Europa Universalis IV: Common Sense İnceleme

Europa Universalis IV: Common Sense İnceleme

EU IV’ün içeriği Common Sense ile zenginleşmeye, büyük değişimlerle daha mücadeleci bir hale bürünmeye devam ediyor.

Common Sense, Europa Universalis IV’ün altıncı genişleme paketi. Common Sense’in en önemli yeniliği, vilayetlerin “vergi”, “insan gücü” ve yine bu güncelleme ile eklenen “üretim” değerlerinin hükümdar puanları kullanılarak artırılabilir hale gelmesi oldu. Vilayetlerin sahip olduğu bu üç temel değerin toplamı “development” (gelişmişlik) olarak adlandırılıp, geçmişte vilayetlerin vergi değerlerine (base tax) bağlı olan hemen her şey şimdi development’e bağlı hale getirildi. Örneğin fethedilen bir vilayeti core yapmak için o vilayetin development değerinin 10 katı kadar ADM puanı gerekiyor. Oyundaki bina sayısı ve çeşitliliği ciddi oranda azaltıldı ve inşası kısıtlandı, buna karşın binaların fiyatları ve getirileri yükseltildi. Vilayetlerin arazi yapısı ve development seviyesi ise kurulabilecek bina sayısını belirliyor.

Europa-Universalis-IV-Common-Sense-4

Ek Paket Özellikleri:

 • Teokrasiler event ile varis seçebiliyor. Bu seçimler varis başa geçtiğinde farklı eventleri tetikliyor.
 • Monarşilerde “Legitimacy” (meşruiyet) sisteminin benzeri teokratik ülkelere “Devotion” adıyla eklendi.
 • Constitutional Monarchy, Constitutional Republic ve English Monarchy yönetimlerine parlamento özelliği eklendi. Parlamentoda temsil edilecek vilayetleri (Seats) belirleyebilirsiniz. Bunlar parlamentoda önergeleri tartışır ve oylarken çeşitli rüşvetlerle oylar satın alınabilir.
 • Protestanlık’a “kilise gücü” adı verilen bir özellik eklendi. Bu güçle “aspect” adı verilen çeşitli bonuslar seçilebilir.
 • HRE imparatoru elektörlük yetkisini geri alabilir.
 • Devletler statüleri eklendi. Bunlar Avrupa’da genellikle Dük, Kral ve İmparator olarak bilinir. Statüyü yükseltmek National Focus değiştirmek için gereken süreyi kısaltır.
 • Budist ülkelere Karma sistemi eklendi. Saldırgan politika Karma’yı düşürürken ittifaklara sadık kalmak ve uluslara bağımsızlık vermek Karma’yı artırır. Çok yüksek Karma’ya sahip hükümdar diplomatik ilişkiler kurmakta zorluk çekecektir. Çok düşük Karma ise ordulardaki disiplini düşürecektir. İdeal durum Karma’yı orta düzeyde tutmakla sağlanabilir.

Europa-Universalis-IV-Common-Sense-1

 • Barış dönemlerinde, ilişkileri yükseltmek adına başka bir devletin hakkı olan vilayeti ona geri iade edebilirsiniz.
 • Kutsal Roma İmparatorları bazı prensliklere özgür şehir statüsü verebilir. Bu özgür şehirler kendilerine özgü, vergiyi artıran cumhuriyetçi yönetim biçimine sahipler. Ayrıca imparatorluk içi savaşlarda dahi imparatorun korumasına sahipler. Her özgür şehir için imparator ilave vergi, insan gücü ve imparatorluk otoritesi avantajı elde eder.
 • Hükümdar puanlarını kullanarak vilayetlerin base tax, base production ve base manpower değerleri artırılabilir. İklim, arazi tipi ve vilayetin gelişmişliği ne kadar hükümdar puanı harcayacağınızı etkiler. İlaveten çeşitli idea ve modifier’ler bu değeri artırabilir veya azaltabilir.
 • İstediğiniz danışman listede yoksa seviyesine göre belli miktarda para harcayarak istemediğiniz danışmanları, yerlerini başkaları doldurması için azledebilirsiniz.
 • Budist, Protestan, Teokratik yönetimler, Papalık devleti, teba ilişkileri ve parlamentolarla ilgili sayısız yeni event eklendi.
 • National Focus sistemi, Res Publica ek paketine sahip olmayıp Common Sense paketine sahip olanlar için de aktif.


Ek Paket Dışındaki Ücretsiz Yenilikler

Kaleler artık tüm vilayetlerde değil az sayıda vilayette bulunuyor. Önemleri büyük oranda artırıldı. Kale bulunmayan vilayetler bir ay içinde işgal edilebiliyor. Kale inşa etmek oldukça pahalı ve aylık gideri olan askeri bir yatırım. Barış zamanı kalede garnizon tutmayarak kale masraflarını yarıya indirme imkânı var ancak düşmanın hemen bu kaleyi ele geçirip içine kendi garnizonunu koyma riskini göze almak gerekiyor. Garnizonu bulunan bir kale, bazı durumlarda düşman kuvvetlerin kale çevresindeki vilayetlere girmesini engelleyebiliyor. Ayrıca düşman tarafından ele geçirilmiş bir vilayeti bir ay içerisinde geri alabiliyor. Başkentlerde kale bulunmasa da 1000 kişilik bir garnizon oluyor ancak bunun kalelerde olduğu gibi komşu vilayetleri koruma özelliği bulunmuyor.

Europa-Universalis-IV-Common-Sense-2

Bina sistemi komple elden geçti. Binaların sayısı azalırken kurulum masrafları artırıldı, ancak binaların getirisi de buna paralel olarak iyileşti. Bina kurmak için hükümdar puanı artık gerekmiyor. Bir vilayete kurulabilecek bina sayısı vilayetin development ve arazi tipine bağlı.

İşgalci orduların vilayetleri yağmalaması sistemi yenilendi. Vilayetler artık yağma göstergesine sahip. İşgalci ordu bulunduğu düşman vilayetinde bir süre bekleyerek vilayetin ekonomik birikimini ele geçirebilir. Süvariler bu konuda en iyi birlikler. Yağmalanan vilayetin eski ekonomik değerini kazanması için 16 ay gibi bir süre gerekiyor.

Diğer yeniliklerden bazıları:

 • 25 yeni achievement eklendi.
 • Tengri ve Zoroastrian dinleri eklendi.
 • Budizm; Theravada, Mahayana ve Vajrayana dinlerine ayrıldı.

Europa-Universalis-IV-Common-Sense-3

 • Görevler komple elden geçirildi.
 • Savaş liderinden tüm şehirleri talep etme imkânı geldi. Henüz işgal edilmemiş bir şehri talep etmek veya başkenti talep etmek daha zor olsa da artık mümkün.

Oyun ve ek paket genişliğindeki bu DLC hakkında daha fazla bilgi için www.paradoxfan.com adresine bakabilirsiniz.

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
31
Bu yazıyı paylaş :
Genel Ortalama 90

EU IV’ün içeriği Common Sense ile zenginleşmeye, büyük değişimlerle daha mücadeleci bir hale bürünmeye devam ediyor. Common Sense, Europa Universalis IV’ün altıncı genişleme paketi. Common Sense’in en önemli yeniliği, vilayetlerin “vergi”, “insan gücü” ve yine bu güncelleme ile eklenen “üretim” değerlerinin hükümdar puanları kullanılarak artırılabilir hale gelmesi oldu. Vilayetlerin sahip olduğu bu üç temel değerin ..

Sonuç OFD: 90.0% 90 Harika
Yeni kaleler hiç şüphesiz savaşlara ciddi bir değişiklik getirdi. Bu yeniliğe alışmak zaman alacaktır. Diğer ek paketlerde rastlanmamış ölçüde şikâyetler de oldu, bunu Steam yorumlarına bakarak görmek mümkün. Benim görüşüm yeniliğin yerinde olduğu yönünde, alışmak için biraz zaman gerekli. Bu sırada yapımcılar oyunu sürekli iyileştirmeye devam ediyor olacaklar.

Desteği için http://www.playstore.com 'a teşekkür ederiz.

Benzer Yazılar

Battlefield V Yapımcısı DLC’ler ve Battle Royale Modundan Bahsetti

Battlefield V Yapımcısı DLC'ler ve Battle Royale Modundan Bahsetti


Battlefield V Yapımcısı DLC'ler ve Battle Royale Modundan Bahsetti

Battlefield V yapımcı ekibi oyunda yer alacak ücretsiz DLC'lerden bahsedip neden Battle Royale modunu oyuna eklediklerini açıkladılar. Seriyi tekrardan İkinci Dünya Savaşı atmosferine taşıyacak olan Battlefield V çıkmadan bile çokça tartışılmayı başarıyor. Electronic Arts'tan beklenmeyecek...

Playstore Yeni İndirim Kampanyalarını Duyurdu

Playstore Yeni İndirim Kampanyalarını Duyurdu


Playstore Yeni İndirim Kampanyalarını Duyurdu

Playstore, geniş oyun yelpazesindeki bazı ürün ve serilerin indirime girdi. Bayram, Dünya Kupası ve okulların kapanışı gibi hususlarda oyuncuları unutmayan Playstore, üç yeni kampanya duyurdu. Peki hangi oyunlarda indirimler mevcut? Football Manager Kampanyası ile Football Manager 2018 ve...

Bethesda E3’ü Yıktı Geçti… Mi?

Bethesda E3'ü Yıktı Geçti... Mi?


Bethesda E3'ü Yıktı Geçti... Mi?

Bekledik, bekledik ve daha çok bekledik. Sonunda oyun dünyasının -tabiri caizse- kalbinin attığı etkinlik olan Electronic Entertainment Expo, yani E3, başladı. Her sene olduğu gibi, devasa şirketler, bu sene de eteklerindeki taşları dökmek için oradalar. Bunların arasından belki de en çok ilgi...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir