Door Kickers: Action Squad İnceleme

Door Kickers: Action Squad İnceleme

Door Kickers 2’yi beklerken gelen Door Kickers: Action Squad eğlenceli saatler vaat ediyor. İncelememiz huzurlarınızda.

Asker, polis, jandarma ve bu kuvvetlere bağlı özel harekat dairelerinde görevli yiğitler canlarını hiçe sayarak nelerle uğraşıyorlar… Uzaktan haberleri izlemek, okumak ile olmuyor, gerçekten ateş düştüğü yeri yakıyor, çeken biliyor. Door Kickers: Action Squad’ı oynarken bu derece ciddi duygulara sevk edileceğimi bilmiyordum. Yanlış anlaşılmasın, oyun ciddi ve latifeli bir sunum içerse de giderek zorlaşan bölümler, şahsi profille de alakalı olsa gerek, özel ve zorlu durumlarda kolluk kuvvetlerinin ne kadar zor işlerle meşgul olduklarını empati yaparak anımsama vesile oldu. Girişi de böyle yapmayı uygun buldum. Tüm kolluk kuvvetlerimize muvaffakiyetler diliyorum, ayrıca bugünlerde kutladığımız Gaziler Günü vesilesiyle de ahirete intikal edenlere rahmet, hayattakilere de afiyet diliyorum.

Evet, oldukça ciddi bir girişten sonra Door Kickers: Action Squad’a değinebilirim artık. Normalde Door Kickers kuşbakışı oynan, taktiksel tur bazlı bir strateji oyunu olarak doğdu. Aynı konsepteki ikinci oyunda yolda. Ancak geliştirici firma KillHouse Games araya PixelShard ile bir piksel platform sıkıştıralım demiş. Çok da iyi olmuş zira Door Kickers: Action Squad son dönemlerde oynadığım eğlenceli yegane yapımlardan biri oldu. Oyunda bir hikaye yok, direkt karakter seçip operasyonlara başlıyoruz. Oyunla aynı piksel kalitede bir intro görmek isterdim açıkçası, o müziklerle gayet de iyi giderdi, karakterlerin biraz daha tanıtıldığı sahneler falan… Ancak ne yazık ki oyunu açtığınız an logo ve sonrasında menüdesiniz. Neyse, bağımsız geliştirici diyorum ve bu durumu es geçiyorum.

Oyunda 12 alt bölümden oluşan toplam 5 ana bölüm, senaryo var denebilir. Bu da toplam 60 ayrı oynanabilir görev demek. Her yeni görevde yeni zorluklarla karşılaşıyorsunuz. Düşmanlar değişiyor, gelişiyor ve güçleniyor. Başta, Gang Land’da sokak çeteleri ile çatışırken, son senaryo Cartel Territory’de daha profesyonel, donanımlı ve teçhizatlı suçlularla mücadele ediyorsunuz. Bu arada senaryolar değiştikçe farklılaşan düşmanlar ile paralel olarak ortamlar ve bölüm tasarımları da değişiyor. Boss dövüşleri, gizli odalar ve toplanabilir nesneler de var. Ben gayet memnun kaldım. Oynanış süresi ve içerik fiyatın hakkını verecek çapta. Hatta daha iyi.

Peki bu kadar bölümü kimle oynuyoruz, bu suçluların hakkından kimler geliyor? Oyunda oynanabilir Assaulter, Breacher, Shield, Agent Fergie ve Recon olmak üzere 5 karakter var. 4’ü dışında sadece isim olarak Ajan Fergie’yi biliyoruz, diğerleri sadece birey olarak varlar. Sesten anladığımız kadarıyla Shield da kadın karakter. Her karakterin kendine has oynanış tarzı sunması biraz önce bahsi geçen 60 görevi aslında x 5 yapıyor. Hele gerek yerel gerek online co-op desteği bu sayıyı artırıyor. Karakterlerin oynanış tarzı hiç şüphesiz, adları üzerinde, sınıflarıyla alakalı. Assaulter piyade tüfeği taşırken Fergie tabanca taşıyor. Breacher ise pompalı tüfekler konusunda uzman. Şimdi rehinelerin bol olduğu bir ortama pompalı ile mi dalarsınız yoksa tabancayla mı ya da dengesi iyi olan, zor anda sizi ve rehineleri rezil etmeyecek bir piyade tüfeğiyle mi?

Karakterlere değinmeye devam edeyim. Biraz daha detaya girelim. Takım ve karakter olmak üzere bölümlerden elde ettiğimiz başarı puanlarıyla seviye atlatabildiğimiz bir gelişim ağacımız var. Dilerseniz puanlarınızı en sevdiğiniz karaktere dilerseniz tüm takımı etkileyecek bu panelde harcayabilirsiniz. Bölümleri hiç rehine kaybetmeden ve ölmeden bitirirseniz 3 yıldız kazanıyorsunuz, hatalı ve zayiatlı geçişlerin yıldız kazanımı 1 veya 2. Yıldızlar da teçhizat edinmenize olanak sağlıyor. Teçhizatların bazısı 1 kere elde edildiğinde tüm takım tarafından kullanılırken bazıları da karaktere özgü. Ben en az 2-3 senaryo teçhizat almadım. Bölümler zorlaşınca işler değişti ve o yıldızları harcamak zorunda kaldım, Kayserililik damarım bu tür durumlarda beni “stokçuluğa” iter, gerçek hayatta böyle değilim ama oyunlarda iyi stok yaparım. Hatta Dark Souls serilerinde erkenden bulunan gem’leri silahıma takmadığım için diğer herkese nazaran oyunu new game plus seviyesinde oynuyormuşum haberim yokmuş, geçen yeni öğrendim :) neyse…

Karakterler farklı oynanış sundukları gibi, istatistik ve başarım takıntısı olanları ayrı tutuyorum, zorluk derecelerini de temsil ediyor. Yani bölümü bitireyim diye düşünenler affetmeden Breacher alabilir zira pompalı tüfek tek atıyor çoğu düşmana. Arada rehineler kaynıyor ama yapacak bir şey yok, oynayış tarzı işte. Breacher’ın zorluk seviyesi “komik” iken Assaulter kolay… Benim önerim yıldız olayı için dikkat etmeniz, teçhizatlarınız gerçekten etkili. Mesela Agent Fergie’nin can yeleğinin hasar dayanıklılığını güçlendirince bombalar hususunda rahata erdim ya da Recon’a yeni tüfek alarak oynanabilir hale getirdim. Eğer bölümleri 3 yıldız ile bitirmek için oynamazsanız oyunu edinmenizin de bir manası yok. Breacher ile hele nerede bu düşmanlar hele hele diyerek sıka sıka gezersiniz bina koridorlarında ve kısa sürede oyun bitince neden tadını alamadım diye kendi kendinize söylenebilirsiniz.

Oynanıştan detay vermeye devam edeyim. Yazının sonunda benim oynanış videomu izleyeceksiniz ama anlatayım. Örneğin savunması daha düşük olan Recon’u seçerek bir bölüme başladık diyelim. Karşımıza kitli bir kapı çıktı, maymuncuk ile açıyoruz. Ancak Shield ile çıktığımızda 3 tekmede bu kapı iniyor, öyle maymuncuk falan yok. İçeri girdiğimiz anda karşıdaki düşman rehineye sarılıp yaklaşırsam infaz edeceğini işaret ediyor, ben de yıldız harcayarak açtığım flaş bombasını kullanıyor ve düşmanı dumur ediyorum, akabinde haklıyorum. Ancak dilerseniz arka kapıdan girip suçlunun rehineye erişmeden öbür dünyaya gitmesine olanak tanıyabilirsiniz. İlk oda tamam, ikinci odaya girer girmez üzerinize yaylım ateşi açan üç tane piyade tüfeği taşıyan düşmanla karşılaştınız. Recon oynuyorsanız canınız kalmadı, Shield oynuyorsanız taşıdığınız kalkan sizi mermilerden korudu, birkaç çizikle bu odayı geçtimiz… Recon oynayanlar böyle bir durumda kurtardıkları rehine ve hakladıkları düşmanlardan elde ettikleri oyun içi puanlarla anlık can yeleği, teçhizat yenileme, can paketi, ölünce yeniden doğma hakkı ve özel yetenek/teçhizat özelliğini aktif edebilirler. Özel yetenek-teçhizatlar ortak olduğu gibi farklı da olabiliyor. Mesela sniper desteği alarak aynı anda 3 düşmanın vurulmasını sağlayabilir ya da örneğin Fergie ile oynarken tek tabanca yerine iki tabanca kullanma özelliğini aktif edebilirsiniz.

Oyunun grafiklerine diyecek bir şey yok, övgüyü hak ediyor. Pikselin nesi övülecek? Derinlik katmışlar, tembellik yapmamışlar, ateş ettiğimde ya da lambaların çevresindeki ışık hüzmelerine kadar detay düşünülmüş. Ve emin olun sanılanın aksine piksel art oyunları geliştirmek oldukça zor. 3D içeriklere erişm ve adapte etme işi daha kolay, motor marketleri milyonlarca assetle dolu. Müzikler, seslendirmeler harika, hele Fergie öyle bir FBI diyor ki beni benden alıyor. Ben de devamına patlatıyorum “Al bunu alalalallaal” diye. KillHouse ve beraberindeki PixelShard gerçekten başarılı bir oyuna daha imza atmış. Devamının gelmesini ve hatta içeriğin genişleyerek kendi bölümlerimizi yapabileceğimiz mod desteğinin gelmesini de arzu ediyorum. Oyunu gözüm kapalı öneriyorum, ne zaman edinirseniz edinin ister indirimde ister şimdi, parasının karşılığını veren bir oyun Door Kickers: Action Squad. Yav 23 TL.

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
22
Bu yazıyı paylaş :
Genel Ortalama 80

Door Kickers 2’yi beklerken gelen Door Kickers: Action Squad eğlenceli saatler vaat ediyor. İncelememiz huzurlarınızda. Asker, polis, jandarma ve bu kuvvetlere bağlı özel harekat dairelerinde görevli yiğitler canlarını hiçe sayarak nelerle uğraşıyorlar… Uzaktan haberleri izlemek, okumak ile olmuyor, gerçekten ateş düştüğü yeri yakıyor, çeken biliyor. Door Kickers: Action Squad’ı oynarken bu derece ciddi duygulara sevk edileceğimi ..

Sonuç OFD: 80.0% 80 Harika
- - - - -
5 kişilik yetileri birbirinden farklı özel operasyon ekibinizle piksellerden oluşan bir evrende suçlulara hadlerini bildiriyorsunuz. Kesinlikle öneriyorum, fiyatının cüzzi olması da bu başarılı içeriğe erişmeyi kolaylaştırıyor.

Oyunun Steam sayfası:
https://store.steampowered.com/app/686200

Benzer Yazılar

Yeni Call of Duty Modern Warfare 2019 (İnceleme)

Yeni Call of Duty Modern Warfare 2019 (İnceleme)


Yeni Call of Duty Modern Warfare 2019 (İnceleme)

https://yabgunizampasha.com/call-of-duty-modern-warfare-incelemesi.html

Crusader Kings 3 Duyuruldu

Crusader Kings 3 Duyuruldu


Crusader Kings 3 Duyuruldu

Crusader Kings 3 duyuruldu ve çıkış tarihi verildi. https://yabgunizampasha.com/crusader-kings-3-geliyor.html

Pro Evolution Soccer 2020 İncelemesi

Pro Evolution Soccer 2020 İncelemesi


Pro Evolution Soccer 2020 İncelemesi

https://yabgunizampasha.com/efootball-pro-evolution-soccer-2020-inceleme.html

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir