GTA V’te Mod Kullanımı Yasaklandı – Oyuncuların Tepkisi Büyüyor

GTA V’in önde gelen mod aracı OpenIV geçtiğimiz günlerde Take-Two tarafından yasaklanmıştı. Ancak görünen o ki bu yasaklama oyuncuları fena halde kızdırmış.

GTA serisi için çıkardığı modlarla tanıdığımız OpenIV kısa bir süre önce oyunda güvenlik açıklarına ve haksız rekabete neden olduğu gerekçeleriyle yasaklandı. Mod ekibi ise durum hakkında Take Two’dan bir uyarı mektubu aldıklarını belirterek tüm kullanıcılardan OpenIV programını silmelerini talep etmişti. Fakat yüzlerce modun bir anda çöpe atılması oyuncuları fazlasıyla öfkelendirdi. Başta Steam olmak üzere farklı platformlarda tepkilerini gösteren oyuncular mod desteğinin bir an önce geri dönmesini istiyor.

Yasaklamanın ardından GTA V’in Steam puanı keskin bir düşüş gösterdi. Toplam inceleme puanı “Karışık” durumuna gelirken son incelemelerde ise “Son Derece Olumsuz” ibaresini görüyoruz. Tabi ki tepkiler Steam ile sınırlı kalmadı. OpenIV’ün geri dönmesi için Change.org üzerinde bir kampanya da başlatıldı ve şimdiye kadar 49.000 imza toplanmış durumda. Rockstar Games ise bunların üzerine birkaç söz söyleme gereği duyarak “Take-Two’nun bu kararı sadece tek oyunculu modları hedef almıyor. OpenIV ne yazık ki oyuncuları rahatsız eden ve GTA Online deneyimine zarar veren kötü amaçları modlara imkan sağlıyordu. Şu an için de oyuncuları olumsuz bir şekilde etkilemeden topluluğumuzun yaratıcı fikirlerini nasıl desteklemeye devam edeceğimizi araştırıyoruz.” açıklamasını yaptı.

Gelen tepkiler arasında bir başka dikkat çeken ise mod yasağının modlarla eleştirildiği bir video oldu. GTA Series Videos isimli YouTube kanalının hazırladığı videoda Rockstar kıyafetleri giyen ve Take-Two rozeti taşıyan ajanlar, modlar sayesinde oyuna katılan Hulk ve Mario karakterlerini sokak ortasında infaz ediyorlar. Tabi şiddettin hedefi olan mod karakterleri bu kadarla sınırlı değil. Bu son derece yaratıcı videoyu ise aşağıdan izleyebilirsiniz.

Fakat oyun yapımcılarının hedefinde sadece OpenIV programının olmadığını belirtelim. GTA Online’da çeşitli hile ve mod imkanlarını sunan Force Hax ve Menyoo programları da engellenen diğer mod araçları. Ayrıca bu araçları geliştiren takımlar şimdiye kadar elde ettikleri parayı bir hayır kurumuna bağışlayacaklarını belirttiler.

Oyun yayıncı ve yapımcılarının sağlıklı bir oynanışı ve oyuncuların memnuniyetini sağlamak için çeşitli önlemler alması son derece doğal bir şey. Ancak büyük emek sarf edilen projelerin oldubittiye getirilerek bir anda çöpe atılması ve oyuncu topluluğunun bu karardan duyduğu rahatsızlık da göz ardı edilmemesi gereken bir durum. Force Hax ve Menyoo yasaklamaları GTA Online’daki adil oyunu sağlamak için yerinde birer karar olsa da OpenIV yasaklaması şu an için anlaşılabilir görünmüyor. Program aracılığıyla hile yapanların cezalandırılması ve bunun önüne geçmek için daha yapıcı kararlar alınması yerine programın tamamıyla engellenmesi kesinlikle doğru değil. Umarız Take-Two ve Rockstar cephesi gelen tepkiler üzerine tutumlarını değiştirerek modları güvenli bir şekilde oyuna dahil etmenin yolunu bulurlar.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir