktar arttırıyor. Fakat burada da biraz Fiyat/Performans çerçevesinden bakacak olursak, getirdiklerinin yanında götürdüklerinin epeyce fazla olduğu bir gerçek. Elinizden geliyorsa kapatın ve performansdaki farklılığı izleyin.

Supersampling (SSAA)

Supersampling oyunlardaki karelerin normal çözünürlüğünüzden çok daha yüksek çözünürlüklerde renderlanmasını sağlayarak görsel keskinliği arttıran ciddi bir özellik. Eğer gerçek bir oyuncuysanız ve gerçek bir oyun bilgisayarına sahipseniz SSAA özelliğini kullanırken ki farkı kesinlikle göreceksiniz, fakat performansınızı ciddi anlamda mahvedeceği de kesin. O yüzden eğer gerçek bir canavara sahip değilseniz diğer anti-aliasing alternatiflerine yönelmenizi kesinlikle öneririz.

Yazının başında da belirtmiş olduğumuz gibi her ne kadar bu özellikler performansı ciddi anlamda etkilese de kimi zamanda hepsini birden kapatma gibi durumlarda görselliğin çok fazla düşeceği veya hepsini açarak performansın çok fazla düşeceği gibi bazı gerçekler bulunmakta. Bu durumda kendi bilgisayarınızın düzeyi, oynadığınız oyun, ve sizin göz zevkiniz buradaki kararları vermenizdeki en önemli etmenler olacaktır. Gerekiyorsa saatlerce uğraşarak her birini açıp kapamayı deneyin ve en ideal performans seviyesinde ideal grafiklerde oyun zevkinizi doyasıya çıkarın.

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
113
Bu yazıyı paylaş :

Benzer Yazılar

PC Gamer Mount & Blade II: Bannerlord Dosya Konusu Çevirisi

PC Gamer Mount & Blade II: Bannerlord Dosya Konusu Çevirisi


PC Gamer Mount & Blade II: Bannerlord Dosya Konusu Çevirisi

Sizler için PC Gamer dergisinin Nisan sayısına konuk olan Bannerlord yazısını çevirdik İyi okumalar! Geçtiğimiz ay PCGamer dergisinin Nisan sayısına kapak konusu olarak konu olan Bannerlord göğsümüzü kabartmıştı. Sizler için üşenmeyip dergiyi edindik ve Türkçe'ye çevirdik. Yazının içeriği...

Nintendo Switch’ten Satış Rekoru Geldi Ama…

Nintendo Switch'ten Satış Rekoru Geldi Ama...


Nintendo Switch'ten Satış Rekoru Geldi Ama...

Nintendo'nun yeni konsolu Switch, Avrupa'da çıkış haftasında en çok satış rakamına ulaşan Nintendo konsolu oldu. Birleşik Krallık'ta Wii U'nun satış rakamlarının yaklaşık iki katı, 80 binden fazla sattı. Fakat çıkış haftasında yaklaşık 250 bin satan Playstation 4 ve 150 bin satan Xbox...

Valve Geliştiricilere Desteğini Arttırarak Sürdürüyor

Valve Geliştiricilere Desteğini Arttırarak Sürdürüyor


Valve Geliştiricilere Desteğini Arttırarak Sürdürüyor

Geliştiricilerin ses konusunda artık iyi bir yardımcıları var. Valve, bugün sesin mekanda nasıl dolaştıklarını daha iyi simüle etmeyi amaçlayan ücretsiz Steam Audio SDK programını yayınladı. Bu programla Valve, daha iyi VR deneyimini asıl hedef olarak ortaya koymuş olsa da tabii ki bu...

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir