Paper Sorcerer İnceleme

Lise yıllarında, haftada 45 dakika bile sürmeyen bilgisayar derslerimiz vardı. Pentium II işlemcilerin yeni çıktığı yıllarda 144mhz işlemcili bilgisayarlarla bir ders saati içerisinde kendimizce eğleniyorduk. Kimilerimiz Pizza Tycoon ile pizza dükkanı işletirdi, kimilerimiz Liero ile gerçek zamanlı Worms oynardı, bazılarımız da dipsiz bir zindanda gezip, canavarlarla dövüştüğümüz Dungeon Master oynardı. Dungeon Master’ın ardından benzeri yüzlerce oyun çıktı ama günümüzde artık benzer tarzda oyunlar pek az rastlanır oldu. Might and Magic X ve Legend of Grimrock bu türün modern yüzlerini teşkil ediyor. Paper Sorcerer da bu türe yeni katılanlardan.

Paper Sorcerer oldukça klişeleşmiş bir hikaye ile başlıyor. Büyük kötü bir büyücü ortalıkta terör estirmeye başlıyor ve bunun üzerine iyi kral bir grup maceracıyı bu büyücü durduması için görevlendiriyor. Maceracılara büyücüyü hapsetmeleri için büyülü bir kitap veriliyor. Maceracılar büyücüyü altedip onu kitabın içine hapsediyorlar. Hikaye bu noktaya kadar oldukça standart bir rol yapma oyunu senaryosu ama aslında kötü büyücü biziz ve oyun kitaptan kurtulmaya çalışmamız ile ilgili.

Paper-Sorcerer-1

Kitap içerisinde hapsolduğumuz için grafiklerin tamamı sanki bir parşomen üzerine mürekkeple çizilmiş duygusu yaratır biçimde dizayn edilmiş ki bu da Paper Sorcerer’ın ayırt edici özelliklerinden birisi. Belki çok uzun süre oynamanız gözlerinizi yorabilir ama bölümlere göre değişen renk paleti az da olsa bu soruna çare oluyor. Bunun dışında objeler ve odalar oldukça güzel modellenmiş ve bir kaç nokta haricinde kesinlikle sırıtmıyor. Oyunun geri kalanı menüler ve konuşma kutularından oluştuğu için grafikler için daha fazla söylenebilecek birşey yok. Oyunun müzikleri ise çoğu zaman arka planda kalıyor ama dövüş ekranındaki müzikler oldukça uygun olmuş. Gerçi biraz daha çeşit olması, kendini tekrar eden müziklerden kurtarabilirdi.

Paper-Sorcerer-2

Yazının başında da belirttiğim oyunlardan en az birini oynamış olanların hiç yabancılık çekmeyeceği bir sisteme sahip Paper Sorcerer. Kötü büyücü olarak biz ve yanımıza seçtiğimiz üç uşağımızla birlikte kitabın labirent gibi bölümlerinde ilerliyor, gizli odalar buluyor ve bir yandan da kitaptan kaçmamızı engellemeye çalışan kitabın koruyucularına karşı savaşıyoruz. Labirentin içerisinde dolanırken tamamen serbest hareket yeteneğimiz var ama bir dövüş başladığında ekranımız, karşımızdaki düşmanları ve bizim takımımız ile ilgili istatistikleri gösteren bir ekrana dönüşüyor. Dövüş esnasında herkes sıra ile oynuyor ama karakterlere verilen komutlar, sıranızın başında aynı anda veriliyor. Bu sebepten dolayı kimi zaman öngörülü davranıp, ağır darbe alacağını düşündüğümüz karakterleri iyileştirme emirlerini önceden vermemiz gerekebiliyor.

Paper-Sorcerer-3

Labirentin içerisinde bir çok gizli alan bulunuyor ki bu da bölümleri lineer olmaktan kurtarıyor. Kitabın her bir bölümü 3 alt bölümden oluşuyor ve sonunda her zaman bir bölüm sonu canavarı, daha doğrusu, bölüm sonu koruyucusu bulunuyor. Bu düşmanı da yendiğimiz zaman kitabın gücünü zayıflatıp bir sonraki bölüme doğru ilerleyebiliyoruz. Tabi bölüm aralarında uğrayabildiğimiz, kitaptaki diğer kötülerin de takıldığı bir de kasaba var; bir nevi Paper Sorcerer’ın Mos Eisley’si. Bu kasabada çeşitli alış-veriş işlemlerimizi gerçekleştirip, yerliler ile bir sonraki bölüm hakkında konuşabiliyoruz. Olaylar oldukça hızlı ve mekanik bir biçimde gelişiyor ve çoğu zaman kasabadakilerin sizlere anlattıklarından çok, bölümler içerisinde bulduğunuz kitap veya notlar hikayeyi ilerletiyor.

Sonuç olarak fiyatı için oldukça uzun süre eğlenebileceğiniz, eski rol yapma oyunlarının güzel yanlarını karakteristik bir grafik tarzı ile birleştiren bir oyun Paper Sorcerer. Legend of Grimrock’ı oynayıp da “keşke daha az puzzle olsaydı” dediyseniz, Paper Sorcerer’ı kesinlikle deneyin. Belki dövüşlerin sıklıklığı arada canınızı sıkabilir ama eğleneceğinizden emin olabilirsiniz.