GDC 2013’ten Rain Notları

GDC 2013’ten Rain Notları

SCE Japan Stüdyosundan sıradışı ve ilgi çekici bir oyun karşımızda: Rain. Oyun SCE Japan, Tenchu-Sumioni, ve PlayStation C.A.M.P. tarafından geliştiriliyor. PS3 için PSStore’dan edinilebilecek oyun, Sony’nin gayretleriyle bir tür değişim çabası olarak göze çarpıyor.

Oyunun bir kısmını görme imkanı bulan Steven Hansen gördüğü kısımlarla ilgili bir yazı yazmış:

“Çocukken bilmediğiniz bir yerde kaybolduğunuz zaman içinizdeki korku ve merak duygusunu tecrübe etmişsinizdir. İşte Rain, size bunu vaat ediyor. Oyunda gizemli bir şehirde kaybolan görünmez bir çocuğun transparan ayakkabılarından dışarıyı seyrediyorsunuz. Çocuk kaybolmuş, siz o dünyaya ne kadar yabancıysanız o da o kadar yabancı. Daredevil filmindeki Ben Affleck gibi, çocuk sadece yağmurda görünür oluyor. Kötü canavarlar yağmur damlalarının arkasında gizleniyor.

Rain’in ne kadar etkileyici bir oyun olduğu daha başından belli oluyor. Görünmez çocuk şehirde ne yapacağını bilemez bir şekilde dolaşıyor. Daha sonra bir geçide yöneliyor, burada tamamen gözden kayboluyor. Evet, karakterimiz kuruyken tamamen görünmez, sadece belli belirsiz ayak izleri falan bırakıyor.

Bu geçitten görünmez olarak geçtikten sonra çocuk enkaz ve engellerle dolu, yuvarlanan kutuların garip sesler çıkardığı ve şaşırtıcı biçimde dokunaklı bir yere rastlıyor. Çocuk görünmezken kendi varlığından haberdar olurken, oyuncu neredeyse çocuğu hiç fark edemiyor. Görünmezken oyuncu onun yerinde kısa sürelı bir kalıntı görüyor sadece. Çocuğun ayak izleri için yeri tararken bile sadece bir zamanlar bastığı yeri görüyorsunuz.

Doğal olarak tamamen görünmez bir kahraman tasarlamak geliştirici takım için hiç kolay değil. Oyun bu sene çıkacak olmasına rağmen, direktör Yuki Ikeda karakterler ilgili sorunların hala var olduğunu söyledi.

Çocuk dünyada dolaştıkça ekranda açıklama metinleri beliriyor. Bana gösterilen kısımda çocuk aynı derecede görünmez olan bir kızı takip ediyordu. Ancak oyun tamamen kasvetli, sıkıcı bir havada değil. Bir yerde Tim Burton-vari köpeğe benzeyen iki canavar çocuğa sıkı bir kovalamaca yaşattı. Canavarlar da tıpkı çocuk gibi şeklini yağmurdan alıyordu ve ancak yağmurda görünür haldeydi. Bu tip yaratıklardan kurtulmanın en iyi yolu bir yere saklanmak ve kuru kalmak.

Ek olarak başka bir kovalamaca sahnesinde gördüklerim bana bir puzzle oyunu ile gizlilik temelli bir oyundan sahneler yaşattı. Gizlilik kısmı gayet mantıklı çünkü köpeğimsi yaratıklar ortalıkta gezerken güvenliğiniz için kuru yerlerden gitmeniz gerekiyor.

Puzzle kısmına gelince, bir sahnede iskeledeyken sendeliyorsunuz. Ardından karşınıza yaratıklar çıkıyor, burada iyi düşünebilirseniz yolunuzu tıkayan malzemeleri doğru bir şekilde kaydırıp köpeklerden kurtulabilirsiniz.

Rain’in şehir yapılanması da ilgi çekici. Özellikle bir şehri andırmıyor, birçok farklı şehirden esinlenilerek oluşturulmuş. Oyunda müzikler de önemli bir yer tutuyor. Ikeda şarkıları oyunun genel konseptine ve havasına uygun olacak şekilde seçmiş. Tabii ki müziklerin de tamamı kasvetli olmayacak.

Oyunun görünen kısmı gayet heyecan verici ve beklemeye değer bir şey gibi gözüküyor. Bakalım piyasaya çıktığında ne ile karşılaşacağız.”

Oyun bu sene içinde çıkacak ama çıkış tarihi henüz belli değil.

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
Bu yazıyı paylaş :

Benzer Yazılar

Playstation Türkiye’ye Ticaret Bakanlığından Soruşturma!

Playstation Türkiye'ye Ticaret Bakanlığından Soruşturma!


Playstation Türkiye'ye Ticaret Bakanlığından Soruşturma!

Oyun fiyatlarının zamlanmasına tepki gösteren oyuncuların sesi bu sefer duyuldu! Malumunuz son dönemlerde Türkiye'de resmi kanallardan dağıtılan konsol oyunlarının fiyatları aldı başını gitti. Firmalar başlarda bu zamların müsebbibi olarak yükselen dolar/euro kurunu gösterseler de, zamanla...

PlayStation Plus Ağustos Ayı Ücretsiz Oyunları Açıklandı

PlayStation Plus Ağustos Ayı Ücretsiz Oyunları Açıklandı


PlayStation Plus Ağustos Ayı Ücretsiz Oyunları Açıklandı

Sony’nin bu Ağustos ayında PlayStation Plus üyeliği bulunan kullanıcılarına sunacağı ücretsiz oyunlar belli oldu. Çoğunlukla verdiği oyunlarla eleştirilerin hedefi olan PlayStation Plus, Temmuz ayında ücretsiz olarak sunduğu kaliteli oyunlarla herkesi ters köşe yapmayı başarmıştı. Ağustos...

PlayStation Plus Temmuz Ayı Ücretsiz Oyunları Açıklandı

PlayStation Plus Temmuz Ayı Ücretsiz Oyunları Açıklandı


PlayStation Plus Temmuz Ayı Ücretsiz Oyunları Açıklandı

Sony'nin Temmuz ayında PlayStation Plus üyeliği bulunan kullanıcılarına sunacağı ücretsiz oyunlar belli oldu. PlayStation'un Plus üyelik sistemi, gelen indirimler açısından güzel şeyler vaat etse de her ay dağıttığı ücretsiz oyunlar kullanıcıları pek de tatmin edemiyordu. Ancak Temmuz ayında...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir