FIFA 15 İnceleme

FIFA 15 İnceleme

FIFA 15, gelmiş geçmiş en iyi futbol oyunu olabilir. Gerçekten olabilir mi? Gelin bir göz atalım.

Öncelikle belirtmek isterim ki alıştığınız tür ve düzende bir inceleme olmayacak. Hele o alıştığınız spor oyunları incelemesi hiç olmayacak. Bol videolu ve renkli bir anlatım sizleri bekliyor…

EA, FIFA 15’in çıkışını yapmasından önce birçok yeni eklenecek özelliklerin videolarını yayınlayarak tanıtmıştı. Hem şu yeniliklerden biraz bahsedelim hem de videolarına şöyle bir göz gezdirelim;

 DUYGU VE GERİLİM

Saha içerisinde oyuncular yapılan sert faullere, hakemden çıkan ağır kararlara, kaçan gollere, atılan gollere, yenilen gollere, sakatlıklara ve daha nicesine karşı verdiği 600 civarı yeni tepki ve mimik oyuna eklenmiş bulunuyor. Kimi zamanlarda oyun esnasında Melo ile Emre Belözoğlu’nun hakemden çıkan kararlara sert tepki verebildiğini görebilirken Mehmet Topal ile Semih Kaya’nın birçok durumu daha olgunlukla karşıladığını fark edebileceğiz, bu durum oyuncunun özelliklerinde bulunan Agresiflikle de biraz bağlantılı.

DİNAMİK MAÇ ATMOSFERİ

FIFA 15 ile stat atmosferi çok daha etkileyici görünüyor. Tribünlerdeki her bir taraftarın teker teker ne kadar detaylı olduğunu görebilirken her takım taraftarının ve stadın kendine has bir atmosferi olduğunu fark edeceksiniz. Örneğin Borussia Dortmund takımı Signal Iduna Park’da kendi evinde oynadığı bir maçta taraftarların ne kadar ateşli ve hareketli olduğunu görürken Manchester United taraftarının bale gösterisi izler gibi maç izlediğini göreceksiniz.

 TAKIM DİZİLİMİ, STRATEJİ

FIFA 15 yenilenmiş “Team Managament” arayüzü yani ilk 11’imizi gördüğümüz ve düzenlediğimiz pencere ile oyunculara bir hayli rahatlık sunuyor. Hemen hemen her futbol sever Football Manager veya Championship Manager oyununu oynamıştır. Oradaki dizilimlerin rahatlığını ve stratejik detaylılığını oynayanlar bilir. Çok iddialı olmasın ama FIFA 15 bu anlamda en az bir Menajerlik oyunu kadar detay sunuyor.

Fifa 15 Takım Talimatları - Team Instructions

Örneğin üstteki ekranda takım talimatlarına Instructions sekmesine geldiğimizi görüyoruz. Burada her bir oyuncuya ayrı ayrı bazı talimatları verebiliyoruz ben bu özelliğe bayıldım. örneğin Burak Yılmaz’ın sürekli ilerde kalıp rakip takım oyuncularının pas yollarını kesip baskı yapmasını isterken Sneijderin kornerlerde ve yan toplarda ceza sahası dışında beklemesini söyleyip gerektiğinde savunmaya da yardım etmesini sağlayabiliyorum. Veya da Brumaya pozisyon özgürlüğü veriyorum sadece sol kanata bağlı kalmıyor sağa sola deli gibi koşuyor.

Tabi bununla kalmıyor takım formasyonumuzu belirliyor, frikikleri penatlıları kimin kullanacağına kaptana karar verirken bir de genel takım taktiğinde oynamalar yapabiliyoruz. Hali hazırda 5 takım taktiği bulunuyor bunlardan biri gerçekle bağlantılı olan Default takımın kendi kullandığı taktik olurken diğerleri ise baskılı oyun, kontra atak, ayağa top oynama, uzun topla oynama. Bir de tüm takım taktiğini kendimiz Custom olarak baştan ayarlayabiliyoruz.

Neler ayarlayabiliyoruz, mesela oyuncuların ne kadar sıklıkta pas vereceğini pas tercihlerini riskli mi yoksa daha garanti mi kullanacaklarını ne kadar sık ileri koşular yapacaklarını ne kadar sık şut çekip ne kadar sık orta keseceklerini, veya pozisyonlarına ne kadar bağlı olacaklarını da kendimiz ayarlayabiliyoruz.

Fifa 15 Taktik Ekranı - Tactics

YENİ NESİL KALECİLER

Buraya kadar çok güzel geldik gelmiş geçmiş en iyi futbol oyunlarından dedik ama biraz da eleştireceğim yerler var tabi. FIFA 15 yeni nesil kalecileri birçok kurtarışı farklı animasyonlarla, farklı hareketlerle yapacağını moloton olmayacağını ve çok daha gerçekçi olacağını söyledi, eyvallah, doğru. FIFA 15’de kaleci animasyonları kurtarışları uçuşları, bire birler çok zevkli. Önceki serilere oranla bu oyunda kaleciyle karşı karşıya kaldığımızda gol atma ihtimalimiz çok daha yüksek, tabi oyuncunun bitiricilik yeteneği ile paralel orantılı olarak. Fakat yeni nesil kaleciler gerçekteki kalecilerden çok daha saçma goller yediği bir gerçek. Kapattığı köşeden sert gelen toplar gerçekte de bazen kaleciler için büyük tehlike yaratabilse de adı üstünde “Kapattığın köşe yahu, her geleni de içeri almasan ya”. Tabi her geleni almasa da FIFA 15’de özellikle eski serilere nazaran kaleciler kapattığı köşelerden çok basit goller yiyebiliyor ve onun dışında daha fazla hata yapabiliyor. (Görüş meselesidir bana biraz kaleciler kötü gibi geldi)

TAKIM TAKTİKLERİ

FIFA 15’de takımınızdaki oyuncular da rakip de, antrenörler de saha da ne olup bittiğini bilecek ve ona göre kararlar ve tepkiler verecek. FIFA 15’de yapay zeka oyunun gidişatına ve takımın oyun stiline göre oyununu belirleyecek çok daha mantıklı koşular yapıp daha mantıklı uzun paslar verip rakip takıma göre farklı gol yollarını da deneyerek zafere ulaşmayı hedefleyecek. Örneğin Mersin İdman Yurdu Fenerbahçe deplasmanında son dakikalara beraber girmiş iken 1 puana razı olup tüm hatlarıyla geri çekilirken Galatasaray kendi sahasında Kasımpaşa ile beraberliğe asla razı olmayıp özellikle son dakikalara doğru tüm hatlarıyla golü arayacak.

FIFA 15 Takım Taktikleri

 MUAZZAM GRAFİKLER

FIFA 15 yeni Ignite motoru ile birlikte muhteşem bir görsel kaliteye sahip oldu diyebiliriz. Genel anlamda görselliğin dışında artık oyuncuların nefes alışlarını yorgunken soluklanışlarını çok daha detaylı ve gerçekçi olarak göreceğiz. Formalar daha detaylı bir şekilde hareket ediyor ikili mücadelelerde forması çekilen oyuncu net bir şekilde görülüyor. Oyuncu yere yattıkça formasındaki lekeler artıyor, belirginleşiyor. Ve yeni motor ile birlikte birçok da yeni animasyon eklendi, topa vururken uzun pas verirken vs. kullanılan animasyonlar daha önceki serilere göre çok daha hoş ve gerçekçi.

FIFA 15’de özellikle ünlü oyuncuların yüzleri gerçeğe inanılmaz derecede yakınken söylemeliyim ki özellikle Süper Lig’de ki oyuncuların dış görünüşlerine hiç özen gösterilmemiş, çok detaysız.

CANLI ZEMİN

FIFA 15 ile birlikte gelen devrim niteliğindeki yeniliklerden bir diğeri belki de görsel anlam da en önemlisi aşırı derecede gerçekçi çimler. Oyunda çimlerin kalitesi muhteşem derecede iyileştirilmiş mevsime göre rengi soluklaşıp canlanabiliyor. Bunun dışında sahaya basılan neredeyse her yerin izi kalıyor maçın ilk dakikasındaki muazzam çim kalitesi maçın sonuna doğru bozuluyor bunu açıkça fark edebiliyorsunuz. Kayarak yapılan müdahalelerde, gol sevinçlerinde çim kalkabiliyor ve maç bitene kadar da öyle kalıyor.

FIFA 15’de korner direkleri oynuyor, kale ağları aşırı derecede gerçekçi hareket ediyor, Stat aydınlatmaları çok daha gerçekçi ve hoş.

ÇEVİKLİK VE TOP KONTROLÜ

FIFA 15 futbolcuların gerçek hayattaki stillerini oyuna çok güzel yansıtabilmiş. Örneğin Messi sol ayaklı bir oyuncu olarak topu sürerken bile çoğu zaman sol ayağını kullanıyor. Her oyuncu kendi stiline göre farklı biçimlerde top sürüyor değişikli animasyonlar kullanılıyor. Fizik motorunun güzelliği yine topun gidişatında falsolu şutlarda kavisli ortalarda ve birçok durumlarda kendini gösteriyor.

ADAM ADAMA MÜCADELELER

Futboldaki en önemli şeylerden birisidir, kuvvetli olmak ayakta kalmak ve ikili mücadelelerde fiziğini iyi bir şekilde kullanmak. FIFA 14’de geliştirilmiş bir özellikti top saklamak, ikili mücadeleler ise daha önceden beri vardı ama bu iki terim FIFA 15 de tümleşmiş ve bir hayli üst düzeylere çekilmiş. Drogba gibi Diego Costa gibi oyuncularla topu vücudunuzu kullanarak saklayabiliyor, David Luiz gibi güçlü stoperler ile de ikili mücadelelerde rakipten topu söküp alabiliyorsunuz.

Zamanlamayı da iyi yaptığınız takdirde oyuncunun yeteneğine bağlı olarak gelen kayarak müdahalelere karşın rahat fauller alabiliyorsunuz, oyundaki kayarak müdahaleler de gerçekçi hale getirilmiş zamanlamayı iyi yapmak en önemli etken olmuş. Futbolcuların omuz omuza mücadeleye girmesi bir hayli zevkli ve gerçekçi genellikle kuvvetli veya çok daha hızlı olan ikili mücadelelerden başarılı ayrılıyor, eklemek gerekir ki oyuncuların forma detaylarından bahsetmiştik yine ikili mücadelelerde oyuncuların formasının çekilmesi de gözle görülebilir hoş bir özellik olmuş.

Yine adam adama mücadeleler teriminin içine giren bir durum daha var, duran toplarda özellikle kornerlerde oyuncular kendilerini iyi pozisyon alabilmek öne geçebilmek için kıran kırana mücadelelere giriyorlar.

CANLI MAÇ GÜNÜ ÖZELLİĞİ

Önceki oyunlarda da bulunan bir özellik idi Match Day Live özelliği. Takımların bir sonraki maçlarının kimlerle olduğuna bakabiliyor o maçları siz canlandırabiliyordunuz. Bu olayda FIFA bir tık seviye atlamış ve de oyuna bir fikstür puan durumu hatta takım ile veya lig ile alakalı güncel haberleri eklemiş.

Dünyadan en popüler ve güncel haberleri Goal.com sitesi aracılığıyla FIFA 15’de oyun içinden okuyabiliyorsunuz. Yalnızca dünyanın dört bir yanından değil Türkiye ligindeki bir takımı favori takımınız olarak seçtiyseniz ana ekranda bile lig ile veya takım ile alakalı güncel haberler ekrana gelecektir.

Fifa 15 Canlı Maç Günü - Match Day Live

FIFA 15 ile birlikte gelen devrim niteliğindeki yenilikler bunlardı. Ayrıca oyunda Premier Lig’e müthiş bir değer veriliyor, adeta NBA oyunlarında Amerikan takımlarının detayı gibi FIFA 15’de İngiltere Premier Ligi müthiş detaya sahip. Premier Lig’de ki 20 takımında stadyumları oyunda mevcut iken Türkiye’den bir tane bile stadyum bulunmuyor.

Bu yeniliklerin dışında oyunda en çok merak edilen iki oyun modu olan Ultimate Team ve Career Mod’a biraz göz atıp yeniliklerden bahsedelim.

Ultimate Team

Ultimate Team FIFA serisinin en popüler oyun modu olmakla birlikte 12 milyon civarında da oyuncusuna sahip. Kısaca bahsetmek gerekirse FIFA Ultimate Team de (kısaca FUT veya bu sene için FUT 15) yeni bir kulüp kuruyor başlangıçta bronz kalitesindeki oyunculardan oluşmuş rastgele bir kadro ile online veya tek oyunculu maçlar yaparak para veya paketler kazanıp takımınızı geliştiriyorsunuz.

FUT’de oyuncular 3 sınıfa ayrılıyor Bronz, Gümüş ve Altın. Bronz ve gümüş oyuncuların fiyatları genellikle çok ucuz iken Altın oyuncular için durum kimi zaman öyle olmuyor. İyi bir takım kurmak için oynamanız gerekiyor ve bu da oyunu bir hayli zevkli kılıyor.

FIFA 15 Oyun İçi Görsel

Bu mod tamamı ile kartlar üzerine kurulu, oyuncu kartları, stadyum, top, menajer, teknik ekip, forma, arma kartları vs. diye gidiyor. Bu kartlara sahip olmanın iki yolu var birincisi paket açarak paketin kalitesine göre belli sayıda kart kazanmak, veya marketten kartları satın almak. Paket açmak için iki seçeneğiniz var ya oyun içerisindeki para birimi olan coin kullanarak bir paket açabilirsiniz ya da gerçek para ile satın alınan özel coinler ile açabilirsiniz.

Bu anlamda bu mod tam bir para tuzağına dönüşebiliyor. Paket açmak da birçok zaman hatta çoğu zaman kar getirmiyor. Ancak çok büyük oyuncular çıkarsa ki binlerce oyuncu arasından Messi’ye Ronaldo’ya rastlamanız çok zor. Ancak o zaman bir kar edebilirsiniz.

Eski yıllarda oyunda Türkiye ligi olmadığı için FUT modunda yalnızca Galatasaraylı oyunculardan oluşturulmuş bir kadro kurabiliyorduk artık çok güzel birer Türkiye ligi karması falan yapılabiliyor ve ben oyun içerisinde çok sıkça rastlıyorum, hatta Emenike görmekten bıktım diyebilirim.

FUT modunda birçok detay daha var kısaca bahsettim daha fazla kurcalamayacağım, pek önemli şeyler değil zaten. Yenilik anlamında FUT moduna yeni bir Konsept Kadro olayı eklenmiş, hali hazırda bulunan konsept kadro taslaklarından bir tanesi seçip uygulayabiliyor ya da kendiniz bir konsept kadro oluşturabiliyorsunuz.

FIFA 15 Konsept Kadro - Concept Squad

Konsept kadronuza istediğiniz her oyuncuyu yerleştirip farklı varyasyonlarda takım kimyasının nasıl olacağını deneyip ona göre strateji geliştirebiliyorsunuz. Ardından da bu oyuncuları satın alınca konsept görüntülerinin yerini gerçek oyunculara bırakıyor.

Bunun dışında FUT’e bir de Friendly Seasons modu eklenmiş normal Head to Head modundan bildiğimiz bir olaydı artık FUT kadroları ile de arkadaşlarımızla sezon yapabileceğiz bu olay kafa karıştırmasın arkadaşınız ile 10 maç yapacaksınız puanı yüksek olan kazanacak sezonun mantığı bundan başka bir şey değil, tabi sezon sonunda duruma göre de daha fazla para kazanabileceksiniz.

FUT moduna bu sene eklenen bir diğer özellik ise kiralık oyuncular. Oyuncu kiralama ekranında bazı belli başlı oyuncular oluyor ve her oyuncunun kiralık maç süresi değişik oluyor ve bu oyuncuları geçici bir süreliğine takımımızda kullanabiliyoruz.

Xbox kullanıcılarına özel olan bir özellik bulunuyor FUT modunun içerisinde, bu da FUT Legends. Bu özellik sayesinde normal oyuncuların dışında FUT modunda bir de Beckenbauer gibi Pele gibi oyunculara da sahip olabiliyorsunuz (olabilirseniz tabi), paketlerden neredeyse milyonda bir olarak çıkan bu oyuncuların fiyatları da bir o kadar yüksek.

FUT modunda oyuncu kartlarında oyuncunun özeti olarak yetenekleri 6 alanda derecelendirilirdi bunlardan birisi kafa vurma yeteneğiydi artık kafa vurma yeteneği yerini fiziksel özelliklere bırakmış kafa vurma yeteneği ise şut yeteneğine dahil olmuş.

KARİYER MODU

FIFA serisinin en sevilen ve en çok merak edilen bir diğer oyun modu olan kariyer modu bu sene de yine üzerine biraz daha katarak devam etmiş gözüküyor. Örneğin bir takımla lige başlarken adeta bir MMORPG oyunundaki Perk seçimi gibi bir Perk seçmemizi istiyor, %15 daha fazla transfer ücreti mi yoksa üst düzey bir gözlemci ekibi mi?

İncelemenin başında bahsettiğim gibi takım stratejileri ve talimatlar da kariyer moda büyük katkıda bulunmuş. Artık takımınızı aynı gerçek bir antrenör gibi istediğiniz stilde oynatabilecek ve oyunculara birer birer talimatlarda bulunabileceksiniz. Ayrıca birden fazla takım yapınızı kadronuzu kaydederek daha sonra dilediğiniz zaman içlerinden birini seçerek hızlı değişiklikler yapabilirsiniz.

FIFA 15 Kariyer

Geçen sene oyuna eklenmiş gelişmiş Scout(Gözlemci) mantığı ve transfer pazarı üzerine birazcık daha katılmış detay kazanmış. Kısaca bahsetmek gerekirse kendinize 6 kişilik bir gözlemci ekibi kuruyor ve bu gözlemcileri dünyanın 4 bir yanındaki farklı ülkelere oyuncu gözlemlemek için gönderebiliyor ve aradığınız oyuncuların kriterlerini de yine siz belirleyebiliyorsunuz. Örneğin ilk 11 de oynayabilecek kaliteye sahip, 17-22 yaş arası, oyun kurucu, defansif orta saha, frikik kullanabilen vs. diye gidiyor.

Bir de genç yetenek avlayan ayrı bir 3 kişilik gözlemci ekibi kurabiliyorsunuz, burada da yine bir ülkeye gönderdiğiniz genç yetenek avcınız sizler için genç oyuncular buluyor. Bu oyuncular ilk bulunduğunda pozisyonlarının bile tam olarak ne olduğu belli olmuyor, tahmini bir yetenek seviyesi ve potansiyeli bulunuyor. Genellikle 15-17 yaş aralığında oluyorlar.

Oyuncuları takımınıza katmanız pek de masraflı olmuyor ve kadroya katmaktan çekinmemeniz gerekiyor aksi takdirde genç yetenekleri farklı takımlar hemen kapabiliyor. Sonra bu genç oyunculardan oluşan bir genç akademisi kurmuş oluyor ve 16 yaşını dolduran oyuncuları as takıma çıkarabiliyorsunuz.

Yine her sene olduğu gibi kariyer moda giriş yaparken bir seçim yapmanızı istiyor futbolcu olarak mı kariyerinize atılmak istiyorsunuz yoksa menajer olarak mı diye, ayrıca oyuncu olarak kariyerinizi bitirdiğiniz takdir de aynı oyun üzerinden menajer olarak da devam edebiliyorsunuz, buna ömür yetmez bence ama çok güzel bir özellik olmuş.

Oyunda bir de gol çizgisi teknolojisi özelliği var ama ben hiç rastlayamadıysam da böyle bir özellik olduğunu biliyorum çok ufak farkla olan gollerde veya kaçan gollerde gol teknolojisi kullanılıyor.

Oyunda ki duran top organizasyonlarına verilen değer malum, daha önceki senelerde kendimiz sıfırdan bir duran top organizasyonu tasarlayabiliyorduk, bunun dışında artık köşe vuruşlarında içerideki oyuncuların ön diğere koşmasını penaltı noktasına yönelmesini arka direğe koşmasını vb. isteyip köşe vuruşlarımızı ona göre kullanabiliyoruz.

fifa-15-cikis-tarihi

Bu yeniliklerin dışında oyuna bir de hızlı bir menü eklenmiş ekranın sağ üstünde görünen bu hızlı menüde son başarılarınızı maçlarını paylaşıp haberlerden diğer arkadaşlarınızın maçlarını başarılarını, paylaşımlarını beğenip yorum atabiliyorsunuz. Aynı şekilde yine bu menüden katalogdaki oyun içi ürünlere hızlıca ulaşabiliyorsunuz.

Kısaca toparlamak gerekirse FIFA 15 benim kişisel görüşümce şu ana kadar ki en iyi futbol oyunu olarak gümbür gümbür gelmiştir her ne kadar bazı oyun sitelerinden çok üst düzey puanlar almamış olsa da (yav kardeşim adamlar daha ne yapsın?) FIFA 15 PES’den aldığı tahtta en az bir yıl daha oturacak gibi gözüküyor.

Ayrıca eklemem gerekir ki FIFA 15’in henüz çıkışından 5-6 gün geçmiş olmasına rağmen şimdiden hem Avrupa hem Dünya çapında inanılmaz bir başarıya imza atmış durumda.

 

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
2
Bu yazıyı paylaş :
Genel Ortalama 90

FIFA 15, gelmiş geçmiş en iyi futbol oyunu olabilir. Gerçekten olabilir mi? Gelin bir göz atalım. Öncelikle belirtmek isterim ki alıştığınız tür ve düzende bir inceleme olmayacak. Hele o alıştığınız spor oyunları incelemesi hiç olmayacak. Bol videolu ve renkli bir anlatım sizleri bekliyor… EA, FIFA 15’in çıkışını yapmasından önce birçok yeni eklenecek özelliklerin videolarını yayınlayarak ..

Sonuç OFD: 90.0% 90 Harika
8.3 8.4 78 9.25
Uzun bir süredir saltanat süren PES'in elinden tahtı almış olan FIFA bunu en az bir yıl daha koruyacak gibi gözüküyor, yeni oyun motoruyla muhteşem grafikleriyle FIFA 15 tarihin en iyi futbol oyunu olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Desteklerinden dolayı http://www.playstore.com 'a teşekkür ederiz.

Benzer Yazılar

Battlefield V Yapımcısı DLC’ler ve Battle Royale Modundan Bahsetti

Battlefield V Yapımcısı DLC'ler ve Battle Royale Modundan Bahsetti


Battlefield V Yapımcısı DLC'ler ve Battle Royale Modundan Bahsetti

Battlefield V yapımcı ekibi oyunda yer alacak ücretsiz DLC'lerden bahsedip neden Battle Royale modunu oyuna eklediklerini açıkladılar. Seriyi tekrardan İkinci Dünya Savaşı atmosferine taşıyacak olan Battlefield V çıkmadan bile çokça tartışılmayı başarıyor. Electronic Arts'tan beklenmeyecek...

Playstore Yeni İndirim Kampanyalarını Duyurdu

Playstore Yeni İndirim Kampanyalarını Duyurdu


Playstore Yeni İndirim Kampanyalarını Duyurdu

Playstore, geniş oyun yelpazesindeki bazı ürün ve serilerin indirime girdi. Bayram, Dünya Kupası ve okulların kapanışı gibi hususlarda oyuncuları unutmayan Playstore, üç yeni kampanya duyurdu. Peki hangi oyunlarda indirimler mevcut? Football Manager Kampanyası ile Football Manager 2018 ve...

Bethesda E3’ü Yıktı Geçti… Mi?

Bethesda E3'ü Yıktı Geçti... Mi?


Bethesda E3'ü Yıktı Geçti... Mi?

Bekledik, bekledik ve daha çok bekledik. Sonunda oyun dünyasının -tabiri caizse- kalbinin attığı etkinlik olan Electronic Entertainment Expo, yani E3, başladı. Her sene olduğu gibi, devasa şirketler, bu sene de eteklerindeki taşları dökmek için oradalar. Bunların arasından belki de en çok ilgi...

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Alper KURT Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Alper KURT
Ziyaretçi
Alper KURT

Her şey güzel ama bu kadar çok görselin arasına sıkıştırılmış yazıları okumak çok zor, çok.