Europa Universalis IV: El Dorado İnceleme

EL Dorado, Europa Universalis IV’ün beşinci genişleme paketi. Genel olarak Yeni Dünya’ya, yani Amerika’ya odaklanıyor. Amerika yerlileri ve burayı kolonileştirecek olan Avrupa ülkeleri El Dorado sahiplerinin öncelikli seçimi olmalı. Alternatif tarihe meraklı olanlar ise Nation Designer ile tüm Dünya’yı istedikleri hayali ülkelerle doldurabilir.

Temel özellikleri:

  • Nation Designer: Kendi ülkenizi oluşturmanıza imkân verir. Ülkenizin bayrağını, rengini, sınırlarını, vilayetlerini, hükümdarın niteliklerini, idea’larını vs. siz belirleyin.
  • Nahuatl, Inti ve Maya dinlerinde insanların kurban edilmesini ve güneşe tapınılmasını tecrübe edin.
  • Fatihlerinizi Yeni Dünya’ya Yedi Altın Şehir’i bulmaya veya Dünya’nın çevresini dolaşmaya gönderin.
  • Yeni Dünya’nın zenginliklerini hazine filonuzla Avrupa’ya akıtın ve başkasının hazinesini almak için korsanlarınızı gönderin.
  • Ticari filonuzu kullanarak korsanları avlayın.
  • Papa ile iyi ilişkiler kurun ve Tordesillas Antlaşması’nda olduğu gibi Dünya’nın paylaşımında meşru biçimde öne geçin.

Nation Designer

el-dorado-1

Dördüncü Haçlı Seferi’yle Latinler Konstantiniye’yi fethedip Bizans’a büyük bir darbe vurmasalardı 1444’te Bulgaristan ve Yunanistan’a egemen bir Bizans mı görürdük? Bu durumda Osmanlılar veya bir başka Türk beyliğinin liderliğinde bu güçlü Bizans’a karşı Anadolu birliği daha kolay kurulur muydu?

Timur’un yıkımın eşiğine getirdiği Osmanlı, Fetret Devri’nden bölünmüş olarak çıkarak biri Balkanlar’da I. Musa, diğeri Anadolu’da I. Mehmet idaresinde iki kalıcı devlet 1444’e kadar devam etseydi, başarılı bir diplomat olan Mehmet’i mi yoksa babası I. Bayezid gibi fatih olan Musa’yı mı tercih ederdiniz?

National Designer ile bu tür alternatif tarih senaryolarını kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Alternatif tarih her ne kadar tarihin dışında kalsa da gerçeğe yakın bir senaryo oluşturmak için araştırma yapmak gerekir. Alternatif tarih senaryonuz 1444’ten ne kadar geriye giderse gerçekçi bir senaryo oluşturmak o kadar zorlaşır.

Yeni Dünya Dinleri

el-dorado-2

Altı asır önce Amerika Eski Dünya’nın ulaşmış olduğu teknolojik düzeyin oldukça gerisinde bulunuyordu. Dinler de buna dâhil. Aztek ve diğer Orta Amerika kültürlerinin takip ettiği Nahuatl dini bir kıyamet saatine sahip. Kıyamet gününü ileri ötelemek için yapılabilecekler arasında düşman ülkeleri işgal etmek, muharebeleri kazanmak, vasalların hükümdar ve varislerini kurban etmek var. Eğer reform yapmak isterseniz kıyamet saatini de hızlandırmış olursunuz. Dolayısıyla halkınızı bu eski ve acımasız inançlardan kurtarmak için bu dinin gerektirdiklerini de yapmanız gerekiyor. Eğer kıyamet vakti gelirse Nahuatl ülkeleri olağanüstü önlemler almak zorunda kalır: Kendi hükümdarı ile varisi kurban edilerek 0/0/0 özelliklerine sahip yeni bir yönetici başa geçer. Tüm hükümdar puanları silinir. Vasal devletler bağımsızlıklarını elde eder. Geçirilmiş tüm reformlar kaldırılır.

Maya dini Nahuatl benzeri reformlara sahip ancak kıyamet saatine bağımlı değil. Reform yapmak için ülkenin belli bir genişliğe ulaşması gerekli ve reform geçirildiğinde sahip olunan vilayetlerin yarısı veya daha fazlası kaybedilir.

Inti dini Sapa Inca’nın, Türkçe anlamıyla tanrı-imparator’un otoritesinin sağlanması ve halkın kendisine tapınması çerçevesinde gelişmiş. Hükümdar vilayetlere otonomi verdiğinde dini Otorite’si azalır. Reform için 10 vilayete ve 100 otorite puanına ulaşmak gerekli. Reform geçirildiğinde otorite puanı silinir ve iç savaş patlak verir. İç savaş kaybedilirse son iki dini reform da kaybedilmiş olur.

Keşifler

el-dorado-3

Ferdinand Macellan 1522’de 3 yıllık seyahati sonunda Dünya’nın çevresini tamamen dolaşan ilk insan oldu. Oyunda en az üç ağır veya hafif gemiden ve bir kâşiften oluşan bir filoyu bir kara parçasının sahillerini, denizleri veya Dünya’nın çevresini dolaşmakla görevlendirebilirsiniz. Dünya’nın çevresini ilk dolaşan kâşif ülkesine 100 prestij getirecektir.

Hunt for the Seven Cities sistemi ile kara kaşifleri Amerika’da keşfedilmemiş toprakları açmak, yerlilerle savaşmak ve gerektiğinde dinlenmek gibi faaliyetleri otomatik olarak gerçekleştirir. Bu faaliyet esnasında gelen bir takım eventler ile altından şehirler, gençlik pınarı gibi mitolojik yerler bulabilirsiniz.

Hazine Filoları ve Korsanlar

Artık kolonilerde bulunan altın, koloni hükümetine değil doğrudan anavatana gönderiliyor. Bunun için hazine filosu oluşturularak ticari rota üzerinden seyahat ediyor. Hazine filolarını korsanlara karşı korumak için ticari filolar gerekiyor.

Diğer Yenilikler

el-dorado-4

Koloni hükümeti kuran ilk Katolik devlet, eğer Papa ile pozitif ilişkiye sahipse, koloni gelişiminde, diğer Katolik devletlerin zararına neden olarak, avantaj elde ediyor. Papa’nın koyduğu düzeni ihlal eden Katolik ülke ile Papa’nın ilişkileri azalıyor.

Bağımsızlığı olmayan ülkelerin bağımsızlık arzusu (Liberty Desire) ciddi biçimde elden geçirildi. March ve Client state’lerin bağımsızlık arzusu görece daha düşük iken Japon Daimyo’larının büyük bağımsızlık arzusu var. Vasallar da diğer vasalların toplam gücünü kendi hesaplarına dâhil ediyor. Örneğin, tüm vasallar birleşerek altında bulundukları yönetici ülkeyi devirebileceklerini düşünürlerse bunu gerçekleştirmek için birlikte harekete geçebilirler.

Haritaya dört yeni yer şekli ilave edildi. Bunlar; Highlands (ağaçsız tepeler), Drylands (kurak ancak tarım yapılabilir), Farmlands (yoğun nüfus besleyebilen ekili ve zengin topraklar), Savanna (kuru ve yağışlı sezonlara sahip geniş açık düzlükler). Ayrıca önceki Hills (tepeler) ağaçlandırılarak Highlands’dan farklılaştırıldı.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Can Ömer

Paradox Interactive Türkiye topluluğunun kurucusu ve yöneticisi.

3
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
cissisTalha TurhalUgurcan Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ugurcan
Ziyaretçi
Ugurcan

Ya oyunu çok beğendimde Osmanlıyı oyunda seçebiliyotmuyuz bazı strateji oyunlarında Müslümanlar ve türkler seçilmiyordu da?

Talha Turhal
Ziyaretçi

Evet

cissis
Ziyaretçi
cissis

Ben el dorado dlc sini indirdim ve indirdikten sonra oyuna custom nation özelliği gelmedi çok uğraştım ama ne yaparsam yapıyım sonuç alamadım. Lütfen yardım edin.