Europa Universalis IV: Third Rome İnceleme

Europa Universalis IV: Third Rome İnceleme

Europa Universalis 4’ün ilk “Immersion” paketi olma özelliğini taşıyan Third Rome’u neler vaat ediyor?

Yazıya geçmeden önce, eğer Europa Universalis IV’ü merak ediyor ya da edindiniz oynayamıyorsanız hazırlamış olduğum, şimdilik 4 bölümü yayınlanmış rehber video serime buradan ulaşabilirsiniz.

Ek paket, müzik paketi, o paketi, bu paketi… Bunun sonu yok ve bu sonsuzluk kıyamete kadar sürmeye de devam edecek. Oyun sektörü DLC, yani indirilebilir içerik paketi sistemini hiçbir zaman bırakmayacak. Ücretli ya da ücretsiz, ana oyuna gelen irili ufaklı içerik paketleri her daim oyuncuların çoğu zaman korkulu rüyası olmaya, yer yer de yüzünü güldürmeyi sürdürecek. Bu konuda başı çeken firmalardan birisi de Paradox, 2013 yılında çıkan Europa Universalis IV’e düzinelerce içerik paketi çıkarttı. Kimisi dev yeniliklerle oyunun dinamiklerini değiştirdi kimisi de “olmazsa aramam” diyeceğimiz özellikler barındırıyordu. Bu politikaya kızsak da oynuyoruz ve seviyoruz. Çünkü her yeni yama ve genişleme içerikleri oyunun oynanabilirliğini uzatıyor, yeni başarımlar yeni maceralara itiyor oyuncuları. Saf hali dahi onca yıla rağmen çok başarılı.

Peki nedir bu “Immersion pack”. Geliştiriciler, dünyamızın 1444-1821 tarihleri arasını konu edinen oyunlarında genel olarak her yere el attılar. Kültürler ve coğrafyalar “tamam oldu” denebilecek çapta kendine geldi. Bununla yetinmeyen Paradox bir de “immersion pack” diye önümüze Third Rome’u koydu. Immersion Pack çok daha mikro yönetim sağlayan içerikler barındırıyor. Ne bir ek paket ne de küçük bir içerik paketi, ortada bir yerde. Her ne kadar EU4’ün tepe ismi “Third Rome” Osmanlı dese de karar değiştirmişe benziyor. Zira Third Rome Rusya odaklı olarak karşımıza çıktı. İlk Immersion Pack, Rusya merkezde olmak üzere Slav-Ortodoks toplulukları ile oynamayı daha detaylı kıldı. Şimdi madde madde ana başlıklar altında bu detaylara bir göz atalım.

Çarlık ve Prenslikler yeni yönetim şekillerine kavuştular. Rusya’yı kurma özelliği olan tüm devletler Rusya’yı kurduğu an yönetim şekli Rus tipi imparatorluğu yani çarlığa dönüşüyor. Bu da o devlete birçok yeni buff ekliyor. Prenslikler de başlangıçta farklı yetilerle oyuna dahil oluyor ek olarak Slav-Ortodoks gruplarıyla bir yönetim şekli daha kazanıyor oyun. Veche Republic, bu cumhuriyet tipi sadece Novgorod ve Pskov’a özel. Fazladan tüccar ve eyalet kurma gibi bu cumhuriyetin kendine has özellikleri var.

İkonografi Ortodoks devletlerin önder seçtiği azizlere göre bonus özellikler kazanmasını sağlıyor. Ancak aziz önder seçiminde patrik otoritesi azalıyor. Bu otoriteyi yeniden toplamak ya da artırmak için metropolit atamanız veya çeşitli gelişmelerde (event) patrik otoritenizi artıran seçenekleri seçmeniz lazım. Otoriteniz yoksa ve ikon seçimi yapamıyorsunuz ya da yaptıysanız süresi bitince yeniden bir seçim yapamıyorsunuz. İkonlara sahip olan azizlerin devletinize kattığı özellikler ise çok faydalı. Kimisi insan gücünüzün dolumunu hızlandırırken aynı zamanda disiplin sağlıyor. Bir başkası teknolojide geri kalmanızı engelliyor.

Metropolit atamak iki yönden faydalı. Kurduğunuz eyaletlerdeki tahribatı engellerken bir diğer yandan da üste yazmış olduğum gibi patrik otoritesi kazanıyorsunuz. Atama için bölgenin hem Slav hem de Ortodoks olması lazım. Tabi bu atamanın bir de olumsuz yanı var. Eyaletin idamesi yönünde bazı değerlerin değişimi ve gelişimi yavaşlıyor. Ben bu DLC içeriğini denerken başarım açmak için Rusya’yı kurduktan sonra bir savaştan istifade ederek Roma’yı ele geçirdim. Buraya bir metropolit atamam lazım. Bunu yapınca başarım açılacak. Hala üzerinde uğraşıyorum.

Sibiryalı Kaşif özelliği Rusya’nın çoooooook daha erken vakitlerde, harcama ve isyanlarla uğraşmaksızın Asya’daki koloni kurulabilecek topraklarda varlık göstermesine olanak tanıyor. Ciddi anlamda burada bir kıyak söz konusu. Core ya da kolonileşmesi biten topraklara sınır olan her boş araziye bu kaşiflerinizi salabiliyorsunuz. Yani idealar kısmında kolonicilik ile alakalı hiçbir seçeneği aktif etmenize gerek yok. Moskova Knezliği’nin önünü Rusya’yı kurmadan kesmezseniz geçmiş olsun. Eğer siz bu özelliğe sahip devletlerden biri ile oynuyor ve Rusya’yı kurduysanız harika bir özellik ile karşı karşıyasınız.

Biliyorsunuz, The Cossacks genişleme paketi ile oyuna “sınıf” ya da “azınlık” diyebileceğimiz “estate” özelliği gelmişti. Third Rome ile bu içerik genişliyor diyebiliriz. Doğu Slav grubundaki devletler Sudebnik, Oprichnina ve Streltsy olmak üzere 3 grupla daha alakadar oluyor. Sudebnik’ler 10 puana ulaşınca otonomi düşürmeye destek oluyor. Oprichnina grubu ise diğer devletler gibi asker puanı harcamadan 100 puan karşılığı %30 tüm ülkedeki isyancı oranını düşürüyor. Streltsy grubu ise üretimine para harcamaksızın size özel ordu kurmanıza yardımcı oluyor. Savaş harcaması, birimlerin normal piyadelere göre aylık giderinin pahalı oluşu ve istikrar harcaması gibi birçok değer yönünde olumsuz kazanımlar açığa çıkıyor. Gerçekten gerek duymadıkça Streltsy birliklerini silahlandırmamanızı öneriyorum.

Bu önemli başlıklar dışında yine Third Rome ile birlikte Slav-Ortodoks (özellikle Doğu) grubuna yeni bir sürü event, birim modeli ve portre eklenirken Türkistan’da yeniliklerden nasibini alıyor. Rusya’ya sınırı olan bazı ülkeler, örneğin Kazaklar da yeni modellere kavuştu. Bu ve benzeri irili ufaklı ücretli ve ücretsiz (Third Rome ile gelen yama ile) birçok özelliğe kavuşan Europa Universalis IV’ün oynanış süresi yine onlarca saat uzadı. Yine sabahlar olmayacak diyebilirim.

Moskova Knezliği ile başladığım oyunda Rusya’yı kurup her dinamiği denedim. Third Rome kesinlikle Rusya ile oynamak isteyenler için güzel içeriklere sahip. Ancak Rusya’nın gerçekte olduğundan daha güçlü olmasına vesile oluyorlarlar. Rusya tam anlamıyla 1699’da Karadeniz’de yer edinirken bu DLC ile 100 hatta 150 yıl erkenden dünya tarih sahnesine çıkabiliyor, ustalığınıza göre 200 dahi hayal değil, erkenden dev bir canavara dönüşebiliyorsunuz. Hatta bana öyle ballı anlar denk geldi ki ben çooook çok çoook daha erken tombul bir canavara dönüştüm. Polonya ve Litvanya hanedanları birleştiremediği gibi Litvanya iç isyanlarla bölündü. Ben de fırsattan istifade küçük devletleri yuttum. Yetmedi Fransa’nın varisi kalmayınca benim yönetimim altına girdi. Third Rome getirileri + biraz talih ile Rusya ile dünya fethine dahi girişebilirsiniz.

Özetleyecek olursak genel anlamda oyundaki her ülkeye değil de belli bir bölgedeki ve belli bir gruba yeni ince detaylar ekleyen Third Rome özünde faydalı gibi gözükse de özellik eklediği ülkeler ile ilgilenmeyenler için pek bir şey ifade etmeyen bir paket. Adı üzerinde “Immersion”. Ancak benim gibi her devletle oynarım, her özelliği de denerim profili sergiliyorsanız pamuk eller cebe. Yine kızacağınız ama oynayacağınız bir içerikle karşı karşıyasınız. Ve girişte bahsettiğim gibi bunun sonu yok. Oyuncu bakımından EU4’e sahip daha doğrusu pazar payı bakımından hatırı sayılır çapa erişmiş oyuncuların ilgisini çekecek bu tür “immersion” paketler gelmeye devam edecek. Şimdiden köşeye 1-2 TL atmaya başlayın…

Oyunu bilenlere dipnot: Şu an Rusya, Kuzey’deki Osmanlı.
Dipnot 2: Paradox’un başta devasa strateji oyunları olmak üzere diğer yapımları hakkında daha fazla bilgiye ulaşabileceğiniz www.paradoxfan.com adresini ziyaret etmenizi öneriyorum.

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
2811
Bu yazıyı paylaş :
Genel Ortalama 70

Europa Universalis 4’ün ilk “Immersion” paketi olma özelliğini taşıyan Third Rome’u neler vaat ediyor? Yazıya geçmeden önce, eğer Europa Universalis IV’ü merak ediyor ya da edindiniz oynayamıyorsanız hazırlamış olduğum, şimdilik 4 bölümü yayınlanmış rehber video serime buradan ulaşabilirsiniz. Ek paket, müzik paketi, o paketi, bu paketi… Bunun sonu yok ve bu sonsuzluk kıyamete kadar sürmeye de devam ..

Sonuç OFD: 70.0% 70 İyi
- - - - -
Third Rome özünde faydalı gibi gözükse de özellik eklediği ülkeler ile ilgilenmeyenler için pek bir şey ifade etmeyen bir paket. Adı üzerinde "Immersion". Ancak benim gibi her devletle oynarım, her özelliği de denerim profili sergiliyorsanız pamuk eller cebe.

İçerik paketinin Steam sayfası:
http://store.steampowered.com/app/625050

Benzer Yazılar

Total War Three Kingdoms İncelemesi

Total War Three Kingdoms İncelemesi


Total War Three Kingdoms İncelemesi

23 Mayıs’da satışa sunulacak olan Total War Three Kingdoms ile Total War ailesi Çin’i, evet Çin’i ziyaret ediyor. Çoğu kişi Rome 2’nin çıkmasından sonra Medieval 3’ü gelir deniyordu, Çin söylentileri ve talepleri olsa da ihtimal verilmezken, gelen o duyuru ile çekirdek Total War kitlesi bir yana...

Pax Nova Nasıl Bir Oyun?

Pax Nova Nasıl Bir Oyun?


Pax Nova Nasıl Bir Oyun?

Pax Nova; Stellaris, Endless Space, Galactic Civilizations ve Masters of Orion serileri gibi 4x uzay stratejisi türünde bir oyun. Bu yapımlardan yegane farkı ise kendisinin şuan erken erişimde olması. Erken erişim dedim diye hemen yüzünüzü buruşturmayın, yukarıda saydıklarımın bir kısmı da...

Pandemic Express Nasıl Olmuş?

Pandemic Express Nasıl Olmuş?


Pandemic Express Nasıl Olmuş?

Gelecek vaat eden bir erken erişim daha: Pandemic Express – Zombie Escape. Bir başka erken erişim oyununu gösteriyorum size. Videoları ile dikkatimi cezbeden oyunu geçen oynadım, akabinde kısa bir süre önce Twitch’te canlı yayınını yaptım. Gayet eğlenceliydi, yayın da oyun da. Video...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir