Warner Bros Batman: Arkham Knight İçin Özür Diledi

Warner Bros, Batman: Arkham Knight’ın PC’deki kötü performansı için tüm sorumluluğu üstlendi. Okumaya devam et Warner Bros Batman: Arkham Knight İçin Özür Diledi

Batman: Arkham Origins İnceleme

Uzun yıllardır çizgi romanlarıyla, dizileriyle, filmleriyle ve oyunlarıyla hayatımızda önemli yer işgal eden süper kahramanlar arasından bir tanesini seç deseler, hangisini seçerdiniz? Ben Batman’i seçerdim. Daha önce Batman oyunlarını incelerken çok dile getirdim, uzak diyarlarda şekillenen favori süper kahramanım ‘Batman’ dedim. Batman’in asil oluşu, adalet anlayışın ve laubalilikten uzak hali beni her zaman etkilemiştir.

Benim gibi nicelerinin sevdiği Batman aylar önce The Dark Knight Rises ile beyazperdede yer aldı. Şimdi ise yeni bir oyunla parmaklarımızın ucunda (Tolga abime selamlar). Ama bu sefer ileri değil geri gidiyoruz, kısa bir süre önce satışa sunulan Batman Arkham Origins ile Batman: Arkham Asylum ve Batman: Arkham City adlı o harika oyunların hikayesine nazaran yıllar öncesine dönüyoruz. Gotham’ın suç oranı artmış, bu da yetmemiş etrafı kirli polisler sarmış. Ama bu gidişata dur diyen yaşça genç, kısmen ham ve bir okadar bıçkın Batman vardır. Bazılarının işine çomak sokan kahramanımız, bir bakıma suçluları da cezbedecek bir vakaya sebep olur. Batman Evreni’nin kadim suçlularından Black Mask, Batman’in başına ödül koyar ve en elit suçlular şehre akın eder…

batman-arkham-origins-1

Batman Arkham Origins, Arkham serisinin üçüncü oyunu. Dinamikler ilk iki oyundakiyle aynı. Arkham Origins, dev yenilikler içermiyor ama bu da aynı çorbanın ısıtılıp önümüze konduğu manasına gelmiyor. Öncelikle hikaye ve sunum olarak bambaşka bir kalite var karşımızda. Ana ile yan karakterler ve çevreyle etkileşimde açığa çıkan diyaloglar oldukça etkileyici. Bu sefer ciddi anlamda atmosfer kötüye çalıyor, her ne kadar Batman asil ve asabi duruşuyla önceki oyunlarda kasvetli ortamı daha da gerse de düşmanlar kısmen buna engel idi. Lakin Arkham Origins biraz daha zorlasa bir gerilim oyunu olabilirmiş diyebilirim.

Bir sürü kaliteli yan görevin bulunduğu oyunda harita oldukça genişlemiş durumda. Böyle dedim diye aklınıza GTA serileri gelmesin lakin şehrin büyüklüğü oldukça yeterli diyebilirim. Şehrin tabakalar halinde ve her tabakada farklı bir aksiyon barındırması da bu büyüklüğü kısmen katlamış. Kanalizasyonlar, dev binaların çatıları, köprüler, ara sokaklar, dar geçitler, çeşitli siteler ve daha nice alanda Batman ile kötüleri yakalamak için esip gürlüyoruz.

batman-arkham-origins-2

Özellikle Arkham City’de oyunun havasını baltalayan ve çevreye gerçekten çok çirkince yerleştirilmiş bir sürü Riddler bulmacasından sonra Enigma’nınkiler çok daha iyi geldi. Evet, etrafta yine bulmacalar var ve Arkham City’dekileri aratmıyorlar ama o güzelim haritanın havasını da bozmuyorlar. Ayrıca birçoğunun da görevlerle bağlı olduğunu söyleyebilirim. Örneğin ben Arkham City’de birçok bulmacayı çözmedim ama Origins’te bir şekilde bu bulmacaları çözmeye itiliyorsunuz. En önemli nedeniniz hızlı ulaşım alanlarını aktif etmek. Gotham’da birçok yere, ki bunların arasında Batcave de var, Batwing ile hızlı bir şekilde varabiliyorsunuz. Lakin bunun için bölgelerin merkezinde yer alan alanlardaki sinyal kesici düzenekleri bozmalısınız ve bu düzenekler de Enigma’nın eseri…

Harita büyük, neredeyse her yerinde bir aksiyon var ve bulmacalarımız da eksik değil dedik. Peki dövüşler? Dövüşler artan düşman çeşitliliği ile paralel bir gelişme ivmesi gösteriyor. Yeni birçok animasyon, seviye atladıkça aktif olan yeni saldırı çeşitleri ve teçhizatlar (bazıları senaryo ilerleyince alınabiliyor) önceki iki oyuna nazaran gelişme gösteriyor fakat dev eklemeler yok altını çizelim. Yeni olup hikayenin eski dönemlerini konu alan Origins’te her düşman karakterin çetesi farklı şekilde dövüşerek sizi zorluyor. Örneğin Lady Shiva’nın ninja kızları çok hızlı, saldırılarınıza karşılık veren ve karşı ataklarınıza karşı atak yapan tiplerken Black Mask’in çete üyeleri ise gel beni döv diyen beyinsizlerden oluşuyor. Senaryo ilerledikçe ağır silahlı, kalın zırhlı ve farklı saldırı ile savunma taktikleriyle karşınıza çıkan düşmanlar dövüşlerin daha zorlu ve eğlenceli olmasına vesile olmuş.

batman-arkham-origins-3

Senaryo ilerlerken polisin yetersiz olduğu yerlerde bizzat biz devreye giriyoruz. Hatta bol bol SWAT tokatlıyoruz zira her polisi bir James Gordon değil, etraf yozlaşmış polislerle dolu. Azılı bir düşman kovalarken aniden polis telsizi anons geçiyor ‘Yakınlarda bir çete savaşı patlak verdi.’ Hemen bölgeye intikal ederek iki düşman karakterin çetesi arasında kavganın çıktığına tanık olarak ümüklerine ayırt etmeksizin çöküyoruz. Sadece bu kadarla sınırlı kalmayan bu içerikte halktan kimselere de yardım ediyoruz. Elbette bunlar boş dövüşler değil senaryoda karşınıza çıkacak değişik türdeki düşmanlara alışıyor, senaryonun gelişimi açısından bilgiler ediniyor ve aynı zamanda seviye atlıyorsunuz. Bir diğer polisliğe soyunduğumuz içerik de yeni dedektif modu, bu mod sayesinde yaşanan kriminal olayları çözerek senaryoyu ilerletiyoruz. Vakaların yaşandığı bölgede arama tarama yaparak çeşitli ipuçlarıyla olayları çözüp sorumluları cezalandırıyoruz.

Grafiklerde de gelişmeler var. Özellikle fiziğin en iyi kullanıldığı oyunlardan birisiyle karşı karşıyayız diyebilirim. Test sistemimizi ilk defa bu kadar ısıtan bir oyunla karşılaştık. Kar taneleri, sisler, kar birikintilerinde oluşan izler ve daha nice çevreyle olan etkileşim o an atmosferin büyüsüne kapılarak oyunu ve yönettiğiniz karakteri unutarak çevreyi izlemenize sebep oluyor. Olumsuz gibi yazdım ama merak etmeyin oldukça olumlu. Hazır teknik detaylara girmişken ses, seslendirme ve müziklerin de önceki serileri ve filmleri aratmayacak kadar iyi olduğunu söyleyebilirim.

batman-arkham-origins-4

Batman Arkham Origins’i ailenin diğer iki oyunundan farklı kılan en büyük yanı multiplayer bölümüne sahip olması. Normalde değişik haritalarda ya gizlilik üzerine ya da birkaç fazdan oluşan çete kavgalarında elde ettiğimiz puanlarla bir lider tablosunda derece yapmaya çalışırdık. Origins’te bu bölüm çeşitli içeriklerle desteklenerek varlığını korumuş. Ek olarak farklı görevlerin bulunduğu çeşitli haritalarda ya Bane ya da Joker’in çetesinin üyesi olarak multiplayer’a dahil oluyoruz. Bu iki kötü kahramanın çeteleri birbiriyle çatışıyor ve aynı anda Batman ile Robin’den kaçıyor. Eğer çete üyeleri haritadaki görevleri tamamlar ve rakipleri ezerse bir süre sonra Bane’i veya Joker’i çağırabiliyor. Bu kötü karakterleri de yine bir oyuncu yönetiyor. Batman ile Robin de yine aynı şekilde oyuncular tarafından yönetiliyor. Ortam aşırı kaynak ve gergin olsa da oynanış bakımından eğer çete üyesiyseniz çetrefilli bir süreç sizi bekliyor diyebilirim. Kontrol dinamikleri sizi alışana kadar zorlayacak ve bol bol dayak yiyeceksiniz. Son olarak gerek kahramanları gerek çete üyesi olan karakterinizi olabildiğince özelleştiriyor ve çeşitli perkler ediniyorsunuz. Seviye atladıkça çeşitli birçok özelliğe kavuşuyorsunuz. Senaryoda yer yer bunalım geçirenler için gayet kurtarıcı bir bölüm olmuş lakin pek de müptelası olunacak bir sunumu yok. O nedenle sizi bir yere kadar tutacaktır.

batman-arkham-origins-5

Oyuna getirebileceğim iki eleştirim var. Öncelikle mantık hatasına değineyim. Arkham Asylum ve Arkham City’de yavaş yavaş elde ettiğimiz teçhizatlarımız Origins’ten beri varmış, lakin önceki oyunlarda bu teçhizatları adeta bir çömez gibi edindik. İşin garibi Origins’te olup da önceki oyunlarda olmayan çok güzel teçhizatlarınız var… Bu biraz bana mantık dışı geliyor ama üçüncü oyunla da yenilik eklememeleri WB’nin sonu olabilirdi. Mazur görüp buglara geçiyorum. Batclaw çok az yere tutunuyor, bazı alanlarda ve siper alınan yerlerde Batman takılı kalarak kurtulamıyor. Ya oyunu baştan açmak ya da Batclaw ile tutanacak bir yer arıyorsunuz, başka çözüm yok. Bu iki husus dışında benim nezdimde olumsuz bir yanı yok .

Batman Arkham Origins, ana amacını kesinlikle başarıyor. Batman olmak nedir ve ne değildiri kavradığınız oyunda, kötü de olsa sevdiğiniz birçok karakterle de iletişim içerisine giriyorsunuz. Haliyle okuduğunuz ya da izlediğiniz Batman yapımlarında canlı canlı bizzat var olmak çok ayrı bir haz veriyor. Üçüncü oyun olmasına rağmen hala bir Batmobil veya Batwing kullanamıyor oluşumuz bizi üzse de aslında WB Games’i takdir etmek lazım. Zira oyunlarını  X1, X2, X3 diye çıkartıp IP’lerini eskiten dangalaklardan değil WB Games, devam oyunu yapıyor ve bunu yaparken de ileri adımlar atıyor. Emin olun zamanı geldiğinde, ki bu artık bir sonraki Batman oyunu olabilir, 1998 yılında PlayStation’a özel olarak geliştirilen Batman & Robin’deki içerikleri barındıran bir oyun çıkacaktır.

Batman Arkham Origins’de Yer Alacak Bir Karakter Daha Gün Yüzüne Çıktı!

Önümüzdeki ekim ayında raflardaki yerini alacak olan Batman Arkham serisinin yeni oyunu Origins’de yer alacak bir kötü adamımız daha ortaya çıktı. Okumaya devam et Batman Arkham Origins’de Yer Alacak Bir Karakter Daha Gün Yüzüne Çıktı!

Batman: Arkham Origins’de Multiplayer da Olacak!

Macera tutkunları tarafından sabırsızlıkla beklenen Batman serisinin son halkası Arkham Origins’de çok oyunculu seçeneklerin de bulunacağı iddia edildi! Okumaya devam et Batman: Arkham Origins’de Multiplayer da Olacak!

Injustice: Gods Among Us İnceleme

Bu sefer kahraman sizsiniz! Injustice: Gods Among Us’ta kahramanlarınızın size ihtiyacı var… Okumaya devam et Injustice: Gods Among Us İnceleme

Mass Effect 3’e Göz Yaşartıcı DLC!

Mass Effect 3’ün sürpriz genişleme paketiyle gözlerimiz dolacak! Okumaya devam et Mass Effect 3’e Göz Yaşartıcı DLC!