Far Cry 5 İnceleme

Ubisoft’un aldığı radikal değişim kararları işe yaramışa benziyor. Zira Far Cry 5’i bu kadar iyi beklemiyorduk. Oyun ne vaat ediyor, bizi etkilemeyi nasıl başardı? Tüm soruların cevapları incelememizde.

Değerli oyuncular, değerli okurlar, öncelikle yeniden sizlerle buluştuğum için çok mutlu olduğumu söylemek istiyorum. Size duyurmadım, direkt olarak benle iletişimde olan yahud beni daha yakından takip edenler biliyorlar, 13 Eylül – 28 Şubat arası 368. DK B grubu olarak vatani görevimi önce acemiliğimi Ankara akabinde usta vetiresini de Tekirdağ Çorlu’da ÇNRA mürettebatı ve nöbet mangası olarak ifa ettim. Vukuatsız, kazasız ve sağlık sorunları yaşamadan sevdiklerime ve sizlere kavuştum. Dinlenme dönemi sonrası işte Far Cry 5 incelemesi ile yeniden karşınızdayım. İncelemeye geçmeden önce Afrin’de ve hazırda görev yapmış olup ahirete intikal eden şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi ise minnetle anıyorum. Ailelerine sabırlar diliyorum. Mevlam devletimize, kolluk kuvvetlerimize zeval vermesin.

Bu girizgahtan sonra şimdi Far Cry 5’e dönebiliriz. Far Cry serisi bizleri hep yeşil ile harmanlanmış, çıktığı dönemin oyun teknolojisine yakışan şekilde devasa geniş alanlarda, birbirinden farklı maceralara sürükledi. Far Cry 5 de ailenin bir üyesi olarak aynı konsepti devam ettiriyor. Hele Far Cry 5 tecrübelerime göre serinin yeni sancaktarı olmuş durumda; nedenlerini elimden geldiğince ilerleyen cümlelerimden öğreneceksiniz. Güzel, ancak bir problem var. Bu bir paradox hatta. Serinin ilk oyundan son oyuna kadar değişmeyen yapısı gayriihtiyari oyuncuların zihnine “birbirinin kopyası, sadece senaryo değişiyor, oyun sadece kabuk değiştiriyor” düşüncesinin yerleşmesine neden oldu. Ama kimse “eğlenmedik”, “güzel vakit geçirmedik” ya da “gülmedik” demedi. Kabul edelim, Far Cry konseptinin alternatifi az + gerek ana gerek yan görevlerle bizi bir hayli oyalıyor ve hikayelerinde yer alan karakterler akıllarda yer ediniyor…

Far Cry 5 bizi Amerika’nın kuzeyine, Montana’ya götürüyor. Bu eyalette yer alan hayali bölge Hope County’de amansız bir mücadele içerisine giriyoruz. Gerek doğa ile sarmaş dolaş olmuş yerleşimler gerek direkt doğanın kalbinde savaşıyoruz. Peki neden bu velvele? Yetkililerin elde ettiği bilgilere göre amaçları doğrultusunda her türlü kanunsuzluğu ve vahşeti gerçekleştiren, inancı ve vicdanı emelleri için parçalayan, sadece insanlara değil içerisinde yaşadığı doğa ve doğa güzelliklerinin kalıbını bozan bir topluluk açığa çıkmış. Topluluğun kurucusu Joseph Seed, kardeşleri ile Hope County terör estirmeye başlamış. Biz de bu adamı derdest etmek için Hope ilçesine gidiyoruz, anlayacağınız üzere biz bir “kolluk kuvveti”yiz.

Açıkçası Far Cry Primal’ı saymazsak, bu zamana kadar en sağlam temellere oturmuş Far Cry oyunu ile karşı karşıyayız diyebiliriz. Hatta bu durumu oyuncu arkadaşlarım ile istişare ederken Oyun Fest’in yazıları ile şereflendiği Ahmet Şerafettin Kavurmacı’nın benle hemfikir olduğunu belirtmek için dile getirdiği kısa bir tanım var onu buraya alıntılamak istiyorum. “Bu sefer Far Cry 3 ila 4 gibi bir diğerini aşırı derecede andıran bir oyun yok gibi ortada. Far Cry 3-4 hatta Primal bile oldukça benzer bir şekilde doğal alanlarda, bitki örtüsünün içinde bir grup baldırı çıplak muz cumhuriyeti teröristine karşı savaştığımız oyunlar iken, burada Amerikan toprağında normalde federallerin bile diş geçirmeye korktuğu büyüklükte bir tarikatla savaşıyoruz. Bence ilgi çekici olmuş, görseller de oldukça.” Aynen durum böyle. Yeni dünya dinleri, bağnazlık, bencillik, bireysel silahlanma, Son Savaş ve bunun gibi giderek dünyayı cendereye sürükleyen konuları bir potada eriten senaryo aile üyelerine nazaran Far Cry 5’i farklı kılan en büyük etkenlerden.

Hope County 5 bölgeye bölünmüş durumda. İkisi senaryonun çok küçük kısımlarını kaplarken asıl mevzu diğer geriye kalan üç bölgede kopuyor. Joseph Seed’e ve onun yönlendirmeleri doğrultusunda hareket eden kardeşlerinin söz sahibi olduğu bölgeleri, bu modern zaman haşhaşilerinden temizlemeye çalışıyoruz. Bir sürü görev mevcut koca haritada. Ana ve yan uğraşlarla meşgul olurken farklı türdeki düşmanları alt etmek için çeşitli silahlar ve araçlar (uçak dahil) bize kolaylık sağlıyor. Burada daha önce seride karşılaşmadığımız bir özellik mevcut. Karakterimizin cinsiyetini ve oyunun gidişatına göre giyim tarzını değiştirebiliyoruz. FPS oyununda ne gereği var demeyin, zira ileride değineceğim, gelişmiş Co-Op ve çoklu oyuncu seçenekleri ile arkadaşlarımızın karşısına onların klonu olarak çıkmıyoruz en azından.

Sadece cansız nesneler başarımızda vesile olmuyor, Hope County sakinlerinin önde gelenleri ve yerli halkı da görevlerimizi yaparken hep bizle yahud yardıma ihtiyaç duyduğumuz an yanımızda bitiyorlar. Özel yetenekleri bulunan altısı insan, üçü hayvan dost ediniyoruz kaçınılmaz sona doğru giderken. Bu toplam 9 dost farklı savaş yetilerine sahip, görevlere ya da oynayış tarzınıza göre oyunun daha eğlenceli bir hal almasına vesile oluyorlar. “Yerel halk?” bu kaçık tarikat tarafından zarar görmüş Hope County sakinleri ve onlara karşı mücadele etmek için “yardım eder misin?” çağrımıza hayır demeyecek gönüllüler. Yani bir nevi “Yalnız hissetme kendini” destek kuvvetleri diyebiliriz.

Sürekli görev peşinde koşmuyoruz elbette. Koca haritada çeşitli etkinlikler de yapabiliyoruz. Ganimet avı, balık tutmak, avcılık, gezinti, wingsuit ve paraşüt atlama… Hatta bu etkinlikleri yapmak çok faydalı zira görevlere gitmeden önce perk denilen, alışık olduğunuz karakter yetilerini aktif ediyorsunuz. Böylece oyun daha da eğlenceli hale geliyor. En güzeli ne biliyor musunuz, özenle seçilmiş müzikler ve soundtrack’ler eşliğinde o hala bakir denebilecek Amerika’nın doğa güzelliklerini dijital ortama aktarmış olan Far Cry 5’in haritasında gezmek. Hızlı gezinti özelliği, uçak veya helikopter seçeneklerimiz de olsa ben hep araç kullanarak gittim görevlere. Çünkü oyun Montana’nın doğa şartlarını çok iyi yansıtmış ve optimizasyon çok başarılı. Serinin hatta bu zaman kadar çıkmış birçok oyunda gördüğüm en iyi doğa atmosferine de sahip diyebilirim. Kesinlikle sınıf atlamış ve parmak gösterilecek derecede bir eser olmuş oyun bu konuda, ekran görüntüleri de beni tasdik ediyor…

Oyunu başarılı kılan bir diğer yan neredeyse her görevi, ana görevler de dahil, Co-Op modda da oynayabilmeniz. Arkadaşlarınız ile koca Hope County’yi arşınlayabilirsiniz. İster siz arkadaşınızı, isterseniz de arkadaşınız sizin Hope County’nize gelebilir. Oyunun dinamikleri ve zorluğu da biraz bu sistem üzerine inşa edilmiş diyebiliriz. Bu yüzden oyunda eğer Co-Op atacak arkadaşınız yok ise yapay zeka bu eksikliği tamamlıyor. Geliştirici Ubisoft da bu açığı kapamayı oyuna çok iyi özümsetmiş. Co-Op dışında multiplayer cephesi de çok renkli. Arcade adı altında çoklu oyuncu seçeneği sunuyor. Harita editörü ile gerek senaryo gerek çok kişili mücadelelere imkan veren sınırsız bir alan. Far Cry 3-4 ve Primal’ın yanı sıra diğer Ubisoft oyunlarının da modellerini barındıran bu modla kendi oyununuzu yapma imkanına sahipsiniz diyebilirim. Bir nevi Minecraft ve Garry’s Mod gibi düşünün. Asıl bomba harita editörüyle yapılan bölümlerin diğer oyuncularla paylaşılması. Siz isterseniz yorulmayın, sizin için birileri sürekli harita üretiyor olacak…

Oyuna dair hayal kırıklıklarım ya da “yakışmadı” dediğim yanlar yok dersem yalan olur. Çok fazla rastgele vaka gerçekleşiyor. Sürekli bir çatışma, sağdan soldan fışkıran düşman ve hayvanlar, havada sürekli didişen uçak/helikopterler… Yapay zekanın serinin gelişme hızına yetişememesi ancak ama buna karşılık çok fazla hasar vermeleri, Co-Op dinamikleri ile inşa edilen oyun nedeniyle çok kolay ölebiliyor oluşunuz… Bot, uçak, araç, silah ve kıyafetler için ana görevlerin yeteri miktarda para vermeyişi ve sizi yan görevleri yapmaya gizliden “telkin” etmesi ya da gerçek parayla bu içeriklere erişme imkanı… Neyse ki perkler ücretsiz… Birkaç sonlu olan oyunun, çıkmadan önce ve başlangıçta çıtayı yükseltip sonda o çıtayı düşürmesi… Gerçi bu son madde göreceli, belki siz memnun kalacaksınız ama ben Seed ailesi ve bitirdiğim sonu (iyi son imiş) beğenmedim. Havada kaldı diyebilirim.

Öyle veya böyle Far Cry 5, serinin en iyi oyunu. Alternatiflerinin de bileğini bükecek birçok dinamiği var. Çoklu oyuncu seçeneği ile de sınırsız bir içerik vaat ediyor. Optimizasyon şaşırtılacak derecede çooook iyi. Daha ne olsun? Eksiği yok, fazlası var. Hatta siz de edinirseniz girince göreceksiniz, Ubisoft’un aldığı bazı radikal kararlar oyunun akıcılığını da artırmış. Örneğin minimap yok, artık “keşif kuleleri” sistemi yok, bazı çok kullanışlı olmayan detaylar ise daha da arcade hale getirilerek oynanışdaki serilik artırılmış. Bu sefer harbi olmuş. Evet, oyunlar bu dönemde hiç olmadığı kadar lüks, değer mi değmez mi şahıs nezdinde göreceli, ama eğleneceksiniz, garanti.

Dipnot: Dinlemediğim bir tür olan county müzik türü ve bu türden esinlenerek yapılan başarılı soundtrack’lerle harmanlanan o yükleme ekranları ve doğa güzellikleri, zihnimin bir köşesinde kesinlikle kalmaya devam edecek. Oyun kültürü ve tarihi açısından Ubisoft bu yönüyle bir esere daha imza attı diyebiliriz. Konusu denk geldiğinde Far Cry 5’i bu yönleriyle güzel şekilde anacağım.

Dipnot 2: Yazmayı harbi özlemişim, okuduğunuz için teşekkürler.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Talha Turhal

Tarih ve tarih konulu oyunların aşığı. Bu devrin adamı değil. Teknolojiyi hem seviyor hem nefret ediyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir