H1Z1 Free to Play Oyunlar Kervanına Katılıyor!

H1Z1 Free to Play Oyunlar Kervanına Katılıyor!

Birileri bedava Battle-Royale mı dedi?

H1Z1, kendi başına (standalone) battle-royale türünde boy gösteren ilk oyundu. Zamanında milyonlarca insan oynadı, milyonlarca saat twitch üzerinden izlendi ve SOE’ye iyi para kazandırdı. Ardından Sony, online oyunlarla ilgili departmanını satma kararı aldı. Böylece 2015 senesinin sonlarına doğru SOE, Columbus Nova yatırım şirketi tarafından alındı ve hayatına Daybreak Games olarak devam etti. Ama bu satın alım sadece sonun başlangıcıydı. Her ne kadar SOE’nin diğer online tabanlı oyunları kendi yağlarında kavrulmaya devam etseler de, asıl para kaynağı olan H1Z1’ın her geçen gün daha fazla kan kaybettiği bir gerçekti. Oyuncular artan hile kullanımından, denge sorunlarından ve bir türlü düzelmeyen sorunlardan bıkmışlardı.

Tam bu sırada H1Z1’ın kan kaybetmesini fırsat bilen Bluehole stüdyoları, kendi Battle Royale oyunları olan PUBG’yi piyasaya sürdüler. Her ne kadar bu oyunda pek çok eksiğe ve ciddi optimizasyon sıkıntılarına sahip olsa da, H1Z1’ın başaramadığı pek çok noktada oyuncuları memnun etmesi (ve agresif reklam kampanyalarıyla), H1Z1’in pastadaki bütün payını yemeyi hatta daha da büyümeyi başardı.

Bu noktadan itibaren Daybreak Games ne yaptıysa olmadı. Bir türlü kan kaybeden oyunlarını toparlayamadılar. En son farklı bir konsept deneyelim diyerek “auto royale” modunu oyunu ekleseler de, bu da kar etmedi. PUBG 2 milyon küsür oyuncuyu görürken, H1Z1 10bin-20bin oyuncuyu zor bir arada tutar oldu.

Peki online oyunu zarar eden ve çökmenin eşiğinde olan firmalar ne yapar? Çok basit, oyuna ufak bir çeki düzen verirler ve F2P olarak tekrar yayımlarlar. Aion bunu yaptı, Secret World bunu yaptı, hatta ve hatta o meşhur ücretsiz battle royale oyunu Fortnite bile işin özünde bir çeşit yeni nesil Tower Defence oyunuydu, satışların yavaşladığını farkeden Epic Games oyunu Battle Royale sahasına çekti.

İşte Daybreak Games’te şuan aynı yöntemi denemeye hazırlanıyor. Oyun bugün veyahut yarın ücretsiz olarak tekrardan yayımlanacak. Sadece bununla kalmıyorlar tabii, H1PL isimli oldukça devasa bir bütçeyle hazırlanan profesyonel e-spor ligini de bu F2P’e geçiş ile birlikte başlatıyor Daybreak Entertainment. Şimdiye kadar yapılan duyurulara göre; e-spor piyasasındaki Cloud9,CLG ve Epsilon gibi pek çok takım şimdiden turnuvaya katılacaklarını duyurmuş durumdalar.

Ne dersiniz, Epic Games’in Fortnite’ından esinlenip F2P dünyasına adım atmaya hazırlanan Daybreak Games, H1Z1’ın makus talihini yenebilecek mi?

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
21
Bu yazıyı paylaş :

Benzer Yazılar

Q.u.b.e 2 İnceleme

Q.u.b.e 2 İnceleme


OFD: 83.0%

Q.u.b.e 2 İnceleme

OFD: 83.0%

Qüp qüp oyunlar yapıyorlar yav Durun vurmayın. Başlığın oyunumuzla alakası yok, 2010 senesinde Minecraft’ın ilk betasını betasını gördüğümde aklımdan geçenlerdi bunlar. “Pikselleri sayılabilen, küp küp oyun yapmışlar lan” demiştim kendi kendime. Sonra ne olduysa oldu oyun patladı gitti...

Shadow Of The Tomb Raider Duyuruldu!

Shadow Of The Tomb Raider Duyuruldu!


Shadow Of The Tomb Raider Duyuruldu!

İnsan önden bir haber verir Bu ay duyuruların ardı arkası kesilmiyor sevgili oyunseverler. İlk olarak ayın başlarında Division 2 ani bir şekilde duyurulmuş ve Ubisoft bizi dumur etmişti. Daha bu duyuruyu sindirememişken aynı hafta içerisinde Activision Call of Duty Black Ops IIII (adamlar böyle...

De Blob 2 Xbox One İnceleme

De Blob 2 Xbox One İnceleme


OFD: 80.0%

De Blob 2 Xbox One İnceleme

OFD: 80.0%

Blob ile eğlenceli bir platformer macerasına çıkmaya hazır olun Platform oyunlarıyla aranız nasıldır? 2 boyutlu, 3 boyutlu; hani şu bolca hoplayıp zıpladıklarımızla? Benim oldum olası aram oldukça iyidir. Kontrollerinde sıkıntı olmadığı, görsel ve işitsel tasarımı da estetik duyularıma işkence...

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir