Steam Geliştirici Günleri 2016’nın Detayları Belli Oldu

Valve’in Steam ve oyun sektörü odaklı konferansı olan Steam Geliştirici Günleri’nin bu seneki detayları belli oldu! Konferans önümüzdeki ay gerçekleşecek.

Okumaya devam et Steam Geliştirici Günleri 2016’nın Detayları Belli Oldu

Steam Dev Days’te Steam ve PC’nin Geleceği Konuşuldu

Valve’in Ekim ayında duyurduğu ve basınsız bir etkinlik olduğu için oldukça ilgi duyulan Steam Dev Days Konferansı tamamlandı. İşte konferanstan satır başları.

Okumaya devam et Steam Dev Days’te Steam ve PC’nin Geleceği Konuşuldu

Valve’dan Sanal Gerçeklik Cihazı

Valve, sanal ve gerçeklik arsındaki perdeyi kaldırmaya geliyor.

Valve’ın yaklaşmakta olan Steam Dev Days’te hakkında bilgi vereceği mezvulardan birisinin bir sanal gerçeklik cihazı ile ilgili olduğu ortaya çıktı. Görünüşe göre Valve, bu konu hakkında sadece konuşmanın basit ve yetersiz olduğunu biliyor ki sunumda bir portotipte gösterecek.

Valve konuyla ilgili “Sanal gerçeklik donanımının iki yıl içerisine satışa uygun hale geleceğini düşünüyoruz. Şu an ürettiğimiz prototip, cihazın ne kadar çarpıcı deneyimler sunduğunu ispatlamaya yetecek kapasitede. Bu durumdaki bir cihazın çıkışı çok uzun sürmeyecektir ancak şimdilik geliştirme aşamasına devam ediyoruz. Sunumda donanımın nasıl bir şey olduğu ve ne tür tecrübeleri mümkün kılacağı ile ilgili konuşacağız, ayrıca sunuma katılan ve rastgele seçilecek bir kaç kişi cihazı deneme şansına sahip olacak” şeklinde bir açıklama yaptı.

Kendi adıma konuşacak olursam, 2004 yılında Half-Life 2 çıktığında, NPC’lerin gözlerinde ki duygu yüklü bakışlardan oyun dünyasında gerçeğe en çok yaklaşan firmanın Valve olduğunu hissetmiştim. Bu kez ise Valve daha büyük oynuyor, bekleyip nasıl bir iş çıkardıklarını hep birlikte göreceğiz.

Valve’dan Özel Konferans: Steam Dev Days

Valve Software, geçtiğimiz aylarda duyurduğu yarı konsol yarı bilgisayar olan Steam Machinies ve oyun yapımcıları için özel bir konferans düzenliyor.

15-16 Ocak tarihlerinde Seattle, Washington’da Valve Software Merkezinde düzenlenecek özel konferansta konu ise gündeme çıktığından beri düşmeyen Steam OS ve Steam Machines. Konferansa davet edilen kişiler ise oldukça sık dokunmuş durumda. Valve, basını dahil çağırmayacağı konferansa isminden de anlaşılabileceği üzere oyun yapımcıları ve yayıncıları davet etti. İki gün sürecek olan konferans, Valve’ın Linux üzerinden çalışan Steam OS’ini, büyük ekran televizyonlar için tasarlanan Steam Machine’ini, pekte alışık olmadığımız türden olan bir oyun kumandası olan Steam Controller’ını yapımcılara ve yayıncılara test etme imkanı sunacak. AMD, Oculus ve Nvida gibi şirketlerden konuk konuşmacıları da ağırlayacak olan konferansın en şaşırtıcı özelliği ise basının davet edilmemesi. Kapalı kapılar ardında neler yaşanacağı hakkında daha geniş bir bilgi edinebilmek için Valve’in açıklamasına bir göz atalım:

Steam Dev Days, iki gün sürecek olan ve profesyonellerin rahat, kayda müsaade edilmeyen bir ortamda görüşecekleri bir oyun yapımcı konferansı. Yapımcıları, tasarım ve endüstri tecrübelerini paylaşacağı, yuvarlak masa görüşmelerine katılacakları ve deneyimli meslektaşlarının OpenGL/Linux’tan VR’a, kullanıcıların geliştirdiği içeriklerden oyun ekonomisine kadar geniş bir konuya sahip konferanslarına katılabilecekler. Yapımcılar bu konferans süresinde aynı zamanda Valve Software’ın Steam Takımıyla buluşabilecekleri ve Steam OS, Steam Controllers ve protatip Steam Machines’lere erişim şansları bularak geri bildirim yapabilecekler.