GDC 2013’ten Total War Rome 2 Notları

Creative Assembly’nin GDC 2013’te yaptığı sunum ile Rome 2 ve yeni projeleri Total War: Arena hakkında yepyeni bilgilere sahip olduk. Şahsi kanaatimce bu senenin en çarpıcı firmalarından birisi olmayı başardı CA. Rome 2 hakkında yaptıkları sunumda da oyun ve oynanışa ait bir takım istatistik ve detayları bizimle paylaştılar.

En etkileyici detay oyunda 117 tane devletin bulunacak olması. İlk oyuna göre en büyük fark isyancı kentlerin olmayacak olmasıydı, bunu zaten daha önce biliyorduk. Şimdi oyundaki devlet sayısı da ortaya çıktı ve cidden etkileyici duruyor. Oyun Roma’nın erken döneminden başlayacak ve oyuncuyu büyük bir imparatorluk inşa etme hedefine ulaştırmaya çalışacak.

İşin hoş tarafı, oyuna ismini veren Roma İmparatorluğu’nun oyunda gerçekteki gibi büyük bir imparatorluğa dönüşememe ihtimali. Total War serisi böyle bir seri işte. Şimdilik var olan 100’den fazla devletçiğin özelliklerini ve oyuna etkilerinin nasıl olacağını bilmiyoruz. En azından şunu söyleyebiliriz, biraz daha Crusader Kings-vari bir devlet yapısı göreceğiz.

Ayrıca oyundaki birlik tipi sayısı da -eğer edilen vaat gerçek olursa- ilk oyunun 5 katına çıkıyor. Tam 500 farklı birlik olacak. Muhtemelen 117 devletin her biri en az bir-iki özel birliğe sahip olacaktır. Kuzeydoğulu bir Cermen askeri ile güneybatılı bir Cermen askeri arasındaki temel fark nasıl yansıtılır, henüz emin değiliz. Korkarım bu “özgün” birliklerin çoğunun arasındaki tek fark isim ve kaplama değişikliği olacak ama eğer böyle olmazsa şaşırmaya da hazırım.

Rome 2 ayrıca 183 bölge içerecek ki Shogun 2’nin neredeyse iki katı. Bölge sayısında bakarsak devletlerin çoğunun tek bir bölgeden ibaret olarak oyuna başlayacaklarını anlayabiliriz.

Sonuç olarak bizleri sayısal verilere baktığımızda çok iyi bir oyun bekliyor. Bekleyip görelim, birçok TW hayranının çok uzun süre beklediği Roma dönemi oyunu bize neler getirecek?

Son olarak eğer Total War oyunları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız www.totalwar-turkiye.com‘a bakabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Bersun Turna

Paradox grand strategy'lerini ver bana, başka ihsan istemem.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir