Greenlight İşleyişine Karşı Açık Mektup!

Puzzle oyunu Six Sided Sanctuary’nin geliştiricisi Valve’i Steam Greenlight’ın yavaş işlemesi ile ilgili eleştiren bir açık mektup yayınladı.

Oyunun geliştiricisi Twitter hesabından ( https://twitter.com/poe__ ) paylaştığı aşağıdaki belgede çarpıcı istatistikler öne sürdü:

https://docs.google.com/document/d/10PXCVUf9WZ1YemizTa2_gEQL2Esktz7uaGNuJHIQtA8/edit

Greenlight’ın başladığı geçen ağustostan beri sadece 66 oyunun Steam’e giriş yapmaya hak kazandığına vurgu yapan Poe, bu konuda pek de haksız sayılmaz açıkçası. Yapılan Indie oyunların kalitelerinin her geçen dönem biraz daha arttığını göz önüne alırsak Greenlight yeterince verimli çalışmıyor diyebiliriz. Geliştirici Poe şu sorulara özellikle vurgu yapmış: Hangi geliştiriciler Greenlight sürecinden geçmek zorunda? Hangileri değil? Buna kim karar veriyor? Bir oyun ne zaman Steam’deki diğer ağır topların arasına katılacak kadar “popüler” oluyor? Bu soruların cevabını Valve’den başka kimse bilemez.

Bu fiyaskoya en mükemmel örneklerden birizi War Z diğer adıyla Infestation: Survivor Stories. Steam’in sabit politikasına göre daha önce Steam’de hiç oyun yayınlamamış geliştiriciler Greenlight sürecinden geçmek zorundadır. Buna rağmen War Z Greenlight’a hiç girmedi. Açıkçası oyun tam anlamıyla berbattı. Peki Greenlight’ın varoluş amacı kalite standardını sağlamakken bu tutarsızlığın sebebi neydi?

Valve Poe’nun yorumlarına cevap verdi. Steam Topluluk Forumlarına yolladığı bir mesajda programcı Tom Bui şöyle bir mesaj gönderdi:

“Bu konuda (çok az sayıda oyunun greenlight’tan geçmesi) sınıfta kaldığımızın farkındayız ve daha iyi hale getirmek için üzerinde çalışıyoruz. Her ne kadar biraz ilerleme kaydetmiş olsak da hala olmak istediğimiz yerden uzağız.”

Steam’in başarısızlığına rağmen şükredelim ki PC açık bir platform. Geniş Indie oyun yelpazeleriyle Steam ile yarışabilecek Origin, Green Man Gaming, Good Old Games gibi platformlar var. Bence zamanla Steam oyuncuların isteklerine boyun eğecektir. Eğer eğmezse de sorun değil, istediğimiz yerden alışveriş yapabiliriz.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Bersun Turna

Paradox grand strategy'lerini ver bana, başka ihsan istemem.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir