Fall of Light İnceleme

Fall of Light İnceleme

Karanlık ruhlardan ışığın çöküşüne

Bazı oyunlar vardır, oynadıktan sonra oturup incelemesini yazmak istemezsiniz. Bu durumun genelde oyunun kötü olmasıyla alakası yoktur, sizi rahatsız eden durum daha farklıdır. Belki başka şartlar altında tanışsanız, veyahut bundan 5-10 önce çıkışını gerçekleştirmiş olsa bayılarak oynayacağınız oyunlardır bunlar ama bugün karşınıza çıktıklarında hem fikir hem de uygulama açısından eksikleri tek tek gözünüze batmaya başlar.

Bahsettiğim hâl genel olarak bağımsız (indie) oyunlarda karşıma çıkıyor. Şahsım adına konuşmak gerekirse, ben bağımsız oyunları çok seven biriyim. Özellikle emek verilen ve yapımcının bin bir zahmetle kendisi yayımladığı bağımsız yapımlara ayrı bir zaafım var. Devasa firmaların AAA oyunlarını değerlendirirken göz ardı etmeyeceğim pek çok hususu, konu bahsettiğim gibi bağımsız yapımlar oldu mu hasıraltı bile edebiliyorum.

Amma velakin hem gösterilebilecek toleransın, hem de bağımsız yapımların gidebilecekleri noktanın bir sınırı var. Bağımsız oyun yapımcılarını en çok nev-i şahsına münhasır fikirleri ve hikayeleri sektöre kazandırmalarından dolayı seven benim, bunun aksini yapan geliştiricilere karşı tabiri caizse “kıl” olduğumu söylemek yalan olmaz sanırım. Asset flipperları, steam gibi platformları çerçöp ile dolduran kitleyi zaten adamdan saymıyorum, burada bahsettiğim o elemanlar değil. Bağımsız yapımların orijinal yapısına halel getiren yapımcılardan bahsediyorum. Hani esinlenmeyi de geçip açık açık intihale kaçan işlerden.

Maalesef daha yeni piyasaya çıkan ve bugünlerde oynama fırsatı bulduğum Fall of Light isimli oyun da bu kategoriye giriyor. Hatta kendileri “tam bağımsız” bir oyun bile değil zira geliştirici Runeheads kendilerine yayımcı olarak 1C Company’i bulmuş.

Ne peki arkadaşım senin bu oyunla derdin, neyi kopyalamış, neyi başaramamış mı diyorsunuz? İntihal kurbanı oyunumuz şimdiye kadar az çok anlamış olduğunuz üzere Dark Souls serisi? Nasıl mı, gelin bakalım.

Senaryo yazmaya çalıştıydık ama…

Çok da olmamış maalesef. Hani fantastik kurgu kategorisinde kendine yer bulan; oyunlar, filmler ve kitaplarda sıkça birbirinden esinlenmeler görmeye belli bir oranda alıştık. Yüzüklerin Efendisinin farklı kültürlerin mitlerinden, günümüzdeki pek çok fantastik kitabın ise direkt olarak J.r.r Tolkien’in eserlerinden esinlenmesi bunun en bariz örneklerinden. Bu bağlamda pek çok oyunun da birbirlerinden bir şeyler koparması, aşırması, aparmasına artık çok abes bir şeymiş gibi bakmıyoruz. Hatta ufak tefek mekanik benzerliklere ve bir takım karakter benzerliklerine “taklitler aslına övgüdür” gözüyle bakmayı dahi öğrendik.

Peki Fall of Light’ta benim gözüme bu kadar batan durum ne? Madem öğrendik böyle ufak tefek esinlenmelere gülüp geçmeyi, bağımsız bir yapımda beni geren ve rahatsız eden durum ne? Elimizdeki durum; Fall of Light’ın dünya tasarımı, karakterler, hikaye, ara sahneler ve oynanış mekanikleri olarak sadece Souls serisinden değil, birden fazla oyundan alıntılar yapması. Asıl sıkıntımız ise bu alıntıları “kör göze parmak” kıvamında önümüze servis ediyor olması.

En basitinden oyunun açılış sinematiği ve Dark Souls’un açılış sinematiği inanılmaz benzerlik taşıyor. Açılışta resmen Pygmy’i ve karanlıktaki diğer ruhları görüyorsunuz. Bilinen dünyanın oluşması ve o anki hali Dark Souls ile neredeyse birebir aynı. Olayları düzene koymaya çalışan ve ışığı getiren kişinin hikayesi Lord Gwyn’in hikayesiyle inanılmaz benzerlikler taşıyor. Ana karakterimiz karanlık ve insanlığını kaybetmiş gibi duran ( hollow ) bir şövalye. Ana karakterimizin yanında taşımak zorunda olduğu kızını (indigo çocuğu ve özel biri) karanlığı bozmak için bir yere götürmesi lazım, burası direk olarak ICO zaten. Biraz kurcaladığımda bu esinlenmeleri, oyunun ilk tanıtımlarından sonra yapımcının da benimsediğini ve  oyunlarını “ Dark Souls’un ICO ile harmanı” olarak nitelediğini gördüm.

Afferin size beyler, bayanlar. Eliniz değmişken açıklama kısmına iki oyunu birbirine tükürükle yapıştırdık, ortaya Fall of Light çıktı da yazsaydınız. Çünkü yaptığınız bu, oynanış mekaniklerinden ara sahnelere, her şeyi bu iki oyundan alenen aparmışsınız. Birazcık orijinal olan tek şey ise oyunun sanat tarzı. Onun da sadeliği ve basitliğinin sebebi tercihlerden ziyade, Unity oyun motoru kullanan bağımsız yapımcılarımızın, bundan fazlasını kıvıramamış olması gösterilebilir zira görsel bütünlük pek çok sahnede zayıf bir şekilde karşımıza çıkmakta. Ki bu da oyunun her bölgesine ve her karakterine sanat tarzı bakımından aynı itinanın gösterilmediğini kanıtlar nitelikte.

Hayır bir insan her şeyi mi çarpar yav. Oyunun checkpoint noktaları “bonfires”, canımızı sadece “flask”lar ile doldurabiliyoruz, öldün mü veyahut bonfire’a tekrar dokundun mu bütün düşmanlar tekrar diriliyor. Yanımızdaki kıt yapay zekanın sürekli bir yerlerde takılı kalmaması için ICO’daki gibi elinden tutup sürüklememiz gerekiyor.  Bossların yanına girdiniz mi arkanızdan birden görünmez bir duvar kapanıyor ve kısıtlı bir alanda dövüşebiliyorsunuz . Daha yazsam ve oyunun sonuna doğru ilerlesem ne karbon kopya özellikler bulurum kim bilir.

Bütün bunlara bir de ilk Dark Souls hatta Demon Souls’tan bile daha ağır ve tepkisiz kontrolleri ekleyin. Kafanızda canlanmaya başladı mı yavaş yavaş. Hah bir de oyunun sadece PC’ye çıkmış olmasına rağmen klavye fare kontrolleri hususunda Dark Souls I’e rahmet okutmasını tabloya yerleştirin. Yetmedi mi? Oyunda ilerlemenizi tamamen engelleyen bölüm tasarımı hatalarını da katın çorbaya. Menü ve arayüz tasarımları mı? 1996 senesinde çıkan Tomb Raider I’inkiler yanında yeni jenerasyon duruyor, 2-3 dolarlık mobil oyunlardan maalesef en ufak bir farkı yok şuan ki haliyle.

Sesler duyuyorum doktor bey

Seslendirmeler… Yani arada 3-5 kelam eden bazı karakterlere ve ara sahnelerde konuşmalara rast gelmiyor değilsiniz ama bu diyalogların ne içeriği nede kalitesi vasatın bir tık üzerine çıkamıyor. Müzikler arasında da öyle akılda kalıcı, geren, hüzünlendiren, korkutan bir parçaya rastlayamadım. Oyunun ses anlamında vasatın üzerine çıktığı tek nokta ses efektleri. Kırılma, parçalanma, kılıcın kalkana veya başka bir noktaya çarpması, yürüme sesleri başarılı sayılabilecek seviyede.

Toparlamak gerekirse

Bu oyun olmamış. Yapımcı firma Runeheads’ın popüler oyunların sevilen özellikleri kopyalayıp, zorluğu da kökleyince oyun yaptığını zannetme yanılgısını aşması lazım. Belki daha fazla emek harcansaydı, oynanış elementleri ve hataların üzerinden geçilseydi tavsiye edebileceğim bir yapım olabilirdi ama bu haliyle maalesef önermiyorum. Aynı meblağa satılan daha kaliteli bağımsız yapımlar varken Fall of Light pek çok yönden sınıfta kalıyor.

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
21
Bu yazıyı paylaş :
Genel Ortalama 48

Karanlık ruhlardan ışığın çöküşüne Bazı oyunlar vardır, oynadıktan sonra oturup incelemesini yazmak istemezsiniz. Bu durumun genelde oyunun kötü olmasıyla alakası yoktur, sizi rahatsız eden durum daha farklıdır. Belki başka şartlar altında tanışsanız, veyahut bundan 5-10 önce çıkışını gerçekleştirmiş olsa bayılarak oynayacağınız oyunlardır bunlar ama bugün karşınıza çıktıklarında hem fikir hem de uygulama açısından eksikleri tek ..

Sonuç OFD: 48.0% 48 Eh İşte
- - - - -
Hidetaka Miyazaki ve 3. kişi kamerasını işin içerisinden çıkarınca Souls serisi neye dönebilirdi öğrenmek istiyorsanız deneyebilirsiniz. Aksi taktirde zamanınıza yazık

Benzer Yazılar

Gothic Serisinin Yapımcılarının Yeni Oyunu ELEX Çıkışını Gerçekleştirdi

Gothic Serisinin Yapımcılarının Yeni Oyunu ELEX Çıkışını Gerçekleştirdi


Gothic Serisinin Yapımcılarının Yeni Oyunu ELEX Çıkışını Gerçekleştirdi

İncelemesi yakında Oyunfest'te Rpg oyunlarıyla az buz haşır neşir olmuş pek çok kişi Piranha Bytes Stüdyolarını biliyordur. Bilmeyenler için, Gothic ve Risen serilerinin geliştirici stüdyosu diyebiliriz. Piranha Bytes yıllardır bıkmadan usanmadan, kendi tarzında, Rpg'ler geliştirip piyasaya...

Divinity Original Sin 2 PC İnceleme

Divinity Original Sin 2 PC İnceleme


OFD: 98.0%

Divinity Original Sin 2 PC İnceleme

OFD: 98.0%

Bu kadar vakit ne mi yaptım? Cidden ben de bilmiyorum ve bu inceleme bu kadar geciktiği için üzüntü içerisindeyim.  Oyunun inceleme kopyası elime çıkış günü ulaşmış olmasına rağmen bir türlü oturup incelemesini yazamadım. Oyunun çıkışının ardından seyreden 10-11 günlük süreçte oyunu...

Mushroom Wars 2 PC İnceleme

Mushroom Wars 2 PC İnceleme


OFD: 76.0%

Mushroom Wars 2 PC İnceleme

OFD: 76.0%

Mantar Savaşları 1 – Gizli Tehlike “İntikam andımı işte o karanlık günde içtim. Göğü alabildiğine dolduran sineklerin vızıltısı hala kulaklarımda. Gözlerim bir sağa bir sola kayıyor, tepe mantarımın bulunması gereken yerde bir ağırlık. Her nefes alışım genzime, havayı dolduran kesif gazlarla...

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz