Get Even İnceleme

Get Even İnceleme

Bu sefer hikayesi ile ”beyin yakan” Get Even’ı inceliyoruz.

Genelleme yapmak belki doğru olmaz ama yüksek ihtimalle büyük çoğunluğumuz anılarını bir kez daha yaşamak istemiştir. İlla ki geçmişteki ‘’keşke’’ dediğimiz şeyleri telafi etmek, yapmamış olmak ya da tam tersi ‘’iyi ki’’ dediğimiz şeyleri bir kez daha yaşamak. Peki günün birinde gerçekten de geçmişinize, anılarınıza yolculuk yapmanıza imkân verilse? Hatta daha ileri gidelim, anılarınızı başkalarının gözünden izlemek nasıl olurdu? Evet, Get Even biz oyunculara bu merak uyandırıcı deneyimi yaşamayı vaat ediyor.

Get Even, Polonyalı bağımsız geliştirici stüdyo The Farm 51 tarafından geliştirilen temel olarak FPS/Aksiyon olarak kategorilendirilse de içinde korku ve bulmaca ögeleri de barındıran bir oyun. Giriş kısmını fazla uzatmadan incelememize geçelim.

Get Even çok dramatik ve sarsıcı bir açılışla karşılıyor bizi. Eski bir ordu mensubu olan Cole Black olarak ‘’başladığımız’’ oyunda elimizde -tüm oyun boyunca silahlardan daha çok ihtiyaç duyduğum ve hatta onlardan daha çok işe yarayan- bir akıllı telefon ve susturuculu bir tabanca ile bir kızı kurtarmaya çalışıyoruz. Tabii bu kurtarmaya çalıştığımız kız kimdir, neden kaçırıldı ve neden biz görevlendirildik bilmiyoruz. Tam aradığımız kızı bulduk derken sevincimiz kursağımızda kalıyor; zira kızın üzerine bir bomba bağlanmıştır. Bu mücadelede beklenmedik bazı olaylar gelişir ve derken Cola Black metruk bir binada uyanıverir. Henüz ne oluyor ne bitiyor anlamaya çalışırken bir televizyon ekranında kendini ‘’Red’’ olarak tanıtan bir kişi beliriverir. ‘’Red’’, hafıza kaybı yaşadığımızı ve adına ‘’Pandora’’ denilen kendi icadı olan bir alete bağlı olduğumuzu, bu alet sayesinde ‘’tedavi amacı ile’’ anılarımızda ilerlememiz gerektiğini açıklar. Evet, tüm bunlar oyunun açılış sekansı içerisinde oluveriyor. Açıkçası oynadığım oyunlar arasında beni bu kadar etkileyen ve şahsen başarılı bulduğum bir oyun açılışına sahip çok az sayıda oyun oldu.

Bu kadar sağlam bir giriş ile bizi karşılayan Get Even, tüm hikâye boyunca beni şaşırtmaya devam etti. Terk edilmiş bir akıl hastanesinde, çeşitli yerlerinde televizyon aracılığı ‘’Red’’in yönlendirmeleri ile ilerleyip anılarımızı tekrar yaşıyoruz. Bunu yaparken asıl amacımız oyunun başında her ne kadar hafızamızı tekrar kazanmak olarak sunulsa da, oyunun ilerleyen safhalarında aslında tüm bu kurgunun oyunun başında gördüğümüz olayın gizemini araştırmak olduğunu anlıyoruz. Genel olarak bu şekilde özetlenebilecek hikâyeyi daha fazla anlatıp spoiler vermeden hikâyeyi değerlendirmeye geçelim.

Get Even, muazzam bir hikâyeye sunuyor. Oyun boyunca hiçbir zaman hikâye hakkında tahminde bulunmak mümkün değil. Açıkçası oyunun ilk saatlerinde sıradan bir intikam hikayesi olarak düşündüğüm Get Even, ilerleyen saatlerde adeta beni utandırdı. Üstelik bunu her seferinde tekrar tekrar yaptı. Dedim ya oyunun hiçbir yerinde hikâye ile ilgili doğru bir teoride bulunmak mümkün değil, oyunun sonunda bile. Bu yetmezmiş gibi üstüne bir de muazzam bir hikâye anlatımı eklemiş. Oyunun başından sonuna kadar bu başarılı hikâye anlatımı sizi oyuna bağlıyor, bağlıyor az kalır kazık gibi çakıyor. Ortalama 7 ila 8 saat arası bir oynanış vaat eden Get Even, bu süre boyunca hikayesi sayesinde beni hiç sıkmadı. Bu arada dipnot olarak oyunun en azından orta seviyede İngilizce istediğini ifade edeyim. Aksi takdirde ileride değineceğim üzere hikayesi olmadan Get Even oynarken zevk almanız çok da mümkün değil.

Get Even’ın oynanış kısmını anlatmak bir hayli güç. Çünkü oyun, başlangıçta da belirtiğim üzere birden fazla türe ait oynanış ögelerini barındırıyor. Fakat bunlardan ikisi ön plana çıkıyor: Connergun ve elimizdeki akıllı telefonumuz. Connergun adından da anlaşılacağı üzere köşelerden 90 dereceye kadar bükülebilen namlusu sayesinde olduğumuz yerde başımızı dışarı çıkarmadan düşmanları haklamamıza yarayan bir silah. Oyunu benzerlerinden ayıran en önemli unsur anlayacağınız üzere Connergun olmuş. Üstüne elimizdeki akıllı telefonu kendisine entegre edebilmemiz Connergun’ı daha işlevsel hale getiriyor. Her ne kadar Connergun ile çatışmalara girmek zevkli de olsa yapay zekanın zayıflığı oyunun çok büyük bir eksikliği. Bazen karşı karşıya gelseniz bile mermilerini isabet ettiremeyen düşmanlar bazen de iki taşın arasından isabet ettirebiliyor. Yapay zekâ bu kadar zayıf olunca oyunda çatışmalardan zevk almak çok da mümkün değil. Connergun gibi önemli bir yenilik başarısız yapay zekâ yüzünden heba edilmiş.

Akıllı telefonumuza gelince oyundaki en yardımcımız olduğunu belirteyim. Akıllı telefonumuz bize delilleri bulup analiz etmemizde yardımcı olduğu gibi haritası ile sadece nereye gideceğimizi göstermekle kalmıyor, yolumuz üzerindeki düşmanları da sağ olsun gösteriyor. Ayrıca farklı kamera modları ile oyundaki bazı bulmacaları çözmemizi sağladığı gibi karanlık yollarda aynı zamanda fener görevini de görüyor. Belirttiğim gibi akıllı telefonumuz Connergun’a entegre edilebiliyor. Bu sayede Connergun çok daha işlevsel hale geliyor. Örneğin ısı sensörlü kamera modu sayesinde Connergun ile etrafımızdaki düşmanları başımızı kaldırıp nerede olduklarını aramaya çalışmadan kolaylıkla yerlerini tespit edebiliyoruz.

Oynanış sadece çatışmalarla sınırlı değil elbette. Hatta çatışmaların oyunda çok az yer kapladığını bile söyleyebilirim. Get Even’nın odağı aslında bir dedektif gibi delil elde edip daha önce de bahsettiğim gizleri açığa çıkartmak. Burada da Get Even bir yürüme simülasyonuna (walking simulation) dönüyor. Fakat başarılı hikayesi sayesinde oyunda delilleri arayıp hikâyeyi daha derinlemesine çözmeye çalıştığınız bu anlar oyunun en zevkli yanı. Burada aynı zamanda küçük ve bana göre hiç de zor olmayan bulmacalar da var. Bunun yanında karşımıza çıkan bu bulmacalar benzer diğer oyunlardan farklı değil. Açıkçası şahsen bu tip oyunlarda biraz daha zorlayıcı ve diğer oyunlardan farklı bulmacalar beklerim, Get Even’da bunun olmaması benim için hayal kırıklığı oldu maalesef.

Oyunun gerilim unsurları da ne yazık ki başarılı değil. Oyunun açılış bölümünde atmosferi ve müzikleri ile beni gerçekten gerim gerim geren oyun, ilerleyen saatlerde bu özelliğini yitirdi. Oyunun geri kalan bölümünde aynı şekilde mekân tasarımları ve müzikleri ile sizi germeye çalışan oyun bu unsurlara alışmanızdan dolayı bunu ne yazık ki başaramıyor.

Oyunun teknik değerlendirmesine gelirsek Get Even burada biz oyuncuların yüzünü güldürdüğünü söyleyebilirim. Fotogrametri tekniği ile ortaya çıkan grafikler gerçekten tekniğin hakkını verecek şekilde başarılı. Oyunun büyük bir çoğunluğunun geçtiği akıl hastanesi bu detay sayesinde gerçekten çok detaylı olmuş. Genel olarak kapalı tonlardaki grafikler oyundaki bilinmezliği ve karmaşık hikayeyi yansıtarak başarılı bir atmosfer oluşmasına vesile oluyor. Fakat asıl değinilmesi gereken şey oyunun müzikleri. Tamam, ‘’efsane’’ olduklarını söyleyemem belki ama  Olivier Deriviere imzalı soundtrack oyunun atmosferini size grafiklerle beraber çok iyi yansıttığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Özetle her ne kadar oynanıştaki saydığım eksiklerin gölgesinde kalsa da Connergun gibi yenilikçi mekanikleri ve en önemlisi grafikleri ve müzikleri ile tamamlanan müthiş hikayesi ve olay örgüsü ile Get Even ilk fırsatta denemenizi tavsiye ettiğim bir yapım olmuş.

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
52
Bu yazıyı paylaş :
Genel Ortalama 80

Bu sefer hikayesi ile ”beyin yakan” Get Even’ı inceliyoruz. Genelleme yapmak belki doğru olmaz ama yüksek ihtimalle büyük çoğunluğumuz anılarını bir kez daha yaşamak istemiştir. İlla ki geçmişteki ‘’keşke’’ dediğimiz şeyleri telafi etmek, yapmamış olmak ya da tam tersi ‘’iyi ki’’ dediğimiz şeyleri bir kez daha yaşamak. Peki günün birinde gerçekten de geçmişinize, anılarınıza yolculuk ..

Sonuç OFD: 80.0% 80 Harika
75 70 66 83 60
Özetle her ne kadar oynanıştaki saydığım eksiklerin gölgesinde kalsa da Connergun gibi yenilikçi mekanikleri ve en önemlisi grafikleri ve müzikleri ile tamamlanan müthiş hikayesi ve olay örgüsü ile Get Even ilk fırsatta denemenizi tavsiye ettiğim bir yapım olmuş.

Oyunu temin etmemize yardımcı olduğu için http://www.aralgame.com 'a teşekkür ederiz.

Benzer Yazılar

No Man’s Sky’ın Next İsimli Yeni Güncellemesi Detaylandırıldı

No Man's Sky'ın Next İsimli Yeni Güncellemesi Detaylandırıldı


No Man's Sky'ın Next İsimli Yeni Güncellemesi Detaylandırıldı

No Man's Sky'ın şimdiye kadarki en büyük güncellemesi olacak 'Next', içerdiği özellikler sayesinde oyunu baştan aşağı yenileyecek. 2016 yılının en merakla beklenen, en çok konuşulan ve belki de en çok hayal kırıklığına sebep olan yapımlarından biriydi No Man's Sky. Sahip olduğu kentilyonlarca...

The Spectrum Retreat İnceleme

The Spectrum Retreat İnceleme


OFD: 75.0%

The Spectrum Retreat İnceleme

OFD: 75.0%

The Penrose Oteli'ne hoşgeldiniz, lütfen tatilinizin tadını çıkarın(!) Bundan iki yıl önce Dan Smith isimli 18 yaşında bir genç, geliştirdiği oyun prototipi sayesinde Genç Oyun Tasarımcıları kategorisinde BAFTA Ödülü kazanmayı başarmıştı. "Spectrum" adını verdiği bulmaca tarzındaki oyun...

Darksiders III’ün Çıkış Tarihi Açıklandı, İnanılmaz Koleksiyoncu Sürümleri Duyuruldu!

Darksiders III'ün Çıkış Tarihi Açıklandı, İnanılmaz Koleksiyoncu Sürümleri Duyuruldu!


Darksiders III'ün Çıkış Tarihi Açıklandı, İnanılmaz Koleksiyoncu Sürümleri Duyuruldu!

Bendeki hype tavanı deliyor, o kadar diyeyim Darksiders, oyuncular olarak hepimizin bildiği, kimimizin bayılıp kimimizin nefret ettiği serilerden. Ben ise bu gruplandırmada seriye bayılan tarafta yer alıyorum. Nedeni ise muhtemelen bu çizgi roman tadındaki dünyanın, Joe Madureira'nın elinden...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir