Europa Universalis IV: Rights of Man İnceleme

Europa Universalis IV genişlemiyor, taşıyor artık. Europa Universalis IV’ün yeni büyük içerik paketi Rights of Man’i sizler için inceledik.

İndirilebilir içerik paketi hususunda Paradox Interactive artık parmakla gösterilmeye başladı. Özellikle Europa Universalis IV ve Crusader Kings II aldı başını gitti. İki oyuna çıkan içerik paketlerinin şu an toplam ederi 1000 TL’ye çok yaklaştı. Oyuncular için yeme içme kadar hayati öneme sahip oyunlar için aslında çok da pahalı değil diyebiliriz. Her önüne geleni oynayan oyuncular için elbette büyük külfet. Ancak belli başlı oyunlarla takılıyorsanız, sizi ekranın başına kitleyip eğlenceli anlar geçirten oyunlar için harcanan paralara pek de acınmıyor. Benim için de böyle belli başlı oyunlar mevcut. Örnek olarak Paradox Interactive oyunlarını, Dark Souls ve Total War serilerini verebilirim.

Europa Universalis IV: Rights of Man beraberinde ücretli edinilen Europa Universalis IV: Rights of Man Content Pack (içerik paketinin, içerik paketi oluyor yani :) ve ücretsiz yenilikleri oyuna ekleyen bir de yama getirdi. Rights of Man, şimdiye kadar EUIV için geliştirilmiş en iyi içerik paketi diyebiliriz. Özellikle bizi ilgilendiren yenilikleri de barındırıyor. Osmanlı İmparatorluğu’na özgü yeni yönetim sistemi ve gelişmeler mevcut. Bu içerik paketini uzun süre Osmanlı İmparatorluğu ile test ettim. Gelen ek özellikler bir yana yapay zekanın da geliştiğine net kanaat getirdim. Şimdi madde madde paketleri ve yamaların içerisinde göz atalım.

eu4-rights-of-man-4

Europa Universalis IV: Rights of Man satın alırsanız oyuna neler ekleniyor?

 • Devlet-i Muzzama (Büyük Güçler, Büyük Devletler): Oyunu açtığınızda dikkatinizi çeken özelliklerin başında geliyor. İçerisinde bulunduğunuz tarihi aralıkta gelişmişlik ve sınır bakımından büyüklük ile alakalı olan bu sıralama içerisinde yer alan 8 devlet, çeşitli bonuslar elde ettiği gibi 4 yeni diplomasi seçeneği de kazanıyor. Bu seçenekler çok işinize yarıyor. Gücünüzü kullanarak bir ülkeye müttefikleri ile bağını kestirebilir, devler arasındaki dengesiz savaşlara müdahil olabilir, güçsüz ülkelere maddi/yönetim puanı desteği sağlayarak veya borçlarını ödeyerek ilişkilerinizi iyileştirebilirsiniz. Kesinlikle çok başarılı bir özellik.

 

 • Himaye Altındaki Devlet Seçenekleri: Boyunduruğunuz altında bulunan devletlerin savaşlarda izleyecekleri taktiksel emirlerin sayısı 6’ya (yardımcı, kuşat, saldırgan ol vs.) çıktı. Var olan bazı özellikler de geliştirildi. Vasallarınızın yıllık gelir ortalamasını görebildiğiniz gibi eğer gerçekten para ve yönetim puanı açısından zenginseniz fazlasını bu ülkelere harcayabiliyorsunuz. Şahsen arzu ettiğim içeriklerden birisiydi gerçek oldu.

 

eu4-rights-of-man-5

 • Teknoloji Gelişimi: Oyuna eklenen yeni özelliklerin yanı sıra büyük değişime vesile olan özellikler de var. İşte bunlardan birisi de teknoloji gruplarının ortadan kalkarak her ülke için 7’ye bölünmesiyle oldu. Feodalizm, Rönesans, Kolonicilik, Matbaa, Global Ticaret, Fabrikalar ve Aydınlanma olmak üzere 7’ye bölünen teknoloji gelişimi çok yerinde bir karar olmuş. Gerçek tarihle gidecek diye Avrupalı’lara kıyak geçen sistem daha insancıl bir hal almış. 1444’de her yerde feodalizm hakim. Süresi ve şartları oluştukça Rönesans dönemi başlıyor. Sonra kolonicilik atılımı, sonra matbaa… Belli başlı şartlar oluştuğunda her oyunda farklı yerlerde açığa çıkma imkanı olan teknoloji akımlarını yakalamaya çalışıyorsunuz. Tabi bu vetire için teknolojinin doğduğu yere yakınlık, ülkelerin gelişmişliği ve maddiyatı gibi hususlar devreye giriyor. Gelişmişliğin yayılmada eyaletlerin de önemi büyük. Özetle “batılılaşma” artık yok. Benim nezdimde sınıfı geçen bir diğer özellik daha!

 

 • Hükümdar Özellikleri: Devletin ricalinde yer alan lider, lider eşi ve veliaht devletin yönetimine etki eden olumlu ya da olumsuz özellikleri bünyesinde barındırabiliyor. Savaşlara dayalı bir strateji güderken ordunuza disiplin ya da moral bonusu veren bir yeti kazanan kralınız olduğunu düşünün. Ya da ülke genelinde gelişimi engelleyen bir hanım sultanın olduğunu… Oyunun dinamiklerini ve eğlencesini etkileyecek bir başka harika içerik.

 

 • General Özellikleri: Kara ve deniz savaşlarına atanan generaller, savaşlardan sonra belli başlı yetiler kazanabilecekler. Aynı hükümdar özellikleri gibi. Alkış.

 

 • Kıpti Kilisesi: Doğu Ortadoks yahud Mısır Kıpti Ortodoks Kilisesi’ne bağlı inançları kabul etmiş devletler, yeni dinamikler kazanıyor. Genel Ortodoks olarak gözüken bu medeniyetler daha da özelleştirilmiş. En dikkat çeken yanları, eğer kendilerinin kutsal saydıkları toprakları ellerinde tutarlarsa patrikhaneden bonus özellik kazanıyorlar. İnançların oyuna etkisindeki özelleştirmeler her daim iyidir, ne kadar çok detay o kadar fazla eğlence.

 

eu4-rights-of-man-6

 • Kraliçe: Daha önce kim eşimiz göremiyorduk artık görebileceğiz. Sadece görmek bir yana yönetim puanlarına ne kadar etki ettiği ve şahsi yeti gibi detaylarını da bileceğiz. Evlilik yapmazsak rastgele bir kraliçenin gelmesi söz konusu, kısır olması gibi durumlarda da değişimler yaşanabiliyor. Evlilik yaptığınız ülkeden kraliçeye sahip olabilirsiniz. Kısacası artık devleti yöneten lider gibi kraliçeniz hakkında da bilgi sahibi olacak, kraliçe ülkenize etki edecek ve sayesinde diplomatik bağınız gelişecek. Bu özelliğe de kimse hayır demeyecektir :)

 

 • Varislikten Men: Eğer çocuğunuzu beğenmediyseniz. Örneğin yönetim puanlarına katkısı 1, 0, 2 gibi düşük değerde bir evladınız varsa 50 prestij puanı harcayarak çocuğunuzu varisliğinizden atıyorsunuz. Bu arada bir varisin atanamaması veya daha kötü değerlerde bir evladın gelmesi olası. Her şeye rağmen muazzam bir detay daha.

 

 • Afrika Yerlileri: Bildiğiniz üzere önceki içerik paketleri ile Afrika’nın Angola ve Mozambik arası bölgelerine yeni şehirler ve medeniyetler eklendi. Burada yer alan topluluklara aynı Amerika’daki yerliler gibi birçok özellik ve gelişme eklendi. Test edemediğim için çok detay veremeyeceğim. Ama göz gezdirdiğim kadarıyla yineliyorum Amerika’daki yerliler ve Hindular’a gelen ilginç inanış özellikleri barındıran yeniliklerle Afrika artık daha cezbedici.

 

eu4-rights-of-man-7

 • Prusya Monarşisi: Prusya’yı kurduğunuz an ordu devlete dönüşüyorsunuz. Yani savaş ve ordu ile alakalı bir sürü bonus kazanıyorsunuz. Zaten güzel generallerin çıktığı bir devlet idi şimdi çok daha etkili. Kesinlikle Brandenburg ile Prusya kurmaya dayalı yeni bir oyun atmak ve Avrupa’da yeni reich kurmak için gerekçe niteliğinde bir yenilik.

 

 • Devalüasyon: Adından da anlayacağını üzere ekonominizle alakalı bir seçenek oyunda yer alıyor. Yozlaşmanın artması karşılığında “borçsuz” para buluyorsunuz. Tabi yozlaşmanın getirdiği olumsuz yan etkileri kabul edecek ve kaldıracak yapıdaysanız…

 

 • Devrim Cepheleri: Fransız Devrimi dinamiği değişmiş durumda. Azınlıklar gibi devrim sistemine de gruplar geliyor. Jakobenler, Royalistler ve Jirondenler. Bu grupların devlet yönetimindeki nüfuzları haliyle çeşitli olumsuz ve olumlu bonuslar kazanmanıza olanak sağlayacak. İlerleyen dönemlerde Fransa’yı seçerseniz bu dinamikleri test edebilirsiniz. Ancak henüz ben bu özelliği test edemedim.

 

 • Yönetimi Güçlendirme: Eğer fazladan yönetim puanlarınız varsa, yönetimi güçlendirmek için harcayabilirsiniz. Böylece yönetim şeklinizin bonuslarını artırarak ülkeyi daha istikrarlı bir hale getirebilirsiniz.

 

 • Personal Union Reddi: Hanedanların birleşmesi ile ortaya çıkan personal union’lardan vazgeçebilirsiniz. Güç ve prestij kaybetmenize sebep olacak olan bu özellik sanırım hiçbir oyuncu tarafından kullanılmaz. Çok çok nadir kullanılacak olsa da yine de gereksiz değil. Mesela İspanya ile devasa Fransa’yı, hiç de kontrol etmedim, bir anda boyunduruğum altına girmiş buldum. Savaşsak %100 yener. Ben de test amaçlı Fransa’yı elimde tutmaya çalıştım. Ne oldu? Fransa Avusturya ve İngiltere desteğini alarak beni tokatladılar ve özgürlüğünü kazandı. İşte bu gibi durumlarda anında savaş çıkmadan bu birlikteliği bitirebilirsiniz.

 

Ve nice geriye dönük birçok iyileştirme ve geliştirme söz konusu.

eu4-rights-of-man-8

Europa Universalis IV: Rights of Man Content Pack’i satın alırsanız oyuna neler ekleniyor?

Avrupa’da: Augsburg, Bavaria, Bohemia, Cologne, Hannover, Mainz, The Palatine, Pomerania, Saxony, Trier, Wurzburg ve Wurttemberg.
Batı Afrika’da: Mali, Songhai, Kanem Bornu, Mossi, Benin, Hausa, Air ve Timbuktu.

Yukarıda adı geçen toplulukların, oyundaki asker birimleri daha özel modellere kavuşuyor.

Europa Universalis IV: Rights of Man’i satın almadığınız halde gelen güncelleme ne içeriyor bilmek ister misiniz?

Yeni ek paket ile birlikte gelen bazı özellikler, paketi satın almasanız da oyununuza eklenen irili ufaklı yenilikler mevcut. Bunları da tek tek sayalım. İlk ve en önemlisi, yeni teknoloji sisteminin ücretsiz olarak gelmesi. 7 teknoloji kımı ve enstitüler ile oyun dinamiğiniz değişecek. Evangelical Majors Unit Pack ile İsveç, Brandenbur/Prussia ve Fransa’ya toplamda 8 adet birim modeli ücretsiz geldi. Bunun dışında çok küçük detaylar var. Birçok ülkenin “idea”larında değişimler oldu, bu değişim ve geliştirmeler de yine ücretsiz.

eu4-rights-of-man-9

Osmanlı İmparatorluğu?

Osmanlı İmparatorluğu artık kendine ait bir yönetim biçimine sahip. Feodal monarşi, mutlak monarşi ve meşrutiyet gibi seçenekleri artık seçemiyoruz. Oyunda Osmanlı’yı seçtiğiniz zaman İstanbul’un fethinden önce de sonra da “Ottoman Goverment” ibaresini görüyorsunuz. Peki bu ne demek? Diğer hiçbir ülkede olmayan çeşitli bonuslar ve Osmanlı İmparatorluğu’na özgü gelişmelere kavuşuyorsunuz. Yönetime ait en güzel özellik, belli bir yıl ve ay geçtikten sonra padişah, şehzadeleri arasından veliaht seçimi yapıyor. Oyun size 3 tane evlat sunuyor, her evladınızın yönetim puanları farklı. Aralarında kesin 4 ya da 5 özelliği olan bir evlat oluyor. Özetle kendi planlarınıza en uygun evladı seçmenize oyun olanak sağlıyor. Bu da imparatorluğun neredeyse oyun bitene kadar her daim güçlü olmasına vesile oluyor. Öyle ki zaten oyunda yükleme ekranlarında çıkan eğitici iletilerde “Osmanlı İmparatorluğu, oyundaki en güçlü devlet, yeni oyunculara önerilir” gibi bir metin gözükmeye başladı.

Evlatlarınız ile alakalı yaşanan gelişmeler sizi oyuna daha çok bağlayacak. Size başıma gelen bir vakayı anlatayım. Tarih ile paralel şekilde gidiyordum. Padişahımın adı Süleyman idi, bir mesaj geldi, hassa eşim seçtiğim veliaht evladımın hainlik peşinde olduğunu ve öldürülmesi gerektiğini söylüyordu. Ben bu söylentilere inanmayarak bir şey yapmamayı seçtim. Ve evladımın da suçlu olmadığı açığa çıktı. Bu olay sonucu hassam değişti ve yerine otomatik olarak belki de talih eseri adı “Hürrem” olan yeni bir eş geldi.

eu4-rights-of-man-3

Durun daha bitmedi. Bir vaka daha anlatacağım. 1444’te başlayan oyunda biliyorsunuz Osmanlı İmparatorluğu’nun başında Fatih Sultan Mehmet Han var. Oyunun başında Kırım ile evlilik bağı kurarsanız, talihiniz de iyi giderse Kırım Hanlığı’nı 1 taş atmadan himayenize alarak hüküm alanını genişletebilirsiniz. Hacı Giray Han ölünce bir mesaj geliyor. Kırım’ın Kaderi adlı bu mesajda, Kırım tahtını korumaya dönük iki seçenek karşınıza çıkıyor. Ya Kırım Hanlığı’nı sahip çıkacaksınız ya da genç yaşta başa geçen yeni Han’a uzaktan bakacaksınız. Eğer yardımı seçerseniz iki ihtimal var. Ya Kırım direkt olarak sizin uç beyliğiniz oluyor ya da sizin himayeci durumunuza karşı gelerek savaşa girişiyorsunuz. Her şekilde sonuçta Kırım sizin uç beyliğiniz oluyor. Bende olanı anlatayım. Kırım ile müttefik oldum ve evlilik yaptım. Bu vaka gerçekleşene kadar Hacı Giray, Teodora ve Çeçenler’i boyunduruk altına almıştı. Hacı Giray öldükten sonra Kırım’ı kendime bağladığımda otomatik olarak bu iki topluluk da benim yönetimim altına girdi. Bir anda Kafkaslar ve Kırım benim oldu yani.

Bitirelim Artık

Onca yenilik ve geliştirme bir yana yapay zekadaki değişim de çok önemli. Hissedilir derecede bir iyileşme söz konusu. Bu duruma da örnek vererek izah etmeye çalışayım. Osmanlı İmparatorluğu olarak Aden’de fetihler yapıyordum. Bugünkü Mısır, Cibuti ve Somali toprakları bende idi. Ama Eritre, Etiyopya’da. Toprakları birleştirmem için 1 şehire ihtiyacım var. Savaş açmak için hazırlıkları yaparken bir mesaj geldi. Etiyopya, belli bir altın karşılığı bu arada kalan toprağı bana vermeyi önerdi! Harika! Böylece birkaç yıl sürecek bir savaştan kurtulmuş oldum. Bir başka yapay zeka iyiliğini, bana aslında kötülük oldu, Lehistan savaşımda yaşadım. Yeni kale sisteminden dolayı artık savaşları Hearts of Iron oynuyor gibi ordunuzla cephe oluşturarak set şeklinde ilerleyerek yapıyorsunuz. 100 binlik ordumu 5’e böldüm Lehistan fetihleri yapıyordum. Hiç beklemediğim bir yerden Lehistan tüm ordusunu birleştirmiş, 100’lik ordusunu tek tek benim böldüğüm ordulara saldırdı adamlarımı kaçırayım derken (5. hızda oynuyorum) yarısını saniyeler içerisinde kaybettim. Güçlü devletler böyle davranırken, güçsüzler de ana ordularını yenemeyecekleri savaşa sokmuyorlar ya da beklenmedik ataklarla sizi çok oyalıyorlar.

eu4-rights-of-man-10

Europa Universalis IV: Rights of Man, kesinlikle oyuna gelen en iyi içerik paketlerinden. Girişte biraz veryansın ettim ama yapacak bir şey yok. Binlerce saat oynadığınız bir oyun için değer. Europa Universalis IV sahipleri, bu paketi gözleri kapalı satın alabilirler. Kozmetik içerikler içinse bir şey diyemiyorum, size kalmış.

Son bir sözüm daha var. Europa Universalis ve kardeş kardeş oyunlarına dair daha fazla bilgi ve rehberler için www.paradoxfan.com adresine bakabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Talha Turhal

Tarih ve tarih konulu oyunların aşığı. Bu devrin adamı değil. Teknolojiyi hem seviyor hem nefret ediyor.

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Talha TurhalMetehan Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Metehan
Ziyaretçi
Metehan

Hazır indirime girdi, dlc alacağım. Ancak Rights of man mi alsam, Art of war mu bilemedim. Yönlendirebilir misiniz? Rights of Man’de kraliçe olayı ve vassalları yönlendirebilmek ilgimi çekiyor. Ne kadar erken cevap verirseniz o kadar iyi :)

Ayrıca öyle değil de, şu şekilde de sorabilirim. Hiçbir dlc’im yok. Hangi dlc’yi almalıyım? Öneriniz nedir?