Foreign Legion: Multi Massacre İnceleme

Foreign Legion: Multi Massacre’ı ciddiye aldık ama sonuç tam bir şok oldu!

Foreign Legio: Multi Massacre, Sakari Indie isimli bir firma tarafından geliştirilen ve dağıtılan bir multiplayer TPS (Third Person Shooter) oyunu. Hemen belirtmekte fayda var, oyun kendini ciddiye alan bir yapım değil. Daha da vahim olan oyunu oynadıkça fark edeceksiniz ki Foreign Legion : Multi Massacre oyuncuyu da ciddiye alan bir yapım değil.

Oyunda ufak tefek boyutları olan, lego modellerini anımsatan Fransız askerlerini kontrol ediyoruz. Sadece çoklu oyuncu desteği bulunan oyunda oynayabileceğimiz 4 adet harita bulunuyor. Her birinde konsept aynı, belli bir noktayı belli bir süre savunmak. Bu savunma esnasında üstünüze onlarca düşman saldırıyor. Kimisi intihar komandosu, kimisi makineli tüfek taşıyan iri yarı bir asker, kimisi roket atarlı ve kimisi de etrafına dinamitler döşenmiş yunus balıkları (dalga geçmiyorum). Bide tavuklar var tabi… Her ne kadar tavuklar size saldırmasa da onları vurmak size bazı steam başarımları kazandırabiliyor.

Bu savunma konseptli görevlerin dışında, tek bir haritanın desteklediği domination isimli bir oyun modu var. Bu modu sadece “City” isimli harita da oynayabiliyorsunuz. Bu mod diğerlerinden biraz farklı olarak co-op degilde pvp şeklinde işliyor. Oyuncuları birbirine karşı getirirken aynı zamanda bilgisayar kontrolü altında olan düşmanlarda iki tarafa saldırmaya devam ediyor. Kısacası bu modda büyük bir kaos hakim. Bu modu oynayan hiç kimse de yok zaten, saatlerce bekledikten sonra oynayacak birisini bulabildim. Oyundaki diğer modların hepsinin konsepti aynı. Bir bölgeyi savunmaya çalışıyorsunuz. Belli bir süre savunduktan sonra görev bitiyor ve para kazanıyorsunuz. Aynı anda 4 kişi ile birlikte co-op görevlerini oynayabilirsiniz. Görevleri başarı ile tamamladığınızda belli bir miktar para kazanıyorsunuz dedik. O parayla oyun içi marketten çeşitli silahlar, kozmetik eşyalar, cephane vs. alabiliyorsunuz.

Alabileceğiniz eşyalardan biriside can simidi. Bu simidi alınca nihayet suda yüzebiliyor olacaksınız ve böylece oyundaki Carrier isimli haritayı oynayabilmek için önünüzde hiçbir engel kalmayacak! Bu haritadaki göreviniz, arkanızda bulunan gemiyi, vahşi intihar komandolarına dönüşmüş yunuslardan korumak. Bu yunuslar size saldırmıyor fakat direk gemiye doğru ilerliyor, dolayısıyla ölmek gibi bir korkunuz olmasın, gemiyi kurtarın yeter.

Oyunun grafikleri ile ilgili söylenebilecek pek bir şey yok. Çünkü oyunda grafiğe dair pek bir şey yok. Herhangi bir sanat tarzı yok. Kaplamalar o kadar kalitesiz ki, paint’de çizilip 3D bir ortama atılmış gibi. Hatta bazı binalarda merdivenler modellenmemiş. Karakterler 2-3 parça tuğla ile yaratılmış gibi görünüyor. İşin en ilginç yanı ise bütün bunların İ7 işlemci ve 560 ti’yi zorluyor olması. Oyun içersindeki sayısız bug ve beyin ölümü gerçekleşmiş yapay zeka da oyunun tuzu biberi oluyor.

Bir oyunun kalitesi, bütçesine göre ya da nasıl görünüşünden dolayı yargılanamaz. Bunu hepimiz biliyoruz. Fakat Foreign Legion: Multi Massacre bizlere maalesef pozitif hiçbir şey sunmuyor. Örneğin benim bu oyundan beklentileriden birisi ufak da olsa bir mizah anlayışıydı. Hani tavuk vuruyoruz, yunus vuruyoruz, terorist vuruyoruz falan ama… Oyunda bir ruh yok, 10 dakika içinde canınızı sıkmaya başlıyor. Bağımsız oyun stüdyolarının bir başka özelliğide düşük bütçeli oyunlara çok özgün mekanikler eklemektir. Örneğin Magicka gibi, ya da Frozen Synapse gibi. Fakat Foreing Legion: Multi Massacre maalesef böyle bir özellik barındırmıyor.

[easyreview title=”SONUÇ” cat1title=”Puanı: 30″ cat1detail=”

Platform: PC

Sponsor: Sakari Games

Steam üzerinden şu anda $6.99’a edinebileceğiniz bu oyun, arkadaşlarınızla oynarsanız belki size 1-2 saatlik bir eğlence sunabilir. Fakat tek başınıza oynamaya kalkarsanız 10 dakika içinde oyundan sıkılıp farklı bir şeyler aramaya başlayacaksınız.” cat1rating=”3.0″]

 

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Umut Issı

Bilim kurgu hayranı, dijital tasarım uzmanı, bağımsız oyun meraklısı kişilik...

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Bir GamerSaiko Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Saiko
Ziyaretçi
Saiko

bilmiyorum oyunu oynamadım ama çok ezici bir yazı olmuş :)

Bir Gamer
Ziyaretçi
Bir Gamer

Oyunu oynadım ve şok oldum :/