H1Z1 Free to Play Oyunlar Kervanına Katılıyor!

H1Z1 Free to Play Oyunlar Kervanına Katılıyor!

Birileri bedava Battle-Royale mı dedi?

H1Z1, kendi başına (standalone) battle-royale türünde boy gösteren ilk oyundu. Zamanında milyonlarca insan oynadı, milyonlarca saat twitch üzerinden izlendi ve SOE’ye iyi para kazandırdı. Ardından Sony, online oyunlarla ilgili departmanını satma kararı aldı. Böylece 2015 senesinin sonlarına doğru SOE, Columbus Nova yatırım şirketi tarafından alındı ve hayatına Daybreak Games olarak devam etti. Ama bu satın alım sadece sonun başlangıcıydı. Her ne kadar SOE’nin diğer online tabanlı oyunları kendi yağlarında kavrulmaya devam etseler de, asıl para kaynağı olan H1Z1’ın her geçen gün daha fazla kan kaybettiği bir gerçekti. Oyuncular artan hile kullanımından, denge sorunlarından ve bir türlü düzelmeyen sorunlardan bıkmışlardı.

Tam bu sırada H1Z1’ın kan kaybetmesini fırsat bilen Bluehole stüdyoları, kendi Battle Royale oyunları olan PUBG’yi piyasaya sürdüler. Her ne kadar bu oyunda pek çok eksiğe ve ciddi optimizasyon sıkıntılarına sahip olsa da, H1Z1’ın başaramadığı pek çok noktada oyuncuları memnun etmesi (ve agresif reklam kampanyalarıyla), H1Z1’in pastadaki bütün payını yemeyi hatta daha da büyümeyi başardı.

Bu noktadan itibaren Daybreak Games ne yaptıysa olmadı. Bir türlü kan kaybeden oyunlarını toparlayamadılar. En son farklı bir konsept deneyelim diyerek “auto royale” modunu oyunu ekleseler de, bu da kar etmedi. PUBG 2 milyon küsür oyuncuyu görürken, H1Z1 10bin-20bin oyuncuyu zor bir arada tutar oldu.

Peki online oyunu zarar eden ve çökmenin eşiğinde olan firmalar ne yapar? Çok basit, oyuna ufak bir çeki düzen verirler ve F2P olarak tekrar yayımlarlar. Aion bunu yaptı, Secret World bunu yaptı, hatta ve hatta o meşhur ücretsiz battle royale oyunu Fortnite bile işin özünde bir çeşit yeni nesil Tower Defence oyunuydu, satışların yavaşladığını farkeden Epic Games oyunu Battle Royale sahasına çekti.

İşte Daybreak Games’te şuan aynı yöntemi denemeye hazırlanıyor. Oyun bugün veyahut yarın ücretsiz olarak tekrardan yayımlanacak. Sadece bununla kalmıyorlar tabii, H1PL isimli oldukça devasa bir bütçeyle hazırlanan profesyonel e-spor ligini de bu F2P’e geçiş ile birlikte başlatıyor Daybreak Entertainment. Şimdiye kadar yapılan duyurulara göre; e-spor piyasasındaki Cloud9,CLG ve Epsilon gibi pek çok takım şimdiden turnuvaya katılacaklarını duyurmuş durumdalar.

Ne dersiniz, Epic Games’in Fortnite’ından esinlenip F2P dünyasına adım atmaya hazırlanan Daybreak Games, H1Z1’ın makus talihini yenebilecek mi?

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
21
Bu yazıyı paylaş :

Benzer Yazılar

Dünya Sağlık Örgütü Oyun Bağımlılığını Hastalık Olarak Kabul Etti

Dünya Sağlık Örgütü Oyun Bağımlılığını Hastalık Olarak Kabul Etti


Dünya Sağlık Örgütü Oyun Bağımlılığını Hastalık Olarak Kabul Etti

Birleşmiş Milletler'e bağlı olan Dünya Sağlık Örgütü aldığı son karar beraberinde oyun bağımlılığını akıl hastalığı olarak sınıflandırdı. Aşırı uzun sürelere yayılan veya aralıksız devam eden video oyun oynama seansları uzunca bir süredir hem ruh hem de beden sağlığına tehdit olarak...

Playstore Yeni İndirim Kampanyalarını Duyurdu

Playstore Yeni İndirim Kampanyalarını Duyurdu


Playstore Yeni İndirim Kampanyalarını Duyurdu

Playstore, geniş oyun yelpazesindeki bazı ürün ve serilerin indirime girdi. Bayram, Dünya Kupası ve okulların kapanışı gibi hususlarda oyuncuları unutmayan Playstore, üç yeni kampanya duyurdu. Peki hangi oyunlarda indirimler mevcut? Football Manager Kampanyası ile Football Manager 2018 ve...

Sony’nin E3 2018 Konferansında Sunduğu Tüm Oyunlar

Sony'nin E3 2018 Konferansında Sunduğu Tüm Oyunlar


Sony'nin E3 2018 Konferansında Sunduğu Tüm Oyunlar

The Last of Us Part II'den Spider-Man'e ve yeni duyurulan oyunlara kadar işte Sony'nin konferansta karşımıza çıkardığı tüm yapımlar. Sony E3 2018'nin sondan bir önceki konferansını düzenleyen firma oldu. PC Gaming Show'dan sonra, Nintendo'dan ise önce sahneye çıkan Sony yeni yapımlarını...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir