Fe İnceleme

Fe İnceleme

Sözcüklerin yerini seslerin, konuşmanın yerini şarkıların aldığı bir dünya.

AAA yapımların arasında geçen uzun zamanların ardından tekrardan daha mütevazı yapımlara dönmek gerçekten heyecan verici bir durum. Bu geri dönüşü Fe eşliğinde yapmak ise heyecanımı daha da pekiştiren bir etken. Adını birkaç ay önce tesadüfen tıkladığım bir haberde gördüğüm oyunun o zaman vaat ettiklerini ilgi çekici bulmuş ve çağrıştırdığı başka yapımlar nedeniyle meraklı bir vaziyete bürünmüştüm. Fe incelenmek üzere önüme sunulduğu zaman da bir miktar şaşkınlıkla beraber kolları sıvayıp soluğu ekranın başında aldım.

Fe yayıncılığını Electronic Arts’ın üstlendiği, İsveç Göteborg merkezli Zoink Games tarafından geliştirilen dikkate değer bir keşif oyunu. Oyunda tilki yavrusuna benzeyen küçük bir yaratığı kontrol ediyoruz. Uyandığında kendini bir ormanın ortasında yapayalnız bulan bu küçük karakterimizi yöneterek ormandaki diğer canlı ve nesnelerle etkileşime geçerek kim olduğumuz, neden burada olduğumuz gibi sorulara cevap bulmaya çalışıyor ve ilerleyişimize devam ediyoruz. Ancak bu canlılarla etkileşime geçme yöntemimiz biraz farklı. Fe içerisinde neredeyse hiçbir diyalog veya konuşma bulunmuyor. Çevrenizdeki canlılarla etkileşime geçmek için tek yapmanız gereken şarkı söylemek.

Oyunda çevre ile etkileşim anahtar bir rol üstleniyor. Bu etkileşimler sayesinde ormanı keşfedebilir ve görevlerdeki ilerleyişimize devam edebiliriz. Yukarıda belirttiğimiz gibi şarkı söylemek de etkileşim için olmazsa olmaz konumda. Ayrıca oyun başında gösterilen talimatların en dikkat çekenlerinden birisi de: “Hayvanlara karşı nazik şekilde şarkı söyle.” Açıklamak gerekirse şarkımızı söylerken dikkat etmemiz gereken şeyler mevcut. Kuşlardan geyiklere ve bitkilere kadar tüm canlıların dikkatini farklı tonlarda ve uzunluklarda seslerle çekebiliyoruz. Yani canlılarla iletişime geçebilmek için şarkımızı onlara doğru şekilde söylememiz gerekiyor.

Canlı ve nesnelerle iletişime geçip arkadaş olduktan sonra bize bazen yardımda bulunuyorlar. Örneğin kuşlar size ormanda yönünüzü kaybettiğiniz zaman yardımcı oluyorlar veya diğer canlılar etraftaki çeşitli engellerin üstesinden gelmenizi sağlıyorlar. Hatta bu iletişimi biraz daha ilerletirseniz bir nevi onların dilini öğreniyor ve çok daha önem arz eden yardımlar alıyorsunuz. Fakat her şey bu kadar iyi ve toz pembe değil. Ormanda bizi pusuda bekleyen bir tehlike mevcut.

Fe’de ormanın huzurunu yarıda kesen, yükselen şarkı seslerini şiddetle soğuran bir düşman grubumuz var. Robot benzeri yaratıklar olan ve Silent Ones olarak anılan bir grup, ormanda nöbet bekleyerek hem bizi hem de diğer canlıları avlamaya çalışıyorlar. Bu yaratıklarla doğrudan savaşmasak da ya gizlilik yeteneklerimize güveneceğiz ya da ormanın iyi ve güçlü canlılarının karşılık vermesini bekleyeceğiz. Gizliliğe değinecek olursak bu robotların yanlarına çok sokulmadığımız, hızlı hareket etmediğimiz ve şarkı söylemediğimiz sürece tehlikeden uzak kalıyoruz. İlaveten yerde bulunan küçük çalılar da gizlenmemiz için uygun bir nokta. Zaten oynanış içerisinde çok tez canlı ve dikkatsiz davranmazsanız yakalanmadan endişe etmenize gerek yok. Ancak yakalandığınız takdirde bu robotlar özel bir becerileri sayesinde sizi kafesi andıran bir şeyin içerisine sokuyorlar ve oyuna son kayıt noktasından başlamanız gerekiyor.

Fe’deki oynanış unsurları çok detaylı olmasa da yaratılan dünyayı keşfetmeniz için gerekli yeterliliği size sağlıyor. Koşma, zıplama, tırmanma, çeşitli nesneleri kavrama gibi faaliyetleri gerçekleştirmeniz mümkün. Bunları çevre etkileşimi ile harmanladığınız zaman ilerleyişinizi sürdürebilir, oyun dünyasının gizemli noktalarını keşfedebilir ve çeşitli toplanabilir ögeler biriktirebilirsiniz. Ancak oyundaki keşif hissi ve puzzle benzeri mekanikler bir nebze olsun yetersiz kalıyor. Zorlayıcı olmamaları ve bir süre sonra tekrara düşmeleri alacağınız zevkin katlanarak büyümesini engelliyor.

Fe görsel anlamda bu tarz oyunlardan beklenildiği üzere kendine özgü, ancak bazı eski yapımları da anımsatan nitelikte tasarımlar sunuyor. Dünyamız renkli olsa da aynı zamanda baskı hissi uyandıran bir dünya yaratma çabası nedeniyle genellikle koyu tonlar tercih edilmiş. Haritamızın farklı yerlerinin tasarımı genellikle aynı tarz üzerine kurulu olsa da çeşitli farklılıklar içeriyor. Ayrıca dünya tasarımlarında yapımcı ekip Zoink’in ana yurdu İsveç’i örnek aldığı da hissedilebiliyor. Zaten oyun direktörlerinden Hugo Bille yaptığı bir açıklamada Nordik ormanlarının gerçek doğasının en önemli ilham kaynakları olduğunu belirtmişti. Görseller hakkında beni rahatsız eden şey ise kullanılan bulanıklık ayarının bazı yerlerde abartılı gözükmesi oldu. Tamamıyla keskin bir görüntüye sahip olmak istemesem de dediğim gibi bulanıklık kimi noktalarda bu güzel görselliğin önüne geçer gibi oldu.

Oyunumuzun sağlam durduğu noktalardan biri ise işitsel yanı. Konuşma üzerine dayalı bir seslendirme içeriği bulunmasa da Fe’deki doğa sesleri ve arka planda çalan müzikler son derece güzel. Özellikle çello ve keman sololarının beni mest ettiğini söylemek istiyorum. ‘Ruha hitap eden’ tarzda oyunlar arasına dahil ettiğim Fe, müzikleriyle bu atmosferi iyice pekiştiriyor.

Yavaş yavaş son cümlelerimizi belirtip Fe’yi özetlemekte fayda var. Fe eşsiz müzikleri ve ilgi çekici dünyası ile size birkaç saatlik bir ruhani deneyim sunan eğlenceli bir yapım. Oynanış anlamında ufak tefek aksaklıkları bulunmasına rağmen genele vurduğumuzda kararlı ve keyifli bir tecrübe vaat ediyor. Eğer güzel müzikler dinlemek, kompleks oyun mekaniklerinden birkaç saatliğine uzaklaşmak istiyorsanız Fe güzel bir seçim olacaktır.

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
11
Bu yazıyı paylaş :
Genel Ortalama 80

Sözcüklerin yerini seslerin, konuşmanın yerini şarkıların aldığı bir dünya. AAA yapımların arasında geçen uzun zamanların ardından tekrardan daha mütevazı yapımlara dönmek gerçekten heyecan verici bir durum. Bu geri dönüşü Fe eşliğinde yapmak ise heyecanımı daha da pekiştiren bir etken. Adını birkaç ay önce tesadüfen tıkladığım bir haberde gördüğüm oyunun o zaman vaat ettiklerini ilgi çekici ..

Sonuç OFD: 80.0% 80 Harika
65 70 - 55 -
Fe eşsiz müzikleri ve ilgi çekici dünyası ile size birkaç saatlik bir ruhani deneyim sunan eğlenceli bir yapım. Oynanış anlamında ufak tefek aksaklıkları bulunmasına rağmen genele vurduğumuzda kararlı ve keyifli bir tecrübe vaat ediyor. Eğer güzel müzikler dinlemek, kompleks oyun mekaniklerinden birkaç saatliğine uzaklaşmak istiyorsanız Fe güzel bir seçim olacaktır.

Benzer Yazılar

Battlefield V Yapımcısı DLC’ler ve Battle Royale Modundan Bahsetti

Battlefield V Yapımcısı DLC'ler ve Battle Royale Modundan Bahsetti


Battlefield V Yapımcısı DLC'ler ve Battle Royale Modundan Bahsetti

Battlefield V yapımcı ekibi oyunda yer alacak ücretsiz DLC'lerden bahsedip neden Battle Royale modunu oyuna eklediklerini açıkladılar. Seriyi tekrardan İkinci Dünya Savaşı atmosferine taşıyacak olan Battlefield V çıkmadan bile çokça tartışılmayı başarıyor. Electronic Arts'tan beklenmeyecek...

Bethesda E3’ü Yıktı Geçti… Mi?

Bethesda E3'ü Yıktı Geçti... Mi?


Bethesda E3'ü Yıktı Geçti... Mi?

Bekledik, bekledik ve daha çok bekledik. Sonunda oyun dünyasının -tabiri caizse- kalbinin attığı etkinlik olan Electronic Entertainment Expo, yani E3, başladı. Her sene olduğu gibi, devasa şirketler, bu sene de eteklerindeki taşları dökmek için oradalar. Bunların arasından belki de en çok ilgi...

Days Gone’ın Çıkış Tarihi Belli Oldu

Days Gone'ın Çıkış Tarihi Belli Oldu


Days Gone'ın Çıkış Tarihi Belli Oldu

PlayStation 4'e özel olarak piyasaya çıkacak olan Days Gone için resmi çıkış tarihi yayınlanan bir fragman beraberinde duyuruldu. SIE Bend Studio tarafından geliştirilen Days Gone, PlayStation 4 kullanıcılarının merakla beklediği yapımlar arasında yer alıyor. İlk olarak E3 2016'da sürpriz bir...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir