Insurgency İnceleme

Insurgency, pek çok oyuncu tarafından geliştirilmiş en gerçekçi FPS olarak yorumlanmakta. Oyunu sizler için denedik, dedikleri kadar var mı bir bakalım.

Geçtiğimiz son on, on beş yıla baktığımız zaman, popüler kültürümüzde, ortaya konan sanat eserlerimizde ve diğer pek çok toplum odaklı unsurun her birinde göze çarpan bir tema var. Savaş. Hemen dibimizde, Irak ve Suriye’de komşu ülkelerimiz başta olmak üzere Orta Doğu’da 2000’li yıllarının öncesinde, 2000’li yılların başında ve geçtiğimiz birkaç yılda pek çok büyük ayaklanma, devrim ve savaş yaşandı. Insurgency gerçeklikle harmanlanmış ve bu savaşları konu almış. Oyun başta Irak olmak üzere Orta Doğu ve Afrika’da geçmekte ki bu harita tasarımlarından tutun karakter modellemelerine, seslendirmelerden oyundaki atmosfere kadar çarpıcı bir şekilde işlenmiş durumda.

Geçtiğimiz ay satışa sunulan ve çıkışından önce uzun bir süre Early Access ile piyasada bulunan Insurgency, daha önce Half-Life 2 modu olarak bizlere eğlenceli anlar yaşatmıştı. Yapımın bağımsız bir oyun seviyesine gelmesi ise biraz sancılı bir süreçten geçti. Başarısız bir Kickstarter projesi ile en sonunda Steam Early Access ile oyuncuların karşısına çıkan ve bu sayede kısa sürede oldukça büyük yol kat eden yapım Valve’in Source Oyun Motoru ile geliştirilmiş durumda. Left 4 Dead 2 ile aynı Source oyun motorunu kullansa da daha önce Valve yapımlarında görmediğimiz CoD serisinden aşina olduğumuz Iron Sight özelliği, nişan alırken sağa veya sola eğilme, silah kişiselleştirme, takım içi lider ve takım içi konuşmaların yakındaki düşmanlar tarafından duyulabilmesi gibi küçük yenilikler eklenmiş. Geliştirici ekibin boş durmayıp çalıştıkları bu dinamiklerin oyuncuya sunulmasından belli…

Insurgency-1

Insurgency, sadece multiplayer oynanış üzerine kurulu. Co-Op modunun yanında tek başına oynayabileceğiniz sadece başlangıç eğitimi bulunmakta.

Oyun gerçekçilikle harmanlanmış ve bunu gerçekten iyi bir şekilde başarmış bir FPS. Piyasada bulunan aynı tür yapımlardan oldukça farklı. Counter-Strike, Call of Duty ve Battlefield sanki bir araya gelmiş ve bu oyunlar yoğurulmuş ortaya da Insurgency çıkmış diyebilirim. Insurgency her ağır toptan bir özellik barındırıyor. Oyunda en ön plandaki özellik gerçeklik. Ekranda ne bir nişan göstergesi, ne kalan mermi sayımızı ve canımızı gösteren bir bar, ne de kimlerin kimi öldürdüğünü gösteren yazılar bulunmakta.

Oyun 3 farklı bölüme ayrılmış 8 adet oyun modu bulunmakta. Multiplayer modları: Skirmish, VIP, Strike, Search & Destroy, Firefight ve Push iken Co-op modu ise Checkpoint ve Outpost. Oyun üç farklı oynanış temasına sahip. Birincisi Tactical Operations dediğimiz klasik Counter-Strike tarzı, ölünce o el doğmadığımız, doğmak için ancak hayatta kalan takım arkadaşlarının haritadaki görevi tamamlamasını ya da kaybetmesini beklendiği bir tema. Bu temadaki oyun modları Battlefield tarzı haritadaki bölgelerin kontrol altına alınmaya çalışıldığı Firefight, haritada bulunan iki mühimmat sandığının patlatılması veya korunmaya çalışılmasını isteyen Search & Destroy ki bu modda sandıkların yeri her el değişmekte ve bütün oyuncular bu sandıkları patlatamıyor olması küçükte olsa can alıcı özellikler. Muhimmat sandığını patlatmanız için C4’ü bulunan bir oyuncunun sandığı patlaması gerekmekte. Ve daha önce Counter-Strike 1.6 ve Team Fortress’da gördüğümüz VIP Escort modu. Bu modda oyunculardan bir tanesi VIP oluyor ve güvenlik güçleri VIP’yi haritada belli bir noktaya kadar korumakla yükümlü. Karşı taraftaki direnişçiler ise VIP’yi öldürmeyi amaçlıyor. Bu modu iyi yapan şey ise önemli VIP’yi bir yapay zeka yerine oyunculardan bir tanesinin yönetmesi. Takım çalışması ve iletişimin çok önemli olduğu bir oyunda böyle bir hata beklenemezdi zaten.

Insurgency-2

Oyundaki diğer tema Sustained Combat’ta yine 3 farklı oyun modu mevcut. Bunlar diğer oyun modlarının kopyası olsada (belirli noktaları ele geçirmek, mujimmat sandığının patlatılması veya korunması ya da her ikisinin birden haritada bulunan sürümü gibi) Sustained Combat’ın özelliği oyunda dalgalar halinde oyuncuların yeniden doğabiliyor olması. Bu modu CoD ve Battlefield severler için birebir.

Co-op vs AI temasında ise iki oyun modu mevcut. Checkpoint modunda oyunda yer alan haritaların yeniden dizayn edilmiş hallerinde oynuyoruz ve yapmamız gereken görevler arasında düşman askerlerinin ele geçirdiği bölgeleri tekrardan ele geçirmek, mühimmat sandıklarını patlatmak ve ele geçirdiğimiz bölgeleri korumak. Bu modlarda oyuncular genelde az kişi oluyor ve karşı taraftaki yapay zeka botlara karşı savaşıyor. Ölündüğü vakit yine görevlerin tamamlanmasını beklemek durumundayız.

Oyun içinde pek çok değinilmesi gereken kilit nokta bulunmakta. Bunlardan bir tanesi iletişim ve stratejinin önemi. Oyunda düşmanların nerede olduklarını, nereden gelebileceklerini, nereye gidebileceklerini tahmin etmemiz gerekmekte çünkü bunu gösteren bir gösterge yok. Bu yüzden oyunda harita bilgisi oldukça ön planda. Oyunda silah sesi duyduğunuzda kimin ateş ettiğini veya o ateş sonucunda kimin öldüğünü bilemiyoruz. Bu özellik oyunu bu kadar ilgi çekici ve eğlenceli yapıyor. Silahları nişan almadan ateşlemeye kalktığımızda merminin nereye gideceğini kestiremiyoruz. Sniper iken nişan aldığımız vakit dış dünya ile iletişimimiz kesiliyor. Kulaklarımıza hakim olmamız şart. Açık alanda, veya karşılaştığımız zaman düşmanda yiyeceğimiz iki-üç kurşunun zırhınız ne olursa yakın mesafede bizi öldüreceğini biliyoruz. Bu yüzden saklanmalı ve uygun anı kollamalıyız. Bu yapımda sabır bizleri oldukça ödüllendirmekte. Takım arkadaşlarımız ile iletişim halinde olmamız her zaman yarar sağlıyor.

Insurgency-3

Oyunda takımlar otomatik seçiliyor ve sizi bir takıma atıyor. Ya direnişçilerden ya da güvenlik güçlerinden oluyoruz. (Co-op modunda sadece güvenlik güçlerinden olabiliyoruz.) Seçebileceğimiz iki grup ve 8 asker sınıfı bulunmakta. Her sınıfın farklı silahları ve farklı silah kişiselleştirme özellikleri bulunmakta. Oyunda bir silah seçimi ve silah kişiselleştirilmesi Supply puanları üzerinden yapılmakta. Ne kadar supply puanınız var ise silahlarınızı ona göre kişiselleştirebiliyorsunuz. İsterseniz tabancanızı, el bombanızı, zırhınızı ve fazladan cephane taşımanızı sağlayan yeleğinizi iptal edip bunun yerine ana silahınıza el feneri, lazer göstergesi, dürbün ve delici mermi alabilirsiniz. Bunun yanı sıra belli bir ağırlık kotası var. Ne kadar ağırsanız, o kadar yavaş hareket edersiniz. Ve yerden alacağınız silahlarda da bu ağırlık limiti geçerli. Unutmamakta fayda var, her sınıfın kendine has silah ve ekipman seçimi bulunmakta. Sniper sınıfında C4 bombası alamadığınız gibi Bombacı bir sınıfta da sniper alamıyoruz. Fakat elimizdeki silaha 4X zoom yapabilen bir dürbün alabiliriz. Yinede supply puanlarına azami önem vermek çok önemli bir nokta oyunda.

Harita sayısı az sayılabilecek sayıdı olsa da haritaların ezberlenmesi, hangi noktaların kullanılıp kullanılmayacağı, düşmanların nerelerden gelebileceği gibi detayları öğrenmek uzun bir zaman alıyor. Haritalar içerisinde iki harita bulunmakta özellikle birbirinin aynısı olsada birisi gece birisi gündüz ve ilk başlarda iki haritayı farklı bir harita olarak düşünüyorsunuz.

Oyunda klasik sunucu tarayıcısı bulunmakla birlikte oyunun sizi atayacağı sunucularda bulunmakta. Her ne kadar Avrupa sunucularında ping sorunu yaşamadan oynasa da 100+ bir ping sizi oyun zevkinizden edebilir.

Insurgency, kesinlikle Half-Life 2’ye çıkan mod halinden çok çok çok daha büyük bir yapım olmuş. Büyük gelişme kat edilmiş. Her ne kadar piyasadaki rakipleri kadar büyük bir bütçeye sahip olmadığından dolayı grafiksel açıdan onlarla rekabet edemese de onların bizlere sunamadığı derecede detaylı ve karmaşık olmayan bir oynanış sunuyor.

Insurgency-4

Oyun Valve’ın emektar Source Oyun Motoru ile geliştirildiğini söylemiştik, o yüzden yüksek grafik beklentilerinizin olmaması lazım. Gerçekçi grafikler olsada, bir AAA yapımdan bekleyeceğiniz yeni nesil grafikler bulunmuyor oyunda. Bazı sinir bozucu glitchler mevcut, ateş ettiğinizde yerden kalkan toz duman her ne kadar çok güzel bir detay olsa da oyundan alabileceğiniz zevki görsel açıdan düşürmekte. Aynı şekilde duman bombalarının görselliği oldukça eski kalıyor. Karakter tasarımları oldukça gerçekçi ve göze güzel geliyor. Aldığınız ekipmana ve zırha göre karakterin dış görünüşü değişmekte. Oyunun sesleri ise gerçekten muazzam. Silah sesleri gerçek sesleri gibi. Susturulmuş hali bile oldukça gerçekçi. Haritalarda duyabileceğiniz müzikler atmosfere uygun olmakla birlikte ilk kez bir oyunda ezan okunduğuna şahit oldum. Her ne kadar 10 dakikada bir ezan okunmasa da gerçekte bu ince detayın yabancılar tarafından eklenmiş olması çok hoş bir şey. Oyundaki grafik ayarları (Source oyun motoru sağ olsun) oldukça çeşitli. Bu yönden diğer oyunlarda sık sık görülmeyen özellikleri ayarlama şansımız oluşmuş durumda.

Oyunun fiyatı Steam’de 14.99$ gibi komik şekilde ucuz olarak belirlenmiş. Oyun sık sık güncellenerek dahada büyüyor ve gelişiyor. Buda devamlılığı sağlıyor. Piyasadaki rakiplerinin aksine daha az para ödeyerek daha çok eğlenebilirsiniz. Insurgency, gerçekçi bir oynanış arayan FPS hayranıysanız ve oynanışı grafiklere tercih edenlerdenseniz kesinlikle paranızın son kuruşuna kadar değecek bir yapım. Gerçekçi, strateji ve planlama olmadan hayatta kalamayacağınız bir FPS arıyorsanız Insurgency bu özellikleriyle kesinlikle sizi içine çekecektir.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Mehmet Arda Gündüz

Okan Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık öğrencisi, TaleWorlds destekçisi, Valve çevirmeni ve çeviri tutkunu.

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
mustafaTalha TurhalSametEgehan Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Egehan
Ziyaretçi
Egehan

Tesekkurler M.ArdA

Samet
Ziyaretçi
Samet

İnceleme için teşekkürler.Yıl olmuş 2016 ama her nedense bu oyunu denemek istiyorum.Hala alınır mı sizce ? Adam kıtlığı yaşamayalım sonra…

Talha Turhal
Yönetici

Merhaba Samet, Steam verilerine göre oyunu şu an 1,500 kişi oynuyor. Büyük ihtimal ortalama da böyledir. Sen karar ver :)

mustafa
Ziyaretçi
mustafa

kardeşim 3 seçenek var 3.60 tl 11 tl ve 23 tl lik hangisi alınmalı sence