Far Cry New Dawn İncelemesi

Aceleye gelen ve yanlış stratejinin kurbanı olanlar listesine yeni bir ismi daha yazıyoruz, Far Cry New Dawn!

Şu haberimizi lütfen yeni sekmede açın, öyle devam edin.

Bazen sadece oynar ve geçersiniz. Şuursuzca oynarsınız, zamanı öldürmek istersiniz sadece, bir boşluk vardır ve geçmesi gerekiyordur. Böyle anlarda sizin için hiçbir anlam ifade etmeyen bir oyun vardır her daim. İşte Far Cry New Dawn da ne yazık ki bu oyunlardan bir tanesi. Far Cry 5’i gerçekten beğenmiştim. İncelemesi de sitemizde yer alıyor. Neredeyse 1 sene önce yazmışım. Bu geçen süre zarfı içerisinde bize yeni bir Far Cry oyunu daha sunan Ubisoft’un büyük bir yanlış içerisinde olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ana oyuna bağlı olacak şekilde çıkması gereken bir ek paketi, stand-alone expansion yani ana oyun gerektirmeyen bir ayrı oyun olarak sunmak belki ticari olarak doğru bir karar olabilir ama zaten intibası kötü olan firmanın, oyuncu nezdinde daha da dibe gömülmesini ne yapacak?

Far Cry 5’in sonundaki vakadan sonra 17 yıl geçmiş, habitat o zorlu süreci atlatmış. İnsanlar? Onlar da sığınak, şu bu derken yeniden doğa gibi hayatlarını idame ettirmeye, bireysellikten çıkıp yeniden topluluk, toplum olma sürecine girmiş. Doğa durumuna dönen insanlık şüphesiz güçlünün, kuralların olmadığı o evrede, elinde oyuncak olmuştur. Highwaymen adında bir çete yaralarını sarmaya çalışan saf ve temiz, sadece hayatta kalmaya çalışan insanlara musallat olur. Bu grubu da iki siyahi kardeş, oyundaki lakapları ile İkizler yönetmektedir. Bu canavar ruhlu kızlara ve onların cani topluluğuna, Thomas Rush ve onu takip edenler dur demek için Hope County dolaylarına gelmektedir. İşte bizim hikayemiz de tam burada başlıyor diyebiliriz.

Ubisoft’un oyunlar patlasa da her daim başarılı olduğu bir yanı var. Önceden belirtip bombalamaya geçeceğim. Grafikler, atmosfer, tasarımlar kesinlikle çok başarılı. Ben bu adamların bu cephelerde oyunlarında başarısız işler çıkardığını hiç görmedim. Oyunu bırakın doğa gezisine çıkın. Öyle güzel sahnelere, görüntülere denk geliyorsunuz ki anlatılmaz görülür. Ve bu sözleri HD kaplama paketi kurmadan söylüyorum. Hazır yine yeri gelmişken oyunun stabil çalıştığını da belirteyim. Performans konusunda da hiçbir sıkıntı yok. Yer olarak da çok az alan kaplıyor. Far Cry 5, 50 iken Far Cry New Dawn 30 GB, hatta daha az yer istiyor. Buradan oyunun muhtevasını da tahmin edebiliyorsunuz.

Oyun kesinlikle normal bir Far Cry oyununa göre çok kısa. Hatta benim save’im (ah şu misafirler) yanmasına ve yeniden başlamama rağmen hızlı bir şekilde sona ulaştım. Yan görevler, keşif görevlerini ve gözlem noktalarının hepsini 3. seviye yapmama rağmen 20 saat falan sürdü. Bunun nedeni yine Ubisoft. Aslında Far Cry 5’de olması gereken bazı dinamikleri (silah/araç seviyesi, destek karakterlerin size katkıları vs.) New Dawn’a koyup iyi bir dizayn yapamayışı oyunun bazı silahları ve araçları elde edince çok kolaylaşması sonucu işte son portre böyle. İnceleme yapacağımız için elimizdeki sürüm “ön sipariş” içerikleri barındırıyor. 2. seviye silahlar direkt aktif, araç da öyle. Tüm görevleri rahatça yapıyoruz, yapay zeka net en kötüsü, co-op başladığımız oyunda PCMODTR gerçek parayla silahlı helikopteri de bana sormadan alınca oyun başlamadan bitti. Tam bir yıkım takımı olarak sağda solda “Neredesiniz len highwayman’ler gelin de bir tıraş edelim sizi hele hele” diye geziyorduk.

Oyunu baştan sona co-op oynayabiliyorsunuz. Oyunu co-op oynamasam sanırım burada daha ağır bir dille konuşuyor olurdum, eğlendim yalan yok, arkadaşla gerçi ne oynarsan eğlenirsin, değil mi? Arkadaşınız yok ise Far Cry 5’teki gibi yanınızda takılabilecek karakterleri oyunda toparlayarak yine tek takılmadan mücadelenize bir yoldaşınız ile devam edebiliyorsunuz. Şahsen ben her karakterle alakalı en az 3-4 görev alırız diye hayal ediyordum ama kendilerini düştükleri darlıklardan kurtarmamız yeterli oldu. Sonra hiç suratlarına bakmadım. Far Cry 5’i oynayanların hatırlayacağı bir mekanda yeni bir üs kurulmuş durumda, burada toparlanıyor iyi insanlar, biz de bu mekanı şereflendirecek yeni iyi karakterleri üssümüze çekiyoruz. Bu taktik hem topluluğumuzu hem bizi güçlü kılıyor. Perk’ler ve var olan yetilerin seviye atlaması oyunu her geçen saat daha kolaylaştırıyor.

Beni şaşırtan Expeditions haritalarının sayısı oldu. Kendi kendime eğer 6-7 tane yaptılarsa kesin öveceğim yazıda demişti öyle de oldu. Hope County dışında Amerika’nın farklı bölgelerine gidiyorsunuz. Bağımsız bu haritalar Highywayman’lerin üsleri aslında. Çeşitli baskınlarla buralardan kaynaklar elde edip üssünüzü geliştiriyorsunuz. Her baskında biraz daha seviye atlıyor, aynı gözlem noktaları gibi. İşte ilk baskında umarım 1-2 bölge tasarlayıp kakalamamışlardır umarım diye temenni ederken öyle olmadığını görmek sevindirdi, bu konuda haklarını yemeyeyim.

Far Cry 5 ile bağıntılı anılar, hatta direkt kalıntılar hoş olsa da tatmin etmedi. İkizlerle de pek vakit geçiremedim. Ne yaptık nasıl bitti. Aklımda kalan gereksiz ve şuursuzca gözlem noktalarına seviye atlatmamız, Fikret yani PCMODTR’nin vesilesi ile açığa çıkan komik kareler dışında hiçbir şey hatırlamıyorum, oyun daha dün bitti. Kesinlikle acele edilecek bir oyun değil. İndirimde düşünülebilir zira Far Cry konseptini sevmeyen yoktur sanırım. Rastgele olaylar, gözlere bayram ettiren doğa görüntüleri, arkadaşla yardımlaşarak aşılan zorluklar, girilen çatışmalar… Tükenen bir oyundan bir diğerine geçme hissi… İşte bu sefer kendinizi dizginleyin, acele etmeyin. Hadi ettiniz varsayalım, bence stealth oynayın, gizli gizli ilerleyin, susturuculu silahlar ya da ok-yay kombinasyonu yapın. Bizim gibi pata küte, vura kıra ilerlerseniz oynanış süresi 20’den fazla olmaz hatta daha kısa sürebilir. Kesinlikle aceleye gelmiş bir geçiş oyunu Far Cry New Dawn, küçük bir ek paket. Ubisoft, sen ki Assassin’s Creed Origins: The Curse of the Pharaohs gibi bir eseri yapmış dev bir stüdyosun, stüdyolar ağına sahipsin, bu nedir ya, Allah aşkına bu nedir ya.

Daha da merak ediyorsanız size oynanış videolarımı sunuyorum. Videoların listesine buradan erişebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Talha Turhal

Tarih ve tarih konulu oyunların aşığı. Bu devrin adamı değil. Teknolojiyi hem seviyor hem nefret ediyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir