Fallout Shelter İnceleme

Hiç Fallout serisindeki Vault’lardan yapıp yönetmek istediniz mi? Böyle bir hayaliniz varsa incelemeye buyurun…

Fallout Shelter, Bethesda Game Studios’un diğer oyunlarından farklı olarak mobil platformlar için geliştirilen bir oyun. Fallout serisine bir spin off olarak giren yapımda oyuncuların kendi post apokaliptik sığınağını ya da Fallout evrenindeki ismiyle Vault’larını inşa etmesi amaçlanmakta. Bethesda Game Studios’un Game Director’u Todd Howard’ın Bethesda’nın ilk E3 sunumunda duyurduğu Fallout 4 sunumu sırasında herkese sürpriz olarak ortaya çıkan Fallout Shelter’ın hikayesi ise oldukça ilginç.

Yapımcı ekibin 2007 yılında Fallout 3’ü geliştirdikleri dönemde hepimizin karşısına çıkan iPhone’lardan çok etkilendiğini belirten Howard, ekibin hep hayal ettikleri bir oyunu sonunda kendi imkanları ile iPhone’lara yaptıklarını belirtti. Günümüzün akıllı telefon teknolojisinin, o zamanlar sadece hayal olabilen bu fikri şimdi gerçekliğe dönüştürmesiyle proje hayat bulmuş. FTL, Xcom, SimCity gibi oyunlardan ilham alınarak geliştirilen oyunda oyuncular kendi Vault’larının Overseer’ı olarak rol almakta. Kendi geliştirdiğimiz Vaultta tek amacımız sığınağı ve içindeki aileleri mutlu ve güvenli tutmak. E3 sunumunda yapılan tek sürpriz oyunun yapılmış olması değil, aynı zamanda tanıtımının yapıldığı, sunum gecesi çıkışını yapmış olmasıydı. Bethesda Game Studios, Fallout Shelter için Apple ile birlikte çalıştığı için bu aslında pekte şaşırılacak bir durum da değil.

Fallout-Shelter-1

Fallout Shelter’ın aynı türdeki diğer yapımlardan farklı olarak herhangi bir internet bağlantısı veya pay-to-win gibi bir oynanış sistemi içermemesi oyunu öne çıkaran en büyük etkenlerden bir kaçı. Buna Fallout serisinin büyük hayran kitlesini ve BGS’nin oyun yapımındaki kalitesini de ekleyince ortadaki denklemin başarılı ve iyi bir oyun olarak sonuç vereceğini düşünmek hata olmaz. Oyun şimdilik sadece iOS platformu üzerinde çıkışını yapmış olsa da en az 2-3 ay içinde Fallout Shelter’ın Android üzerinde çıkacağı açıklaması da çoktan yapıldı.

Aslına bakılırsa potansiyeli çok olan ve geliştirilmeye açık olan bir yapım Fallout Shelter. Günümüz akıllı telefonlarının Fallout Shelter gibi “ağır” bir yapımı sağlıklı bir şekilde çalıştıramamasının oyunu Steam üzerinden PC’ye çıkmasının da önünde açık bir kapı bırakıyor ki böyle bir ihtimalin gerçekleşmesi bile oldukça iyi bir gelişme olabilir. Herkesin akıllı telefonları olmadığı gibi olanlarında telefonları bu tip bir oyunu rahatça çalıştıracak bir sisteme sahip olamayabilir. Fakat böyle bir yapımı bir bilgisayarda kolayca çalışabileceğini az çok tahmin edebilirsiniz. Unreal Engine ile geliştirilmiş pek çok iOS oyununu rahatlıkla oynadığım iPhone 5 telefonum Fallout Shelter’ı çalıştırırken zaman zaman kasmakta.

Fallout-Shelter-2

Daha öncede belirttiğim gibi oyunda bir Vault yapmak amacımız ve bizde o Vault’un Overseer’ıyız. Oyunda üç adet kaynak bulunmakta. Enerji, su ve yemek. Enerji Vault’ın ana kaynağı iken, su ve yemek ise Vault sakinlerinin ana kaynağı. Vault’ı geliştirmek içinde Fallout serisinden aşina olduğumuz “Caps” adı verilen içecek kapaklarını yani para birimini kullanıyoruz. Bu kaynakları üreten inşa etmemiz gereken odalar var. Enerji için Güç Üretme Tesisi, su için, Su Tesisi ve yemek için kafeterya gibi. Vault sakinlerini o odalara atayarak onlardan üretim yapıyoruz. Yine Fallout serisinden aşina olduğumuz S.P.E.C.I.A.L. puanları ile kapımıza gelen sakinleri o puanlara göre üretim odalarına atıyoruz. Her odanın farklı bir puan ile bağlantısı var ve Luck (şans) puan oyunun geneline yayılan bir puan olduğundan ona da dikkat etmemiz gerekli.

Aynı odalar yan yana en fazla üç kez kurarak o odayı büyütebiliyor böylece daha fazla Vault sakinini o odada çalıştırarak gün geçtikçe büyüyen Vault’ımıza daha çok kaynak sağlayabiliyoruz. Vault’ımız büyüdükçe yeni odalar da açılmakta ve o odaların bazılarında sakinlerimizin puanlarını arttırabiliyoruz. İnşa edebildiğiniz odaları aynı zamanda güçlendirebiliyoruz. Normalde belli bir sürede sadece bir adet Stimpak çıkartan Medlab odası güçlendirildikten sonra bir adet Stimpak çıkartabiliyor. Her oda yanyana eklendiğinde büyüyebilir şekilde tasarlanmış durumda. Fakat her odann birleşmesi için o odaların aynı güçlendirme seviyesinde olması gerekmekte.

Fallout-Shelter-3

Bütün bunların yanı sıra bazı Vault sakinlerini Vault’ın dışındaki Wasteland’i araştırmaya gönderebiliyoruz ki bu oyunun en önemli noktalarından bir tanesi. Buradan sığınağınıza pek çok silah ve kıyafet bulabiliyorsunuz. Vault’ta zaten güvendeyiz, silaha neden ihtiyacımız var demeyin. Zaman zaman sığınağınıza yağmacı saldırıları olabiliyor ve onlar için sığınağımızın kapısını da güçlendirebiliyoruz. Fakat bu sadece bize zaman kazandırmak amaçlı bir güçlendirme olmakta. Bunun yanı sıra bazen sığınak odalarında radroach saldırıları gerçekleşebiliyor ve eğer o sığınak sakinlerinin silahları yoksa çok kolay yem olabiliyorlar.

Bunların yanı sıra sığınakta üretim yapan odaların işini hızlandırmak için onları acele ettirebiliyoruz. Rush adı verilen sistemde sığınak sakinlerinin şans puanı da etkili olmakta. Rush yaparken risk ne kadar fazla ise o kadar caps para bonusu ve yüklü miktarda XP puanı kazanabiliyoruz. Tabii ki başarılı olmadığı zamanlarda odalarda yangın veya radroach saldırısı olabiliyor o yüzden çok fazla yapmamanız gerekli. Sığınağınızı genişletmek için yeni odalara ihtiyacınız var. Bu odaları açmak içinde belli bir nufüs gerekmekte. Tabii ki her zaman insanların kapıda sıraya girmesini bekleyemeyiz o yüzden “eski yöntem” ile sığınağımızın nüfusunu arttırabiliyoruz. Bu süre zarfında hamile ve çocuk sığınak sakinleri herhangi bir şekilde saldırılardan veya açlıktan etkilenmiyor.

Fallout-Shelter-4

Sığınak sakinlerinin mutluluğu ve güvenliği için çaba sarf ettiğmizi unutmayalım! O yüzden onların radrasyon, radroach, yağmacı saldırıları ve yangınlardan hasar görmemesini sağlamalıyız. Oyun kendi içinde save sistemi bulunduğundan herhangi bir internet bağlantısına gerek duymuyor ve aynı anda 3 farklı sığınağı oynayabiliyoruz. Oyunda bulunan bir de görev sistemi mevcut. Her gün bir adet görevi silebildiğiniz görevlerin farklı farklı ödülleri mevcut. Lunchbox denilen ve görevlerle veya para ile satın alabileceğiniz hızlandırma paketleri de oyunda size çok büyük katkı sağlamakta. Sığınak sakinlerini konuşmalarını okumayı ihmal etmeyin oldukça komik muhabbetler ortaya çıkabiliyor, keza Wasteland’i keşfe çıkmış gönüllü sığınağınızın da günlüğünü okurken oldukça eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz!

Artık son sözümü söyleyip bitiriyorum, Fallout Shelter eğlenceli, Fallout Shelter mobil için dopdolu, Fallout Shelter cepte Vault demek ve Fallout Shelter bunca özelliğe karşın ücretsiz!

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Mehmet Arda Gündüz

Okan Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık öğrencisi, TaleWorlds destekçisi, Valve çevirmeni ve çeviri tutkunu.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir